مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2058428685467582023
سایه روشن

4 تجمع مقابل مجلس

جمعی از بازنشستگان فولاد کشور، مربیان پیش‌دبستانی، کارکنان برق منطقه‌ای و دانشجویان، صبح دیروز برای رسیدگی به مشکلات خود مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

به گزارش ایرنا، بازنشستگان صنعت فولاد کشور در این تجمع خواستار تعیین تکلیف وضع بیمه‌ای و پرداخت حقوق معوقه خود شدند.

مربیان پیش‌دبستانی نیز در این تجمع ضمن اعتراض به برگزاری آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش خواستار رسیدگی به این مساله شدند.

تعدادی از کارمندان اپراتور برق منطقه‌ای نیز با تجمع مقابل در شمال شرق مجلس شورای اسلامی، خواستار تبدیل وضعیت قراردادی به پیمانی و رفع تبعیض بین نیروهای قراردادی و پیمانی این شرکت در کشور شدند.همچنین تعدادی از دانشجویان هم با حضور مقابل مجلس خواستار بررسی برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت درباره توافق هسته‌ای شدند.

کمپین جهانی حمایت از توافق هسته‌ای

در واکنش به مخالفت‌های لابی صهیونیستی در آمریکا با برجام، در روزهای اخیر عده‌ای از ایرانیان خارج از کشور با راه‌اندازی کمپین «حمایت از توافق ایران» تلاش دارند افکار عمومی دنیا را در حمایت از توافق هسته‌ای بسیج کنند. بر همین اساس گروه‌های مختلفی با امکانات شخصی و خودجوش در 80 شهر دنیا با به دست گرفتن نوشته‌هایی با مضمون حمایت از توافق ایران و انتشار تصاویر آن در شبکه‌های اجتماعی، حمایت خود را از توافق اخیر ابراز کردند. در تازه‌ترین اقدام نمادین در این زمینه، یکی از شهروندان ایرانی ـ آمریکایی اقدام به تهیه 700 نامه برای اعضای کنگره آمریکا کرده است.

عراقچی: توقف آزمایش‌های موشکی ارتباطی به برجام ندارد

سیدعباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان عصر دیروز برای پاسخگویی به سوالات نمایندگان در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس حاضر شد.

به گزارش فارس، او در این جلسه گفت که توقف آزمایش‌های موشکی ارتباطی به برجام ندارد. وی درباره درخواست نمایندگان برای ارائه برجام به‌عنوان لایحه هم بار دیگر تاکید کرد: وزارت امور خارجه هیچ حساسیتی برای ارائه برجام به مجلس در قالب لایحه ندارد. او در پاسخ به پرسشی دیگر گفت که رفع تحریم‌های تسلیحاتی هیچ‌گاه جزو خطوط قرمز ایران نبوده است. به گزارش خبرگزاری صداوسیما، او درباره تحریم سوئیفت نیز گفت: در این زمینه تحریمی علیه ایران وجود ندارد بلکه افرادی هستند که در فهرست این نوع تحریم قرار دارند.

وی همچنین در گفت‌وگو با ایلنا با بیان این‌که برای رفع مسائل گذشته‏، دسترسی به اماکن نظامی و مصاحبه با دانشمندان در کار نیست، تصریح کرد: در حال حاضر درخواستی برای بازدید و بازرسی از اماکن نظامی وجود ندارد.

تذکر به وزیر کشور درباره بازداشت طلبه اصفهانی

55 نفر از نمایندگان مجلس دیروز در تذکری به وزیر کشور لزوم برخورد با مسئولانی که در شورای تامین اصفهان به ریاست استاندار دستور بازداشت طلبه فرزند شهیدی را به دلیل تهیه پلاکارد در نقد توافق وین و استکبارستیزی وی صادر کردند ، متذکر شدند. همچنین تعدادی دیگر از نمایندگان اصفهان این تذکر را خطاب به وزیر کشور داده‌اند.

به گزارش فارس، حمید رسایی، نماینده مردم تهران در تذکری خطاب به رئیس‌جمهور عنوان کرد: شما در مراسم تنفیذ خود از بستن دهان منتقدان به خدا پناه بردید چرا در حال حاضر هفته‌نامه 9 دی توقیف، طلبه اصفهانی بازداشت و رسانه‌ها روانه دادگاه می‌شوند؟

مدیرمسئول اسبق «ایران» مجرم شناخته شد

سخنگوی هیات منصفه دادگاه مطبوعات گفت: امیدی شهرکی، مدیرمسئول اسبق روزنامه ایران به اتهام نشر مطالب خلاف واقع با اکثریت آرا مجرم شناخته شد.

علی‌اکبر کساییان در گفت‌وگو با میزان، در ارتباط با جلسه روز یکشنبه دادگاه مطبوعات اظهار کرد: در جلسه هیات منصفه دادگاه مطبوعات که در شعبه 6 دادگاه کیفری استان و به ریاست قاضی مدیرخراسانی برگزار شد، به پرونده سایت‌های انصاف نیوز و معمارنیوز و مدیرمسئول وقت روزنامه ایران (مجید امیدی‌شهرکی) رسیدگی شد. پرونده سایت انصاف‌نیوز به اتهام نشر مطالب کذب و تشویش اذهان عمومی مورد رسیدگی قرار گرفت که در ابتدای جلسه شاکی (نماینده حقوقی سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران) اعلام رضایت کرد و پرونده مختومه اعلام شد.

همچنین در این جلسه پرونده مجید امیدی‌شهرکی، مدیرمسئول اسبق روزنامه ایران به اتهام نشر مطالب خلاف واقع با اکثریت آرا مجرم شناخته شد. ضمنا هیأت منصفه مطبوعات وی را با اکثریت آرا مستحق تخفیف دانست. سخنگوی هیأت منصفه دادگاه مطبوعات خاطرنشان کرد: مدیرمسئول سایت معمارنیوز نیز به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی ، با اکثریت آرا مجرم شناخته نشد.

همراهی چین، روسیه و آلمان با ایران در مذاکرات

محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: کشور چین در زمان تحریم کشورمان، کارنامه خوبی از خود ثبت کرد و ملت‌ها هیچ‌وقت کشورهایی را که در شرایط سخت به کمکشان بیایند، فراموش نخواهند کرد.
به گزارش ایرنا، او در جریان بازدید از کارخانه آلومینیوم و پتروشیمی کاوه مسجدسلیمان با قدردانی از کشور چین که در شرایط تحریم اقتصادی با کشورمان همکاری کرد، اظهار کرد: کشور چین در حالی که هنوز مذاکرات ادامه داشت بیش از یک میلیارد دلار فاینانس با کشور انجام داد و این فاینانس در اختیار مجموعه پتروشیمی مسجد سلیمان قرار گرفت.

وی با بیان این‌که کشورهای چین، روسیه و آلمان در جریان مذاکرات با ما همکاری کردند، افزود: کشورهای فرانسه، انگلیس و آمریکا رفتار خوبی با کشور ما نداشتند و شاید اگر شخص اوباما نبود، می‌توانستیم بگوییم که بدترین همکاری از جانب کشور آمریکا بوده است.

پاسخ صادق خرازی به درخواست افشای وطن‌فروشان

نسیم مدعی شد که صادق خرازی ، دبیرکل حزب ندای ایرانیان شنبه‌شب به صفحه کمپین «خرازی افشا کن» پیوست و در پاسخ به این سؤال که چرا اسامی وطن‌فروشان را افشا نمی‌کنید، نوشت: «به موقعش»! این واکنش، در ادامه بحث‌هایی بود که پس از مصاحبه خرازی با مثلث درگرفته بود.

ادعای مضحک درباره حمله ایران به قطر!

با وجود سفرهای متعدد وزیر امور خارجه کشورمان به کشورهای عربی در روزهای اخیر، اخیرا دو رسانه مطرح سعودی و مصری ادعا کرده‌اند ایران در پی حمله نظامی به کشورهای عربی است و باید راهکاری برای این مساله یافت. به گزارش سایت دیپلماسی ایرانی در این بین یک روزنامه مصری نوشت ایران در چند هفته آینده به قطر حمله می‌کند! در این رسانه مصری از قول توفیق عکاشه، خبرنگار برجسته مصری ادعا شده اسرائیل در نظر دارد از طریق ایران بخشی از لبنان را اشغال کند(!)؛ زیرا لبنان کشوری بدون رئیس‌جمهور بوده و امکان ضربه وارد کردن به آن فراهم است.