مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3474763646983287425
کافه‌ها بهترین گزینه برای تفریح در پاییز

قهوه داغ استارت‌آپ‌پز!

هوا که سرد می‌شود،‌ آدم احتمالا باید دور مسافرت را خط بکشد و سرش توی لاک شهر خودش باشد. با ابزارهای دیجیتال می‌شود خیلی راحت شهر را کاوید و متفاوت‌ترین نوع گردشگری شهری را رقم زد.

با سردتر شدن هوا و غرشهای گاه و بیگاه آسمان سفر رفتن و بهجاده زدن هم پر از ریسک و چالش میشود. پاییز و بعد از آن، زمستان - بخصوص برای بچهدارها و سرشلوغها - فصل سفرهای ماجراجویانه بیرونشهر یا شمال کشور نیست. جنگلها و کوهها را آب برمیدارد و جاده لغزندهتر از آن است که بشود با خیال راحت به دل جاده زد. یک راهحل اقتصادی و خوب میتواند این باشد که از قابلیتهای پنهان شهر خودتان استفاده کنید و سراغ گردشگاههایی بروید و تفریحهای جدیدی را پیدا کنید. حتی اگر شهرتان را مثل کف دست میشناسید، باز هم دنیای دیجیتال تجربههای جدیدی برایتان کنار گذاشته است. همان تفریح قدیمی و رستوران همیشگی را میشود طور دیگری هم تجربه کرد.

راهحل استارتآپی برای مشکل قدیمی

فرض کنید قرار است به کافهای جدید سر بزنید و یک خوراک یا نوشیدنی حالخوبکن سفارش بدهید و چند دقیقه با اهل خانه گرم بگیرید. برای فهمیدن اینکه چه کافه یا رستورانی کیفیت بهتری دارد و سرویسدهیاش بهتر است، اپلیکیشنها و استارتآپهای زیادی در دنیا وجود دارند که خیلیهایشان در ایران هم کار میکنند. اما بعد از اینکه فهمیدید رستوران خوب کجاست و کدام غذایش از بقیه پرطرفدارتر است، حالا وقت سفارشدادن است، اما رستوران و کافهجماعت در روزهای تعطیل شلوغتر از قبل هستند و آماده شدن سفارشتان - حتی اگر یک لیوان چای دمی معمولی باشد - چند هزار سالی طول میکشد. درست است که جوانترها کموبیش با این انتظار مشکلی ندارند و میتوانند چند دقیقه بیشتر منتظر بمانند، در این فرصت هم گل میگویند و میشنوند، اما وقتی خانوادگی جایی رفته باشید و فرزندان محترم از سروکولتان بالا بروند، شاید انتظار بیش از اندازه چندان هم برایتان دلچسب نباشد. راهحل را یک استارتآپ ایرانی ارائه داده است. «بامارو» اسمش عجیب است و یک کار خاص هم انجام میدهد.

از کجا نصب کنیم

به خاطر مسائل مرتبط با تحریمها نصبکردن اپلیکیشن بامارو از طریق گوگلپلی و اپاستور ممکن نیست. بهترین راهحل رفتن به سایتشان است. اما از روی بعضی فروشگاههای ایرانی دنیای موبایل هم میتوانید سراغشان را بگیرید. نرمافزار را از هرجایی دانلود کردید، حواستان باشد که آخرین نسخه روی تلفنتان نصب شده باشد تا بهترین امکانات را دریافت کنید.

کلیک کن، گاز بده

بعد از باز کردن نرمافزار و وارد کردن مشخصات ثبتنام به صفحهای هدایت میشوید که نام کافههای نزدیکتان را نمایش میدهد. بجز این، با استفاده از کادر جستوجو میتوانید به فهرست بقیه کافههای شهر هم دسترسی داشته باشید. بجز اطلاعات کافه شامل نشانی و تلفن، یک نقشه هم به شما نمایش داده میشود که بدانید چقدر تا رسیدن به کافه فاصله دارید. میدانیم که میشود راه رسیدن به کافه و نقشهاش را از روی نقشههای آنلاین دیگر مثل گوگلمپ هم پیدا کرد اما خب، حسن اپلیکیشنهای چندکاره این است که همه نیازها را یکجا برطرف کنند و پیشفرضشان این است که کاربر از کل محتویات گوگل پلی فقط نرمافزار آنها را نصب کرده است!

بیرونبر و درونخور

حالا نوبت منوی کافه است. نکته فنی مهم اینکه تمام خوردنیهایی که کافهها ارائه میکنند، دو بخش است: بیرونبر و درونخور. همه کافهها محصولات تولیدیشان را بیرون نمیدهند، اما بعضیهایشان اینکار را میکنند. از قهوه تا سالاد یا بعضی دسرها را میتوان بیرون محیط کافه هم صرف کرد. بعضی استارتآپها هستند که به طور مشخص روی ارسال خوراکی کافهها به منزل یا محل کار تمرکز کردهاند. در بامارو هم این امکان فراهم است. یعنی میتوانید قهوه بیرونبر سفارش بدهید، خودتان آن را از مسؤول کافه تحویل گرفته و بیرون بروید. اما کار اصلی بامارو چیز دیگری است. پیشفرض اصلی بنیانگذاران استارتآپ این است که شما قرار است وقتتان را در کافه بگذرانید فقط حوصله انتظار بیش از اندازه را ندارید. ضمن اینکه میخواهید مطمئن شوید چیزی که دنبالش هستید،اصولا موجود هست یا نه.

ساعت 8 روی میزم باشه لطفا!

قبل از اینکه از خانه راه بیفتید یا چند دقیقه قبل از اینکه به مقصد برسید، میتوانید از روی منوی آنلاین محتوای خوشمزهتان را سفارش بدهید و پولش را هم آنلاین پرداخت کنید. حسن ماجرا این است که اولا مشتریهای این اپ تخفیف شامل حالشان میشود و در ضمن میتوانید حساب کیفپولتان را از قبل شارژ کنید که روند پرداخت پول سریع تر اتفاق بیفتد. یک ویژگی بامزه دیگر این است که میتوانید فهرست خوردنیهای موردعلاقهتان را برای ساعت و روز مشخصی سفارش بدهید. مثلا بگویید: «هی گارسون! من ساعت 8 شب با اهل و عیال میرسم اونجا. موهیتو و کلاب بوقلمون روی میزم باشد لطفا!»

ابزارهای دنیای دیجیتال برای کافهگردان

کافینت!

واقعیت این است که بامارو هرچند در دنیا نمونهای ندارد (دستکم تا جایی که ما چک کردهایم)، اما اپهای مرتبط با کافهگردی در دنیا و همین ایران خودمان کم نیستند. اینجا دو نمونه جالب از همین اپها را میبینیم با این توضیح که بعدا دربارهشان بیشتر و مفصلتر خواهیم نوشت.

کافه به منزل لطفا

سرویسهای تحویل خوراکی در همه دنیا باب شده است. در کشور خودمان هم چند استارتاپ چنین کاری را انجام میدهند. از اسنپفود و چیلیوری بگیر تا ریحون و خیلیهای دیگر. مزیت مهمشان این است که غذا را در داغترین وضعیت ممکن به دستتان میرسانند. البته گاهی وقتها در ارسال قهوه کمیتشان لنگ میزند و درباره همه قهوهها یا همه کافهها نمیتوانند چنین خدماتی ارائه کنند.

کنترل کیفیت کافه، آنلاین!

فوراسکوئر یکی از مشهورترین کیفیتسنجهای دنیاست. قبل از اینکه به هرجایی بروید و از هر نوع سرویسی استفاده کنید، میتوانید وارد این برنامه شوید، نظرات مردمی که قبل از شما سری به آنجا زدهاند را بررسی کرده و بهترین انتخاب احتمالیتان را صورت بدهید. واقعیت این است که فوراسکوئر در خارج از ایران بهتر جواب میدهد و با سر زدن به آن تقریبا درباره هر مکان عمومی میتوانید اطلاعات کسب کنید. در مورد دلخواه ما، یعنی بحث شیرین کافهها بعد از کلیک کردن روی هر کافه میتوانید نظر مردم درباره کافهها را بخوانید و حتی بفهمید چه غذایی بیشتر طرفدار دارد. خوبیاش این است که خیلی وقتها گردشگران درباره کیفیت کافهها نظر دادهاند که گاهی استانداردهای سختگیرانهای نسبت به ما دارند. پس اگر آنها بگویند چیزی «های کوالیتی» یا خیلی باکیفیت است، میشود تا حد زیادی روی حرفشان حساب کرد.

لیلا شوقی