مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 1183951648163534763

تخریب زیستگاه‌ها، چرا؟

چطور پاسخ فرزندان آینده را خواهیم داد؟ چرا این‌گونه فکر می‌کنیم؟ چرا از اشتباهات اروپا و آمریکا درس عبرت نمی‌گیریم؟ چرا اشتباه دیگران را مدام تکرار می‌کنیم؟ چرا قدر داشته‌های خود را نمی‌دانیم؟ چه زمانی به نسل آینده فکر خواهیم کرد؟ چرا بهترین زیستگاه‌های کشور فقط به خاطر سود شخصی گروهی خاص تخریب می‌شود؟

 اینها سوالاتی که سال‌هاست فکر بسیاری از کارشناسان، علاقه‌مندان به محیط‌زیست و مردم عادی را به خود مشغول کرده است. البته واضح است که نویسنده این سطور مخالف پیشرفت، جاده‌سازی، خیابان‌کشی یا... نیست، ولی انتظار این است که همه راه‌ها بررسی شود و اگر ممکن نبود با ورود به محیط‌زیست عمران و نوسازی را آغاز کرد.

واگذاری جزیره آشوراده

جزیره آشوراده در شبه‌جزیره میانکاله قرار دارد که بخشی از پناهگاه حیات‌وحش میانکاله است. این منطقه، عناوین ملی و جهانی بسیاری دارد. میانکاله علاوه بر تحت حفاظت‌بودن، ذخیره‌گاه زیست‌کره، تالاب بین‌المللی، منطقه مهم پرندگان و وسیع‌ترین خلیج جنوب دریای خزر محسوب می‌شود. کاملا مشخص است گروهی می‌خواهند از شرایط فعلی در تغییر و تحولات سازمان محیط‌زیست سوءاستفاده کنند و زمین‌های جزیره آشوراده را صاحب شوند.

تخریب ارس‌زارهای گلول و سرانی

منطقه حفاظت‌شده گلول و سرانی در استان خراسان شمالی قرار دارد. حدود دو سال پیش یکی از محیط‌بانان این منطقه به نام سعید پرهام در راه حفاظت این منطقه به شهادت رسید. امروز این منطقه برای احداث جاده مرزی دستخوش تخریب قرار گرفته است. متاسفانه سازمان محیط‌زیست نه‌تنها برابر قوانین و مقرارت حاکم بر مناطق حفاظت‌شده عمل نکرد، بلکه سازمان جنگل‌ها و مراتع نیز در مقابل قطع درختان ارس کهنسال این منطقه سکوت کرد.

منطقه حفاظت‌شده گلول و سرانی یکی از زیستگاه‌های مهم پلنگ در شمال شرق ایران محسوب می‌شود. این منطقه حمایت‌کننده جمعیت پلنگ ایرانی در مرز ایران و ترکمنستان است. احداث جاده در بخش شمالی منطقه، امنیت و ارزش‌های حفاظتی این زیستگاه کم‌نظیر را خدشه‌دار و رفت و آمد پلنگ‌های ساکن مرز را بسیار دشوار و خطرناک می‌کند. علاوه بر پلنگ، این منطقه جمعیت‌های مناسبی از کل، بز، قوچ، میش اوریال و کبک دری را در خود جای داده است.

معدن‌کاوی در کوه شاه کرمان

کوه شاه کرمان مراتعی بکر و کم‌نظیر دارد و با 4349 متر ارتفاع، دومین قله بلند و برفگیر استان کرمان محسوب می‌شود که بتازگی مورد تعرض معدن‌کاوان و راهسازان قرار گرفته است. احتمالا بزودی شاهد ویرانی بسیاری از بخش‌های این منطقه خواهیم بود و آنچه باقی می‌ماند دامنه‌های تخریب شده و فرسایش شدید خاک است.

سخن آخر

مناطق حفاظت شده کشور اراضی ملی محسوب می‌شود و متعلق به همه مردم است. هیچ گروه، سازمان و شخصی نباید نسبت به این اراضی ادعایی داشته باشد، مگر اراضی روستایی که متعلق به مردم محلی است. علاوه بر این، مدیریت همه اراضی آن نیز به‌عهده سازمان حفاظت محیط‌زیست است، حتی خود سازمان حفاظت محیط‌زیست نیز حق ندارد در مدیریت این اراضی سهل‌انگاری کند؛ زیرا این سازمان فقط وکیل نگهداری و حفاظت از این اراضی است.

علی ترک‌قشقایی