مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3440805384439902589

این کاغذی که دائم مچاله می‌شود

آنقدر توی همین صفحات فرهنگی جام‌‎جم درباره وضعیت کاغذ گزارش و مصاحبه رفته‎‌ایم که حالا دیگر شما به عنوان یکی از مخاطبان پر و پا قرص چهار صفحه فرهنگی در جریان باشید که مشکل کاغذ دارد روز به روز جدی‌تر می‌شود.

حالا هم که محمدعلی وکیلی، عضو کمیته کنترل بحران کاغذ که البته مدیرمسؤول روزنامه اصلاحطلب ابتکار هم هست درباره آخرین نتیجه رسیدگیهای این کمیته به خانه ملت گفته که وزارت صنعت میگوید از ۲۸۰ میلیون دلار در نظر گرفته شده برای تامین کاغذ، دستور تخصیص مبلغی نزدیک به سقف این عدد صادر شده اما در بانک مرکزی اطلاعات راستیآزمایی نشدهای وجود دارد که کمتر از ۴۰ میلیون دلار از این عدد تأمین شده و مابقی آن در پروسه تأمین است.

وکیلی که با حفظ همه این سمتهایی که عرض کردیم نمایندگی مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس را هم در مجلس شورای اسلامی به عهده دارد بیشتر توضیح داده و گفته اطلاعات این کمیته نسبت به اطلاعاتی که از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنا قرار میگرفت، واقعیتر بود؛ به این دلیل که نمایندگان صنوف مطبوعات در آن حاضر بودند و اطلاعات دقیقتری پیرامون قیمت جهانی کاغذ، قیمت روز بازار ایران و نیز نحوه و میزان ارز تخصیصی داشتند.

جناب وکیلی که از قضا در مجلس عضو هیات رئیسه هم هست در ادامه اشارهای به موضوع آزاد شدن محمولههای کاغذ داشته و گفته هرچند با این کار بازار کاغذ از التهاب اولیه افتاد و از آن بحران به طور مقطعی عبور کردیم ولی همچنان چند مساله پیرامون بازار کاغذ وجود دارد که امیدواریم با مساعی وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی و وزارت امور اقتصادی این مسائل حل شود.

ادامه صحبتهای جناب وکیلی هم شنیدنی است وقتی که راجع به واردات کاغذ با ارز 4200 تومانی و فهرست افرادی حرف میزند که با این قیمت قرار بوده کاغذ وارد کشور کنند: «ما همچنان درباره سهمیه ارز ۴۲۰۰ تومانی کاغذ اختلاف داریم؛ اینکه چقدر بوده، چه میزان از آن تخصیص داده شده، چه میزان تأمین شده و چه مقدار از کاغذهای موجود در بازار ناشی از ارز یارانهای بوده است. فهرست دریافت کنندگان ارز به نرخ رسمی هم کافی و شفاف نیست؛ حتی اگر فرض کنیم تاکنون ۴۰ میلیون دلار به کاغذ ارز داده شده، معلوم نیست کاغذ موجود در بازار از محل ارز ۴۲۰۰تومانی آمده یا ارز ۳۸۰۰ تومانی یا ارز آزاد.» اینکه جناب وکیلی اینقدر پیگیر موضوع کاغذ هستند برای ما هم جای خوشوقتی است. امید که روزی برسد که دیگر هیچ ناشر و روزنامهای لنگ کاغذ نماند.