مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3443221258118585574

پاسخ به شایعه نمک‌نشناسی!

تقریبا نشر شایعات و اکاذیب در شبکه‌های مجازی لحظه‌ای شده است. دقایقی پیش در یکی از کانال‌های مجازی نوشتاری با این مضمون منتشر شد که آیا می‌دانید توصیه بزرگان سفارش به مصرف نمک بوده است؟ آیا می‌دانید نمک خام و غیرتصفیه، فشار خون را پایین می‌آورد! آیا می‌دانید نمک‌های تصفیه شده هرچه سفیدتر باشند سمی‌ترند! در آخر هم توصیه شده که اینقدر نمک‌نشناس نباشید و با خوردن نمک خام و تصفیه‌نشده مشکل خرابی دندان و دردهای گوارشی و تیروئید را درمان کنید و آنقدر این نوشتار را نشر دهید تا کسانی که نمک‌نشناسند، نمک طبیعی را بشناسند!

این‌که استفاده از نمک در روایات به جهت خاصیت گندزدایی و میکروب‌زدایی نقل شده بحثی نیست. اما این‌که بگوییم استفاده از نمک تصفیه‌نشده بهتر از نوع تصفیه‌شده و کارخانه‌ای آن است موضوعی اغراق‌آمیز است. در طبیعت بندرت نمک به صورت خالص یافت می‌شود و علاوه بر املاح معدنی همواره ناخالصی‌هایی چون گل و لای و فلزات سمی سرب، جیوه و ارسنیک در آن وجود دارد که کار اصلی کارخانجات، تصفیه و بسته‌بندی و در صورت لزوم یددار کردن آن است.

هرچه نمک بیشتر تصفیه شود به جهت خلوص زیادتر و نه به علت افزودن مواد شیمیایی، سفیدتر می‌شود و هر چه تیره‌تر باشد ناخالصی‌های گفته‌شده در آن بیشتر و سمی‌تر است. ضمن این‌که شوری آن کمتر احساس و به میزان بیشتر مصرف می‌شود.

مصرف زیاد از حد هر نوع نمک (دریایی و معدنی) به صورت خام یا تصفیه شده باعث افزایش فشار خون می‌شود.

نمک درمان‌کننده است؟!

علت این‌که در برخی منابع طب سنتی نمک را درمان‌کننده پرفشاری خون دانسته‌اند این است که از دیدگاه طب سنتی با توجه به مزاج فرد اگر علت پرفشاری خون ناشی از رطوبت بالا باشد مصرف گرمی‌جات - حتی اندکی نمک - می‌تواند به کاهش و تنظیم فشار خون کمک کند. نمک با ایجاد گرمی و حرارت باعث کاهش رطوبت بدن و تنظیم فشار خون می‌شود که البته این امر باید توسط متخصص مجرب طب سنتی تشخیص داده شود.

بد نیست بدانید علاوه بر نمک، شیرینی‌ها هم می‌توانند بخصوص در افراد با مزاج گرم و تر باعث پرفشاری خون شوند. به توصیه اطبا افراد با مزاج سرد و تر به علت قوه چشایی ضعیف و نیاز بدن به گرمی‌جات نسبت به سایر مزاج‌ها نباید نمک و ادویه‌جات را به طور کامل از برنامه غذایی خود حذف کنند.

فاخره بهبهانی

جامجم