مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3443363702134384020

سهم ۷۳ درصدی پتروشیمی‌ها از ارز بازار ثانویه

دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی ایران گفت: در یک ماه گذشته پتروشیمی‌ها ۷۳ درصد بازار ارز ثانویه را تأمین کرده‌‌اند.

احمد مهدوی در نشستی خبری گفت: در بازار ثانویه از ۱۶ مرداد تا ۱۹ شهریور حدود یک میلیارد و ۴۶۷ میلیون و ۹۳۲ هزار یورو ارز تزریق شده که از این میزان یک میلیارد و ۷۶ میلیون و ۸۵۹ هزار یورو سهم پتروشیمیها بوده که به بیان دیگر شرکتهای پتروشیمی سهم ۷۳درصدی داشتهاند.

وی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی تمرکز روی صنعت پتروشیمیهاست، گفت: پس از صحبتهای رئیسجمهور سهم پتروشیمیها از ۸۲ درصد به ۷۳ درصد رسید که این نشان از عرضه ارز سایر صادرکنندگان دارد.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی ایران درخصوص نحوه ارز ارائهشده گفت: قیمت نقدی ارز و نوسانات آن ارتباطی به ارز پتروشیمیها ندارد، زیرا ما به صورت حوالهای ارز خود را در اختیار صرافیها و پس از آن واردکنندگان قرار میدهیم که این مساله تأثیر آنچنانی روی قیمت بازار آزاد نمیگذارد.

وی افزود: از ابتدای سال تاکنون حدود سه میلیارد و ۳۲۱ میلیون و ۲۲۷ هزار یورو ارز از طریق پتروشیمیها به بازار عرضهشده که این میزان رقمی در حدود چهار میلیارد دلار محاسبهشده که به نسبت سال گذشته در روند درستی قرار داریم. مهدوی با اشاره به این‌که در زمان تحریم امکان واردات برخی قطعات و تجهیزات مورد نیاز را نداریم، گفت: بر همین اساس تا پیش از آغاز تحریم‌ها درحوزه مربوط به واردات سریع تجهیزات اقدام کردیم که این مساله روی هزینه واحدهای تولیدی پتروشیمی اثر گذاشت و با گذشت زمان این هزینه‌ها نیز وارد بازار ارز خواهد شد. وی تصریح کرد: آمارها نشان‌دهنده آن است که در بازار ثانویه قیمت ارز پتروشیمی‌ها از تمام صادرکنندگان ارزان‌تر بوده است.