مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3470365683859316446
گلخونه

باغبانی کودکانه

دوست دارید کودکی داشته باشید که به طبیعت احترام بگذارد؟ کودکی مسؤولیت‌پذیر که از یک موجود زنده نگهداری کند؟ اگر پاسخ‌تان مثبت است، باید او را با گل و گیاه و نگهداری از آن آشنا کنید.

زمانی که کودکان بتوانند به کمک شما یک دانه را بکارند و مراحل رشد و پرورش آن را ببینند، به ارزش گیاهان پی میبرند ضمن اینکه دیدن رشد گیاه برای آنها لذتبخش و سرگرمکننده به حساب میآید. اگر میخواهید یکگیاه جذاب، جدید و خوشبو داشته باشید، سراغ کاشت دانههای نارنج، پرتقال و لیمو ترش بروید که در فصل پاییز و زمستان، براحتی میوه آنها قابل خریداری است. کاشت دانه لیموترش، به نسبت سایر دانههای یاد شده، آسانتر به حساب میآید. تا جای ممکن اجازه بدهید کودک خودش کارها را انجام بدهد و در صورت لزوم، به او کمک کنید.

بعد از مصرف لیموترش، دانههای آن را جدا کنید و حدود 48 ساعت آن را داخل آب گرم بگذارید. هرچه دانهها بزرگتر باشد، احتمال جوانهزنی آنها بیشتر خواهد شد.

بعد از اینکه دانهها در آب حسابی خیس شد، باید آنها را در یک دستمال کاغذی بریزید تا خوب خشک شود سپس باید به آرامی پوست روی دانهها را جدا کرد.

بعد از آماده شدن دانهها، آنها را در گلدانی که از خاک پر شده بگذارید و روی دانهها و خاک، کمی آب اسپری کنید. سپس حدود دو سانتیمتر خاک روی دانهها بریزید؛ به گونهای که دانهها با یک لایه خاک، پوشانده شود. بعد از این کار، مجددا کمی آب روی خاک اسپری کنید. اگر گلدانتان رنگ شاد و جذابی داشته باشد، حسابی کودکتان را سر ذوق و شوق میآورد.

اگر از خاک پیتماس که به صورت بستهبندی به فروش میرسد بهره ببرید، احتمال جوانهزنی دانههای لیموترش شما بیشتر میشود.

بعد از کاشت دانهها، باید روی سطح گلدان را یک کیسه پلاستیکی شفاف کشید تا یک حالت گلخانهای برای دانهها به وجود بیاید. یک محل نسبتا گرم و پر نور (آفتابگیر) برای جوانه زدن دانهها ضروری است، البته حتما نیازی نیست گلدانتان را در بالکن یا بیرون از خانه بگذارید همین که میزان نور مناسب باشد، کفایت میکند.

شاید کودکتان برای جوانه زدن دانهها، کمی بیقراری کند ولی به او اطمینان بدهید جوانههای سبز کوچک، با کمی صبر و حوصله بالاخره سر از خاک بیرون میآورد. اگر همه چیز را درست انجام داده باشید، حدود یک تا دو هفته بعد، سر و کله برگ لیموهای جوان پیدا میشود و باید پلاستیک را بردارید.

گلدانتان را در جای سرد نگذارید، حداقل دما برای لیمو حدود 18 درجه سانتیگراد و حداکثر آن حدود 27 درجه سانتیگراد است.

لیموترش جزو مرکبات است، در نتیجه باید همواره مقدار بسیار کمی خاک آن را مرطوب نگه دارید و گاهی روی برگهای آن آب اسپری کنید.

مهندس بهاره جلالوند/ کارشناس آب و خاک و مشاور فضای سبز