مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3470364323160546100
بهترین اسباب بازی گران‌ترین اسباب بازی نیست

دنیای رنگارنگ بازی ها

در بازی‌هایشان پدر و مادر می‌شوند. عروسک‌هایشان را که فرزندانشان هستند به پارک می‌برند و با آنها بازی می‌کنند. خاله‌بازی می‌کنند و خانه همدیگر مهمان می‌شوند، با همان اسباب‌بازی‌ها و قابلمه و بشقاب‌های پلاستیکی و به دور از هر تکلف و چشم‌ و هم‌چشمی. شب که می‌رسد، بازی هم تمام می‌شود و فردا دوباره روز از نو، روزی از نو. کودکان دنیای عجیب و غریبی دارند.

دلشان با یک عروسک و اسباببازی ساده خوش میشود و غم دنیا خم به ابروی آنها هم نمیآورد. تنها دردشان گم شدن عروسکی است که مانند دختر دوستش داشتند. اسباببازیها خوب بلدند در دل کودکان جا باز کنند، به شرطی که حسابشده و عاقلانه انتخاب شده باشند. وارد مغازه اسباببازی فروشی که میشوید، تنوع آنها شاید شما را سردرگم کند، اما باید با هوشمندی بالایی مناسبترین اسباببازی را برای فرزندتان بخرید.

بهترین اسباببازی لزوما گرانقیمتترین آنها نیست بلکه گاهی حتی یک عروسک پارچهای ساده هم میتواند خلاقیت یک کودک را تقویت کند.

در واقع اسباببازی اولین تلنگری است که میتوان با آن کودک را به اصطلاح به جلو هل داد و باعث پیشرفت او شد. بهترین اسباببازیها، آنهایی هستند که تمامنشدنی باشند و کودک با روشهای مختلفی بتواند با آنها بازی و از آنها استفاده کند.

اینها علاوه بر این که به بالا رفتن خلاقیت کودک کمک میکنند، خیالپردازی و مهارت حل مساله را هم در آنها تقویت میکنند. بهترین نوع این اسباببازیها شامل این موارد است:

بلوکهای سازهای: کودک با این بلوکهای پلاستیکی، یک روز میتواند برج بسازد، یک روز خانه و ماشین و یک روز تلفن و اینگونه، کودک را به فکر وامیدارند.

توپ: توپ معمولترین وسیله بازی کودکان است که با آن بازیهای مختلفی میتوانند انجام دهند.

جعبه مقوایی: کودک از جعبههای مقوایی که همیشه در دسترس هستند، میتواند برای ساخت پیشخوان مغازه، فر، ماشین، قایق، خانه عروسکی و چیزهای دیگر استفاده کند.

تکه پارچه: تکه پارچههایی که از گوشه و کنار باقی مانده یا لباسهایی که دیگر مورد استفاده نیستند، بهترین وسیله برای بازی کودکان است، بهطوری که با آنها میتوانند چیزهای مختلفی بسازند و حتی برای لباس عروسکهایشان از آنها استفاده کنند.

مدادرنگی و کاغذ: چند عدد مدادرنگی یا شمعی، کاغذهای رنگی و ماژیک میتواند کودک را تا ساعتها به خود مشغول کند و در این زمان با کمک آنها میتواند هر چه در ذهن دارد روی کاغذ بیاورد و نهایت خلاقیت خود را به تصویر بکشد.

درست انتخاب کنید

اگر قصد خرید اسباببازی برای فرزندتان دارید، حتما روی بسته اسباببازی را بخوانید. بسیاری از آنها ردهبندی سنی دارند و سن مناسب کودک روی آن نوشته شده است. برخی اسباببازیها تکههای کوچکی دارند که ممکن است برای کودکان کم سن و سال خطرناک باشد و احتمال بلعیدن آنها وجود دارد. اما باز هم بسته به علاقه و مرحله رشدی که کودک شما در آن قرار دارد، میتوانید مناسبترین اسباببازی را برایش انتخاب کنید.

کودکانی که تازه راه رفتن را یاد گرفتهاند، از بازی با اسباببازیهایی که شبیه جعبه هستند، لذت میبرند. بلوکهای خانهسازی یکی از بهترین گزینهها هستند، اما به خاطر داشته باشید که بلوکهای درشتتر را انتخاب کنید تا کودک قادر نباشد آن را ببلعد. ابزارهایی که صدای موسیقی از آنها پخش میشود و اسباببازیهایی که تکان دادن آنها، صدا تولید میکند هم گزینه مناسبی هستند.

اما سن کودک که بالاتر میرود، باید حواستان به انتخابهایتان هم باشد. برای کودکان بزرگتر، اسباببازیهایی که با آنها بتوانند مهارت حل مساله و تخیل را در خود تقویت کنند، بهترین انتخاب است. پازلها و بازیهایی که باید با همکاری و مشارکت دیگران انجام دهد، گزینههای خوبی هستند.

اسباببازیهای خیلی خشن جزو اسباببازیهایی است که بازی کردن کودکان با آنها خیلی توصیه نمیشود. تا جایی که میتوانید از خریدن این قبیل اسباببازیها خودداری کنید.

گاهی کودک از این وسیلهها به عنوان
یک اسباببازی در طول بازی استفاده میکند که خیلی جای نگرانی نیست، اما اگر از آن برای آسیب رساندن به دیگر کودکان استفاده میکند، خطرناک است و حتی ممکن است مهارتهای اجتماعی و دوستانه او را تحت تأثیر قرار دهد.

منبع: raisingchildren

ندا اظهری