مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 969997886453654264
گزارشی از پشت صحنه برنامه «جمعه ایرانی» رادیو ایران

صدای بهار از رادیو ایران شنیدنی‌تر است

آخرین روزهای فصل زمستان است و گرچه کم‌کم زمستان نه‌چندان سخت و سرد امسال باید به اجبار طبیعت، جای خود را به فصل دلکش بهار بسپارد ولی هنوز ننه سرما، قصد دست‌کشیدن و عزم رفتن ندارد، اما در یک گوشه این شهر بوی بهار ایرانی حداقل ساکنان محله جلال آل‌احمد را سرمست کرده است.

مکان قرار ما انتهای خیابان جلال آل‌احمد، نرسیده به بزرگراه آیت‌الله اشرفی اصفهانی در غرب تهران است. علی افسری، مدیر تولید برنامه می‌گوید: سالن اجتماعات سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران محل ضبط آخرین برنامه «جمعه ایرانی» سال 1391 است؛ برنامه‌ای که گرچه نام و عوامل آن همگی تداعی‌کننده برنامه چند ده ساله «صبح جمعه باشما» است، اما قرار است در تعطیلات نوروز 1392 با نام «بهار ایرانی» از آنتن رادیو ایران برای مردم عزیز کشورمان پخش شود.

با کمک راننده، ساختمان بزرگ سازمان پیشگیری و مدیریت بحران را پیدا می‌کنم. اینجا از همه چیز خبر است جز بحران! به لطف عوامل شاد و طناز برنامه جمعه ایرانی، هیچ خبری از بحران نیست و با روحیه شاد و بذله‌گوی عوامل سرزنده این برنامه، شور و نشاط و شادمانی در همه راهروها و طبقات آن موج می‌زند.

وقتی وارد سالن می‌شوم با خیل جمعیت مخاطبان و همراهان همیشگی برنامه روبه‌رو می‌شوم؛ پیر و جوان، زن و مرد. طرفداری جمعه ایرانی سن و سال نمی‌شناسد. کسانی که آرزو داشتند، روزی هنرمندان محبوب خود، کسانی که سال‌ها صدای گرمشان را صبح‌های جمعه از پیچ رادیوهایشان شنیده‌اند، ببینند و از نزدیک با آنها آشنا شوند، آنها جمع شده‌اند تا از نزدیک نظاره‌گر ضبط برنامه و مشوق و همراه چهره‌های دوست داشتنی خود باشند.

با ورود هر گوینده، مردم به احترامش می‌ایستند و با دست‌زدن او را همراهی می‌کنند. گروه نوازندگان برنامه، سازها را برای آخرین بار کوک می‌کنند. با معرفی هریک صدای کف و سوت فضای سالن را پر می‌کند و نوازنده‌ها نیز هماهنگ با مردم، آهنگ‌های شاد می‌نوازند.

جمعه ایرانی و پرداخت شهریه دانشگاه

وقتی از استقبال و حضور مردم نسبت به برنامه جمعه ایرانی متعجب می‌شوم، شیما توکل (دستیار تهیه‌کننده) برایم از هماهنگی برنامه می‌گوید: روال کار هماهنگی به این صورت است که مردم شنبه‌ها از 9 صبح به بعد با شماره تلفن 88282434 تماس می‌گیرند و می‌پرسند آیا برای روز دوشنبه ضبط داریم یا خیر. سپس اسمشان را با تعداد اعضای خانواده رزرو می‌کنیم و نشانی محل ضبط را می‌گوییم که معمولا ضبط برنامه یک هفته در میان است. وقتی ظرفیت کامل می‌شود یا مردم خارج از ساعت اداری تماس می‌گیرند دیگر تلفن‌ها روی پیغامگیر تنظیم می‌شود که مردم با شنیدن آرم برنامه و توضیحات مربوطه متوجه می‌شوند باید چه شماره‌ای را بگیرند.

می‌پرسم مگر ظرفیت چقدر است که توکل در پاسخم می‌گوید: 200 الی 300 نفر که از دید مردم ظرفیتی محدود است؛ البته همه تماس‌ها به خاطر حضور در برنامه نیست بلکه گاهی مخاطبان انتقاد و پیشنهادهای خود را نسبت به برنامه با ما در میان می‌گذارند. به طور مثال ما شنونده‌هایی داریم که از کاشان و شیراز برای ما جوک و لطیفه می‌فرستند و ما به اسم خودشان مطالب را می‌خوانیم.

توکل تصریح کرد: غیر از شماره تلفن ذکر شده مردم می‌توانند نامه‌های خود را به صندوق پستی 8373 ـ 14155 ارسال کنند یا از طریق شماره پیام کوتاه 100066000 برای برنامه پیامک بفرستند.

وقتی از شرایط حضور مردم در برنامه جمعه ایرانی می‌پرسم، توضیح می‌دهد خانم‌ها باید حجاب اسلامی را رعایت کنند و از آوردن بچه‌های کوچک همچنین نوجوانان 10 الی 15 سال خودداری کنند و هر گونه فیلمبرداری و عکسبرداری هنگام ضبط ممنوع است.

همین‌طور که مشغول گفت‌وگو با شیما توکل هستم، متوجه می‌شوم بخش «یه اشتباه کوچولو» توسط رضا رفیع برای مخاطبانی که از رادیو برنامه را گوش می‌دهند، در حال ضبط است. توکل می‌گوید: قصه‌ای خوانده می‌شود که در آن اشتباهی وجود دارد و شنونده‌ها باید آن اشکال را از طریق راه‌های ارتباطی با برنامه بگویند. البته در دو ساعتی که جمعه ایرانی از رادیو ایران پخش می‌شود، متصدیان ارتباطات برنامه در پخش حضور دارند و مردم می‌توانند با شماره‌های پخش رادیو ایران 22040086 و22050009 جواب مسابقه را بگویند.

وقتی از توکل در خصوص نحوه انتخاب برنده‌ها می‌پرسم، توضیح می‌دهد: در گذشته در هر برنامه 30 برنده اعلام می‌شد و به هر کدام 30 هزارتومان جایزه داده می‌شد، اما تقریبا یک سال است بین کسانی که پشت سر هم در فاصله زمانی یک ماه از چهار برنامه به سه مسابقه پاسخ درست داده باشند قرعه کشی کرده و به چهار نفر جایزه می‌دهیم که جایزه آن تا سقف 900 هزار تومان است و برنده‌ها باید مدارک دانشگاه را برایمان بفرستند تا ما شهریه دانشگاه را بپردازیم. البته اگر برنده مسابقه دانشجو نباشد، باید بگردد و یک دانشجوی خوشبخت را به ما معرفی کند تا ما شهریه یک ترم دانشگاه او را بپردازیم که این ابتکار با خرسندی خانواده‌ها روبه‌رو شده است. خانواده‌ها خیلی خوشحالند که هزینه دانشگاه فرزندان آنها پرداخت می‌شود.

وقتی از توکل می‌پرسم آیا قصد ندارند ضبط جمعه ایرانی را به شهرهای دیگر ببرند در پاسخم می‌گوید: خیلی سخت می‌شود برای ضبط برنامه‌ای، 50 نفر را با خودمان به شهرهای دیگر ببریم.

دعوت از هنرمندان

وقتی مسابقه حضور ذهن با اجرای احسان کرمی، الهام صفوی‌زاده و مهران امامیه برای شرکت‌کنندگان حضوری در برنامه پخش می‌شود فرصت را غنیمت شمرده و با سعید توکل (تهیه‌کننده و سردبیر) همصحبت می‌شوم. او در خصوص برنامه جمعه ایرانی می‌گوید: این برنامه سیزده تیر 82 از شبکه سراسری روی آنتن رادیو رفت که در واقع می‌شود گفت به نوعی فرزند صبح جمعه با شما بود و خدا را شکر توانست مانند آن برنامه قدیمی، به دل مردم بنشیند و مخاطب خود را جذب کند.

او از خصوصیات تیمی که با آنها کار می‌کند، چنین می‌گوید: تیمی که در حال حاضر با آنها در این برنامه کار می‌کنم نیمی از افرادی هستند که در گذشته و در برنامه صبح جمعه با شما با من همکاری داشته‌اند مثل علیرضا جاویدنیا، مهران امامیه، منوچهر آذری، البته در حال حاضر از جوانان خوش قریحه و هنرمند نیز استفاده می‌کنیم. به ‌هر حال تمام سعی‌مان بر این است که مانند گذشته خنده و شادی را برای مردم به ارمغان بیاوریم و در ضمن با زبان طنز به مشکلات جامعه هم اشاره کنیم.

او ادامه می‌دهد: طی این سال‌ها روزهای جمعه همچنین در اعیاد ملی و مذهبی کنار مردم عزیزمان بوده و هستیم. امسال نیز در تعطیلات نوروز جمعه ایرانی به اسم بهار ایرانی با شیرینی لطیفه، نمایشنامه، طنز، ترانه و مسابقه‌های گوناگون سعی در شادترکردن لحظات مردم داریم. بهار ایرانی با بیان مسائل و موضوعات ویژه نوروز با حضور هنرمندان نام آشنا و صداآشنا روزهای اول، دوم، سوم، چهارم، نهم، دوازدهم و سیزدهم فروردین از ساعت 9 صبح مدت دو ساعت پخش می‌شود.

او در خصوص موفقیت برنامه می‌گوید: اگر جمعه ایرانی موفق بوده به خاطر همدلی، هماهنگی و همصدایی 40 نفر از هنرمندانی بوده که سال‌ها زحمت کشیدند و می‌خواهند برنامه را شاد اجرا کنند. همچنین سوژه‌های برنامه به نکاتی برمی‌گردد که مردم در زندگی روزمره با آن در ارتباط هستند و این برنامه توانسته به نیاز آنها پاسخ دهد.

توکل برجستگی دیگر جمعه ایرانی را تفریحی و شادبودن برنامه می‌داند و می‌گوید: مردم دوست دارند ساعاتی شاد باشند و برنامه‌های تفریحی بشنوند. ساختار برنامه رویکرد مفرحی دارد و تمام اقشار را در نظر گرفته است. او تصریح می‌کند: ما از هنرمندی چهره‌های موفق رادیو، دوبلاژ، تئاتر و تلویزیون استفاده می‌کنیم، همچنین می‌توان به گروه موسیقی سنتی ـ پاپ که قطعات شاد و طنز را اجرا می‌کنند، اشاره کرد که سهمی بسزا در شادکردن روحیه مردم دارند.

تهیه‌کننده جمعه ایرانی تصریح می‌کند: برنامه با رنگ‌آمیزی شاد هر هفته تقدیم شنوندگان می‌شود.

وقتی از توکل در خصوص آینده این برنامه می‌پرسم که قرار است چه تغییر و تحولاتی داشته باشد، می‌گوید: پیوستن هنرمندان جدید به برنامه مولد ایده‌های نو خواهد بود که من در اینجا از همه هنرمندانی که می‌توانند مردم را شاد کنند دعوت می‌کنم به جمع ما بپیوندند تا با ایده‌ها و صدای آنها در زمینه اجرای ‌بخش‌های جدید و نویسندگی، برنامه‌ای تازه و پویا تولید کنیم.

وقتی از توکل می‌پرسم خودش از چه قسمتی خوشش می‌آید در پاسخم می‌گوید: اگر از قطعه‌ای خوشم نیاید حتما آن را برای هموطنانم انتخاب نمی‌کنم و چنانچه از اجرا و تولید قطعه‌ای راضی نباشم آن را داخل کنداکتور قرار نمی‌دهم. با سابقه 26 سال فعالیت می‌توانم بگویم با سلایق مردم آشنا هستم و احتمال می‌دهم آنها از چه بخش‌هایی خوششان یا بدشان می‌آید.

استقبال از نمایش« گیر بازار »

فضای نمایش، منزل زن و مردی را نشان می‌دهد که گیر بازار مرد و زن، مهمان خانه آنها شده‌اند.

مردی در نقش راوی می‌گوید: بله حالا اگه من بگم سال 91 سال پر برکتی بود، خاک بر سرم!

امیر سهیلی در نقش (گیر بازار مرد) با حالت تعجب می‌گوید: چی گفتی؟ سال 91 سال پر برکتی بود؟ از کی تا حالا زیرمیزی گرفتن برکت‌شده پررو. زیرمیزی بگیر نود و یکی. حتما یه کشوی دیگه هم تو می‌خوای اضافه کنی خلافکار! خجالت بکش!حیا کن خانوم! (بعد در حالی که صدایش را بلندتر می‌کند) ادامه می‌دهد: پاشو از اینجا بریم د پاشو دیگه.

زن و مرد صاحبخانه با هم می‌گویند: اگه براشون پسته و آجیل بیاریم. وای مادر جان!

امیر سهیلی در جواب آنها می‌گوید: ‌ها چی شده؟ پسته و آجیل می‌یاری؟ خب یهو بگو اختلاس میلیاردی کردی دیگه چرا روت نمی‌شه، اختلاسگر خجالتی. پسته و آجیل خر خر پول، بقیه شو تو بگو خانوم! و الهام زرتاختی در نقش (گیر بازار زن) می‌گوید: باشه الان می‌گم. آبروی فامیل‌بر، نسکافه نیار اختلاسی، پررو کشویی، خجالت بکش، حیا کن! سپس در حالی که خطابش به مرد است ادامه می‌دهد: می‌گم. بیا از این خونه بریم عزیزم. د پاشو دیگه! راوی داستان ادامه می‌دهد: بله و این حکایت همچنان ادامه دارد، اما من دیگه اهل این حکایت نیستم.

رمز موفقیت

وقتی ضبط نمایش گیر بازار تمام می‌شود، خودم را پشت صحنه می‌رسانم تا با یکی از هنرمندان گفت‌وگویی داشته باشم. خردسالان و کودکان با شخصیت شیر در برنامه «هزار و شصت و شونزده» عمو پوررنگ آشنا هستند، اما به دلیل گریم سنگین، شاید نتوان بسادگی چهره بازیگر آن را تشخیص داد. امیر سهیلی بازیگر جمعه ایرانی است که از چهار سال پیش با این برنامه همکاری می‌کند. فعالیتش را حدود ۹ سال پیش در تلویزیون و با برنامه صبح بخیر ایران آغاز کرده و پیش از آن نیز در حوزه فیلمنامه‌‌نویسی مشغول کار بوده است. «زندگی به شرط خنده» و «بوی عیدی» از جمله مجموعه‌های تلویزیونی است که در آنها به ایفای نقش پرداخته است. او در خصوص همکاری‌اش با برنامه جمعه ایرانی می‌گوید: حدود چهار سال پیش در ویژه‌برنامه افطار شبکه دو سیما همراه امیرحسین مدرس حضور داشتم که او از من دعوت کرد به رادیو و برنامه جمعه ایرانی بروم و من هم به دلیل علاقه‌ام به این برنامه، پیشنهادش را پذیرفتم.

او با اشاره به رمز موفقیت و تداوم این برنامه در طول سال‌های حیاتش می‌گوید: هیچ چیزی در جهان بدون عشق دوام ندارد. وقتی وارد این گروه می‌شوی و می‌بینی یک پیشکسوت از تو حمایت می‌کند و بعد از اجرای یک بخش یا یک تیپ مشخص به تو آفرین می‌گوید، دلگرم می‌شوی. این موفقیت‌ها را می‌توان به عشق نسبت داد. اگرچه در رادیو سطح دستمزدها پایین است، اما بازیگران با کمال میل سر کار حاضر می‌شوند. حتی خود من برخی پیشنهادهایی را که از نظر مالی مناسبت‌تر هم هستند، به خاطر حضور در این برنامه رد می‌کنم و جمعه ایرانی برایم در اولویت قرار دارد، زیرا به این برنامه عشق می‌ورزم. دلیل دیگر موفقیت و تداوم برنامه را می‌توان به مدیریت و هدایت آن توسط آقای توکل نسبت داد. حضور و جمع‌کردن همه این بازیگران در کنار هم کار دشواری است. من شخصا تا وقتی با یک فرد ارتباط خوبی برقرار نکنم نمی‌توانم با او همکاری کنم، اما از ابتدا نسبت به ایشان احساس خوبی داشتم. وقتی پیشکسوتانی همچون آقایان عبدی، آذری و دیگر دوستان بعد از اجرای بخش به تو می‌گویند خوب عمل کرده‌ای، در واقع انرژی مثبتی میان ما رد و بدل می‌شود که در حس و حال من به عنوان بازیگر تأثیر زیادی دارد و برایم لذت‌بخش است. برآیند این انرژی‌ها را از مخاطبان هم می‌توان دریافت کرد. وقتی نظرش را در مورد بخش آقای جوگیر می‌پرسم، توضیح می‌دهد: جالب است بدانید بخش آقای جوگیر بر اساس بازخوردهایی که در اجرای زنده از سوی مردم دریافت کردیم، به صورت مجموعه درآمد زیرا استقبال خوبی از آن شده بود.

حتی این طور اجراها در حرکات و رفتارهای بعدی و بیان بازیگران هم بسیار مؤثر است و باعث می‌شود بتوانند بر اساس واکنش مخاطب طراحی‌های خود را تغییر دهند و برای کسب نتیجه بهتر، به بازی شدت و ضعف ببخشند. البته بازی در این برنامه متکی به متن است و این شیوه سختی‌های خاص خود را دارد.

سهیلی در خصوص تمرینات می‌گوید: برای ضبط برنامه جمعه ایرانی روزهای دوشنبه ۹ صبح در مکان ضبط نمایش حاضر می‌شویم و تا حدود دو و نیم بعدازظهر تمرین می‌کنیم و بعد از آن هم ضبط برنامه با حضور مردم صورت می‌گیرد و کار دشواری است. به نظر من کار کردن در این برنامه نیازمند تجربه‌ بازی یا حداقل آشنایی کافی با صحنه، کارگردانی، نویسندگی و دیگر بخش‌هاست. نکته جالب در مورد این برنامه، حضور بازیگرانی است که تجربه حضور در آثار تلویزیونی و تئاتری را هم داشته‌اند. گمان می‌کنم این فعالیت چندوجهی به بهبود کار کمک زیادی کرده باشد. اینجاست که به یاد صحبت‌های توکل می‌افتم. او معتقد است از رنگ صداهای جدیدی در آلبوم هنری‌اش استفاده می‌کند. این گروه بسته نیست و امکان حضور افراد دیگری در آن وجود دارد. در عین حال اعضای گروه برنامه جمعه ‌ایرانی بی‌حاشیه به فعالیت خود ادامه می‌دهند. حرفه‌ای و سخت کار می‌کنند. بسیاری از بازیگران و هنرمندان باتجربه تمایل دارند در این برنامه بازی کنند، اما شاید دغدغه‌های کاری و گرفتاری‌هایشان این فرصت را به آنها نمی‌دهد.

به سالن برمی‌گردم وجایی را برای نشستن پیدا می‌کنم. وقتی روی سن اجرا را با دقت نگاه می‌کنم، متوجه می‌شوم جای خیلی‌ها خالی است افرادی مثل عباس محبی، اردشیر منظم، مجتبی تیموری و... کسانی که از اول پای ثابت برنامه بودند و با عشق و جان کار می‌کردند، اما امروز جای هنرمندی آنها خالی است!

توجه به رضایت همگانی

اواسط برنامه حمید شیخ‌محمدی مدیر رادیو ایران همراه با جمعی از مدیران این شبکه وارد سالن ضبط برنامه جمعه ایرانی می‌شوند که با استقبال سعید توکل (تهیه‌کننده و سردبیر) پُرکار و تلاشگر روبه‌رو می‌شوند.

عوامل برنامه که در حال ضبط یکی دیگر از بخش‌ها هستند، آرام و خونسرد و بدون توجه به مهمانان تازه وارد به کار خود ادامه می‌دهند. سعید توکل همه را جلوی سالن دعوت می‌کند. شیخ محمدی حال جسمانی
سعید توکل را جویا می‌شود. گویا ایشان از یک عمل سخت جراحی با موفقیت بیرون آمده است و از آنجا که نزدیک به دوماه به اجبار بیماری، خانه‌نشین شده بود، شاد و سرحال عوامل را مدیریت می‌کرد و خدا را بابت این مسأله شاکر است.

سیدمجتبی عسگری (مدیر روابط عمومی رادیو ایران) توضیح می‌دهد: تقریبا هر سه ماه یکبار شیخ محمدی و همراهان سراغ این برنامه می‌آیند و به آنها خسته نباشید می‌گویند. شاید دسته گل و شیرینی نیاورند، اما سعی می‌کنند کام عوامل برنامه را شاد کنند.

شیخ‌محمدی که برای بازدید از روند تولید برنامه جمعه ایرانی در سالن حضور یافته است به دعوت مهران امامیه دقایقی روی صحنه می‌رود تا درباره برنامه جمعه ایرانی سخن بگوید. او برنامه جمعه ایرانی را یکی از مهم‌ترین و پرسابقه‌ترین برنامه‌های رادیو ایران می‌داند که امروز از سوی شنوندگان مورد لطف قرار می‌گیرد. بسیاری از مردم با این برنامه قدیمی خاطرات دل‌انگیزی دارند زیرا چهار دهه از فعالیت آن می‌گذرد و توانسته با نیازهای روز جامعه پیش برود.

شیخ محمدی ادامه می‌دهد: امروزه در کنار رادیو، رسانه‌های مختلف و متنوعی وجود دارد که از هر ابزاری برای جذب مخاطب استفاده می‌کنند، اما برنامه جمعه ایرانی با قدمتی طولانی به همگان ثابت کرده رمز ماندگاری یک برنامه، مردمی بودن آن است. این برنامه میان مردم رشد کرد و چون از جنس خود مردم است و مسائل و مشکلات آنان را بیان می‌کند توانسته به یکی از محبوب‌ترین برنامه‌های رادیو ایران تبدیل شود. من وقتی این همه شور و استقبال مخاطبان را در سالن می‌بینم، واقعا به وجد می‌آیم و امیدوارم این برنامه همیشه در مسیر خود پایدار و محکم قدم بردارد.

او از آقای توکل و تیمش می‌خواهد با قوت و قدرت به کار خود ادامه دهند تا مردم همچون گذشته از این برنامه قدیمی لذت ببرند. به نظر می‌رسد قوت و قدرتی که مدیر رادیو ایران از آن نام برد، حسابی پشت توکل را گرم کرد و او از این جمله لذت برد.

مدیر رادیو ایران همچنین از هنرمندان برنامه می‌خواهد با وجود این که نباید بگذارند از شادی و شور این برنامه کم شود کاری کنند و دقتی به عمل آورند که ایرادات کوچک این برنامه هم رفع شود.چون همه‌گونه شنونده پای این برنامه می‌نشیند و باید کاری کنند رضایت همگی جلب و شئونات رعایت شود.

نقش تعیین‌کننده موسیقی

از منوچهر امنیان که نوازندگی سنتور این برنامه را به عهده دارد، می‌خواهم درباره چگونگی انتخاب قطعات موسیقی صحبت کند. او می‌گوید: همراه 7 نفر از دوستان: ایزد کاویانی (نوازنده تمبک)، مهدی پوراسماعیلی (کیبورد)، فرهاد بهبهانی (گیتار)، محمد رحیمی (ویلون)، افشین مقراضی و تورج پهلوانیان (خواننده) ـ که از شاگردان ایرج خواجه امیری است ـ فرهاد حدادی (نی) که توانایی زدن ده آلت موسیقی را دارد به سرپرستی داریوش اسدالله‌پور کار موزیک، آهنگسازی و نوازندگی قطعات این برنامه را به عهده داریم. البته آهنگسازی قطعات بستگی به این دارد که شعر چه باشد. طنز صرف باشد یا طنز انتقادی که بر اساس شعر، آهنگ انتخاب می‌شود.

امنیان ادامه می‌دهد: موسیقی در برنامه‌های طنز نقش تعیین‌کننده‌ای دارد و به‌جرأت می‌توان گفت: نیمی از مسئولیت برنامه بر دوش موسیقی است. به همین علت تلاشمان را به کار می‌بندیم قطعاتی انتخاب کنیم یا بسازیم که با حال و هوای بخش‌ها همخوانی داشته باشد. در ضمن این که حس شادی را به مخاطب منتقل کند و ‌از اثرگذاری لازم هم برخوردار باشد. مخاطبان نیز موسیقی را دوست دارند و از شنیدنش لذت می‌برند و موسیقی چاشنی بسیار خوبی برای برنامه جمعه ایرانی است.

او در ادامه توضیح می‌دهد: برخی قطعات را کار می‌کنیم و ترانه‌ای روی آن قرار می‌دهیم و از صداپیشگان می‌خواهیم آنها را بخوانند که معمولا مورد توجه مخاطب قرار می‌گیرد، هرچند تطبیق، کار راحتی نیست.

امنیان که از شروع به کار برنامه جمعه ایرانی همکاری خود را با این گروه آغاز کرده توضیح می‌دهد: خوشبختانه تیمی که با آن کار می‌کنیم به لحاظ روحی و فکری بسیار به هم نزدیک است و همین موضوع باعث ارتقای سطح کار می‌شود. او برای همه شنوندگان برنامه جمعه ایرانی آرزوی سلامت دارد و می‌گوید: ان‌شاءالله همه مردم همیشه ایام شاد باشند.

بهترین ضبط صدا در فضایی باز

محمدرضا محتشمی که همراه مجید آئینه، صدابرداری این برنامه را به عهده دارد، می‌گوید: ضبط برنامه جمعه ایرانی مثل سایر برنامه‌هایی که در محیطی غیر از استودیو ضبط می‌شود، به وسیله واحد رپرتاژ و پرتابل صورت می‌‎گیرد. همچنین چون برنامه خارج از فضای استودیو و هر بار در سالنی ضبط می‌شود و ما باید غیر از ضبط صدا برای جمعیت و شنونده‌های مستقر در سالن نیز صدا را پخش کنیم، طبعا فضای کار با فضای استودیو متفاوت است. به همین دلیل کار ضبط برنامه رادیویی را با مشکل روبه‌رو می‌کند که ما با استفاده از روش‌هایی خاص، سعی در ایجاد بهترین صدا و بهترین ضبط برنامه ‌داریم.

همچنین مجید آئینه که 17سال است در حرفه صدابرداری مشغول کار است، تصریح می‌کند: برنامه بهار ایرانی چون برای ایام عید ضبط می‌شود با حساسیت خاصی روبه‌روست. در ضمن این که ما از صدای دست‌زدن و تشویق تماشاچیان برای بهترشدن برنامه استفاده می‌کنیم. در ضبط صدا نیز به این نکته توجه داریم که کیفیت صدا را در نظر بگیریم که صدای پخش، صدای سالنی نباشد که برای پخش از رادیو با مشکل مواجه شود.

مردمی بودن رمز ماندگاری یک برنامه

وقتی ضبط برنامه تمام می‌شود، بهترین فرصت دست می‌دهد تا با شنوندگان گپی داشته باشم. زهرا جعفری، شنونده دائمی جمعه ایرانی کسی که از زمان مرحوم منوچهر نوذری تا امروز صبح‌های جمعه، جمعه ایرانی را گوش داده و در بیشتر ضبط برنامه‌ها حضور داشته است، از حس و حالش در حضور این برنامه می‌گوید: حس خیلی خوبی دارم. از هنرمندان خیلی ممنونم که سهم بزرگی در شادکردن مردم دارند. فکر می‌کنم آنها به اندازه‌ای که ما قدر کارشان را می‌دانیم خودشان نمی‌دانند که چه هنری را عرضه می‌کنند.

بارها پیش آمده به بچه‌های همین گروه گفته‌ام، شما در ثواب شادکردن دل مردم سهیم هستید، چون با هنرتان حال و هوای ما را دگرگون می‌کنید و ناراحتی‌های ما را به شادی تبدیل می‌کنید و یک حس خوب و شروع خوب را در ما به وجود می‌آورید.

این شنونده پر و پا قرص جمعه ایرانی ادامه می‌دهد: چند بار با مادرم که تقریبا 74 سال دارند به محل ضبط برنامه آمده و من حس جوانی را در چهره‌شان دیده و ابراز خوشحالی را از زبانشان شنیده‌ام. گاهی شده برای هنرمندان این برنامه دعا و برایشان اسفند دود کرده‌اند.

وقتی از او می‌پرسم آیا عوامل برنامه احترام خاصی برای مخاطبان خود قائل هستند در پاسخم می‌گوید: کار این تیم و گروه خیلی عالی است و به ما به عنوان شنونده و مخاطب احترام می‌گذارند و نشان می‌دهند چقدر مخاطب خود را دوست دارند و ما با هنرمندان خود، احساس یکرنگی و همدلی داریم.

جعفری انتظار دارد مسئولان هماهنگی برنامه، سهم ویژه‌ای برای حضور شنوندگان دائمی پیش‌بینی کنند و دیگر شنونده این جمله نباشند که جا نیست.

او ادامه می‌دهد: چرا یک سالن دائمی به عوامل برنامه داده نمی‌شود که همیشه در یک محل مشخصی مخاطبان آنجا مراجعه کنند. احساس می‌کنم اینها استحقاقش را دارند.

جعفری تصریح می‌کند: جمعه ایرانی به همه موضوعات و مسائل روز اجتماعی حتی مسائل سیاسی کشور اشاره می‌کند. به طور مثال در این برنامه گران‌شدن پراید و پسته گفته می‌شود.

داوود دلقندی یکی دیگر از شنوندگان برنامه می‌گوید: خیلی دوست داشتم با عوامل برنامه جمعه ایرانی از نزدیک آشنا بشوم. هیچ وقت فکر نمی‌کردم این برنامه، اینقدر فضای شادی داشته باشد. واقعا هنرمندان حرفه‌ای هستند و معتقدم آنها کار بلدند و با کمترین قطع و برداشتی، کار خود را ضبط می‌کنند و ادامه می‌دهند.

او ادامه می‌دهد: در لحظاتی که من به عنوان تماشاچی نه تنها برنامه را می‌شنوم بلکه می‌بینم، بازیگران با حس خودمانی و صمیمی نقش‌های خود را ایفاء می‌کنند، طوری که این انرژی مثبت به ما نیز منتقل می‌شود، با خنده‌های آنها می‌خندیم و با ناراحتی آنها نسبت به موضوعات مطرح شده، واکنش نشان می‌دهیم.

ضبط برنامه تمام شده است و شنوندگان و عوامل برنامه به یکدیگر خسته نباشید می‌گویند. من هم با همه عوامل خوب و طناز این برنامه خداحافظی می‌کنم.

زهره زمانی