مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3440769768481817215
نگاهی به کتاب جدید «وودوارد» علیه ترامپ و بازتاب‌های آن

به دارالمجانین ترامپ خوش آمدید

انتشار کتاب جدید باب وودوارد، خبرنگار کهنه کار آمریکایی که سوژه اصلی آن دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکاست جنجال‌های زیادی به دنبال داشته است. انتشار این کتاب که در آن کاخ سفید تحت مدیریت ترامپ به دارالمجانین تشبیه شده عصبانیت وی را در پی داشته و باعث شده کاخ‌سفید تهدید به اقدام حقوقی ضد نویسنده کند. این کتاب در حالی منتشر می‌شود که محبوبیت ترامپ میان آمریکایی‌ها در حال نزول است و به نظر می‌رسد ادامه این روند باعث کاهش شانس ترامپ برای موفقیت در انتخابات ریاست جمهوری 2020 و حتی استیضاح وی شود.

کتاب 448 صفحهای وودوارد با عنوان «ترس: ترامپ در کاخ سفید» به داخل این کاخ در دوره زمامداری ترامپ نظر افکنده و اختلافات شدید میان کارکنان آن را فاش میکند. وودوارد در این کتاب مدیریت مغشوش ترامپ و حس انزجار میان دستیاران ارشد وی را شرح داده است و روایتگر نگرانی مقامهای ارشد آمریکایی از این است که رفتارهای خودسرانه رئیس جمهور، امنیت ملی کشور را تهدید کند. این کتاب کاخ سفید را دارای جوی آشفته توصیف میکند که بیشتر به دارالمجانین میماند و کارکنان آن سعی میکنند از خردهگیریهای رئیسجمهور فرار کنند. این کتاب همچنین ترامپ را فردی دمدمی مزاج و بیاطلاع به تصویر میکشد و از میل شدید وی به دروغ گفتن پرده بر میدارد. کتاب نشان میدهد رئیسجمهور آمریکا به اعضای کابینهاش توهین میکند؛ دادستان کل آمریکا را «عقبمانده ذهنی» میداند و رئیس دفتر سابق کاخ سفید را «موش کوچولو» خطاب کرده است.

وودوارد برای گردآوری مطالب کتاب خود، به اسناد دولتی، یادداشتهای برداشته شده در جلسات، خاطرات شخصی و صدها ساعت مصاحبه استناد کرده است. وی همچنین چندبار تلاش کرده با شخص ترامپ مصاحبه کند، اما موفق به این کار نشده است. این کتاب روز سهشنبه همزمان با سالگرد یازدهم سپتامبر در کتابفروشیهای آمریکا عرضه شد و در نظر گرفتن تیراژ یک میلیونی برای انتشار اولیه آن نشان میدهد احتمالا کتاب فروش بالایی داشته باشد. وودوارد خبرنگاری است که عامل افشای رسوایی واترگیت در دهه 1970 دانسته میشود، مسالهای که در نهایت به کنار رفتن رئیسجمهور وقت ریچارد نیکسون از قدرت منجر شد.

ترامپ: جوک است

اما انتشار این کتاب موجب عصبانیت دونالد ترامپ و واکنش تند او شد. ترامپ روز دوشنبه در توییتی با انتقاد از وودوارد این کتاب را یک جوک توصیف کرد و وعده داد کتاب واقعی را خودش به رشته تحریر در میآورد. ترامپ نوشت: کتاب وودوارد، جوک است، تهاجمی دیگر در رگبار حملات علیه من که در آن از منابع ناشناس و بینام و نشان (برای مستند کردن اتهامات) استفاده شده است. ترامپ در ادامه این توییت با اعلام اینکه بسیاری نقل قولهای منتسب به خود در این کتاب را توهم و ساختگی خواندهاند، گفت: کتاب واقعی را خودم مینویسم. کاخ سفید در روزهای اخیر تلاش کرده است در مقابل کتاب وودوارد مقاومت نشان دهد. رئیسجمهور آمریکا، وودوارد را احمق خوانده و سارا هوکابی سندرز، سخنگوی کاخ سفید نیز این کتاب را پر از روایات ساختگی توصیف کرده است. سخنگوی کاخسفید همچنین اقدام حقوقی علیه وودوارد را بعید ندانسته است.

انتشار نامه سرقت رفته

یکی از حواشی جالب کتاب این است در آن پیشنویس نامهای که از روی میز رئیسجمهور آمریکا ربوده شده، منتشر شده است. این سند توسط گری کوهن، مشاور اقتصادی سابق ترامپ سرقت شده بود تا وی مانع پایان دادن ترامپ به یک توافق تجاری مهم با کره جنوبی شود. در این سند که سال 2017 نوشته شده به دولت کره جنوبی اطلاع داده میشود آمریکا قصد دارد به توافق تجارت آزاد بین این دو کشور که شش سال برقرار بوده است، خاتمه دهد.

در این نامه آمده است: «توافق تجارت آزاد آمریکا-کره در شکل کنونی، به نفع اقتصاد آمریکا نیست. بنابراین، طبق ماده 24/5 این توافق، آمریکا اطلاع میدهد که خواستار خاتمه آن است. بر اساس این ماده، این توافق باید ظرف 180 روز پس از تاریخ این اطلاعیه، پایان یابد. در این مدت آمریکا آماده است با جمهوری کره درباره مسائل اقتصادی مورد نظر هر دو کشور مذاکره کند.» وودوارد میگوید کوهن از این احتمال که ترامپ این نامه را امضا کند وحشت زده شده بود. کوهن به یکی از دستیارانش گفت: «من آن را از روی میز برداشتم. نمیگذارم آن را ببیند. وی هرگز این سند را نخواهد دید. باید از کشور محافظت کنیم.» وودوارد گزارش میدهد مشاوران کاخ سفید نگران بودند اگر ترامپ این نامه را بفرستد، همکاری بسیار محرمانه نظامی آمریکا با کره شمالی که به لطف آن واشنگتن میتواند ظرف هفت ثانیه متوجه شلیک موشک از سوی کره شمالی شود، به خطر بیفتد.

محبوبیت رو به نزول ترامپ

اما عدهای از کارشناسان معتقدند انتشار این کتاب بر انتخابات میاندورهای آمریکا که سه شنبه پانزدهم آبان برگزار میشود، تاثیر خواهد گذاشت. در این انتخابات تمامی 435 کرسی مجلس نمایندگان و 33 کرسی از یکصد کرسی مجلس سنا برای نامزدهای انتخاباتی به رای گذارده خواهد شد. برت استفن، ستوننویس نشریه آمریکایی نیویورک تایمز روز دوشنبه گفت افشاگریهایی که در کتاب جدید وودوارد صورت گرفته قطعا بر انتخابات میاندورهای پیش رو تاثیر دارد. استفن در مصاحبه با شبکه خبری MSNBC گفت: گمان میکنم این کتاب باعث تغییر نظر رایدهندگان آمریکایی شود و بر انتخابات میاندورهای تاثیر گذارد.

در همین حال، نظرسنجیها نشان میدهد میزان رضایت شهروندان آمریکایی از عملکرد دونالد ترامپ در سراشیبی سقوط قرار دارد. جدیدترین نظرسنجی شبکه سی.ان.ان حاکی است میزان رضایت شهروندان آمریکایی از عملکرد ترامپ نسبت به ماه گذشته کاهش داشته است. بر اساس این گزارش، تنها 36 درصد شرکت کنندگان در این نظرسنجی اعلام کردهاند از عملکرد ترامپ رضایت داشتهاند که این رقم نسبت به آگوست 6 درصد افت داشته است. این نظرسنجی نشان میدهد تنها 32 درصد مردم آمریکا ترامپ را فردی راستگو و قابل اعتماد میدانند.

امیرعباس اصغری

بینالملل