مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3440592390732685542
در این گزارش با 8 گل آویزی آشنا می‌شوید، گل‌هایی که می‌توانند زندگی شما را سبزتر کنند

زنــدگی با گل‌های رونــده

«گاهی به آسمان نگاه کن» یک شعار برای باغبانی در خانه است. بعضی وقت‌ها ناچار می‌شوید برای صرفه جویی در فضا و سبز کردن محیط منزل از گل‌های آویز استفاده کنید. این گل‌ها در دسته‌بندی گیاهان زینتی جزو گل‌های کم‌جا قرار می‌گیرند که از آنها می‌توان هم در تزئین فضای داخلی خانه استفاده کرد هم در فضاهای بیرونی مثل بالکن‌ها. اگر مطلب هفته گذشته «سفر به ایوان سبز» را خوانده باشید به این نکات اشاره شده است. امروز می‌خواهیم هشت گل زیبای آویز را به شما معرفی کنیم.

ساکولنت غورهای یا دانه تسبیحی

این گل به خاطر برگهای ظریف و کوچک و رنگ سبز جذابش یک انتخاب عالی برای گلدان آویز است. رشدش خیلی زیاد است طوری که اگر گلدان را در کنار دیوار آویزان کنید هیچ فضایی از دیوار را خالی نمیگذارد و چشمانداز منحصر به فردی را ایجاد میکند مخصوصا اگر یک گلدان خاص سفید رنگ هم برای آن در نظر بگیرید. این گل نیاز به هرس دائمی دارد. غورهای شرایط مرطوب را میپسندد. پس اگر در حمام نورکافی دارید میتوانید پرورش آن را در این محل امتحان
کنید.

ساکولنت سدوم

این گل با ساقه و برگهای گوشتی و آبدار انواع مختلفی دارد. سدوم جزو گلهای آویز است سدوم مورگانیوم است که در زبان انگلیسی به دم الاغی معروف است چون وقتی طول برگها زیاد میشود شبیه دم بافته آویزان است که در گلدان خودنمایی میکند. طول این دم بافته گاهی تا
60 سانتیمتر هم میرسد برای همین انتخاب خوبی برای آویزیهاست. هوای گرم و خشک را میپسندد. میتواند دورههای خشکسالی را تحمل کند. ولی آب زیاد ریشهاش را میپوساند. در خانه نقطهای را به آن اختصاص دهید که نورگیر است. گلهای این خانواده مقاوم و نگهداریشان آسان است. براحتی و حتی از طریق یک برگ تکثیر میشوند.

عَشَقه یا پاپیتال

این گل را همگی به عنوان تزئینکننده نمای آجری ساختمانها میشناسیم. چون وقتی در کنار یک تکیهگاه عمودی قرار میگیرد خاصیت بالا روندهاش را نشان میدهد. ولی نوع گلدانی هم دارد. بهتر است در فضای آزاد مثل حیاط و بالکنها نگهداری شود. اگر دوست دارید یک گلدانآویز از آن در خانه داشته باشید آن را در جایی بگذارید که چند ساعت نور مستقیم دریافت کند. حواستان باشد انواع ابلق به نور بیشتری نیاز دارند تا برگهایشان خوشرنگ بماند. نور ناکافی باعث ریزش برگهایش میشود. یک ویژگی خوب این گل همیشه سبز بودنش در تمام سال است. ریشههای آن به آب زیاد حساس است پس بهتر است مطمئن شوید قبل از آبیاری خاکش خشک است. برگهای جوان آن هم رطوبت را دوست دارند. هر چند وقت یکبار روی برگهایش را با آب اسپری کنید تا شاداب بماند. راز جلوگیری از علفی شدن آن آویزان کردنش در نزدیکی یک پنجره آفتابی است.

پوتوس

پوتوس یکی از شناختهشدهترین گیاهان آپارتمانی است و نیاز چندانی به معرفی ندارد. آنقدر گیاه سازگاری است که در بیشتر خانهها آن را دیدهاید. کمآبی و کمنوری آن زبانزد است. اگر از آن دسته افرادی هستید که نگهداری از گل برایتان سخت است از پوتوس شروع کنید.

بعد از مدت کمی میبینید براحتی میتوانید از آن قلمه بگیرید، بعد از ریشهدار کردن در گلدانهای نو بکارید و به آنها که دوستشان دارید، هدیه کنید. یک مزیت دیگری که میتوانید به محاسن این گل بیفزایید خاصیت تصفیهکننده هوا بودنش است. پوتوسها معمولا گلدان کوچک را به گلدان بزرگتر ترجیح میدهند. در این حالت حجم برگشان بیشتر خواهد شد. پوتوسهای ابلق هم مثل هر گل ابلق دیگری هر چقدر به پنجره نورگیر و جنوبی نزدیکتر باشند رنگشان را حفظ میکنند و شادابی بیشتری خواهند داشت. اگر در خانهتان نور کافی ندارید بهتر است پوتوس برگ ساده را برای نگهداری انتخاب کنید.

گندمی یا سجافی

این گل رشد خیلی زیادی دارد و برگهای بلند و کشیدهاش به صورت آبشاری از گلدان آویزان میشود. در انتهای ساقهها گیاهچههای جدید تولید میکند که منظره جالبی به گلدان میدهد.

با همین گیاهچهها میتوان گلدانهای جدیدی درست کرد. گیاه مقاومی است و نیاز به توجه زیادی ندارد. کافی است کمی نور خورشید به آن برسد و یکی دو بار در هفته آب بخورد. ولی بهتر است نور زیاد، اما غیر مستقیم دریافت کند تا برگهایش بیش از اندازه بلند نشود و بشکند.

هِلِکسین

اگر در فضای وب فارسی اسم این گل را جستوجو کنید آن را به اسامی چمن عروس یا برگ بیدی مینیاتوری هم معرفی کردهاند. در گلفروشیها به خاطر برگهای ریزش به گل عدسی هم معروف است. حتی در خیلی موارد عکس آن با گل کالیسیا اشتباه گرفته میشود. توی ذهنتان بسپارید خانوادههای این دو گل با هم فرق دارند. هِلِکسین از خانواده گزنه است و کالیسیا از خانواده برگ بیدی. هِلِکسین به صورت خودرو در کف گلخانهها و پیاده روها رشد میکند.

هنوز هم در بعضی کشورها به عنوان یک گیاه پوششی در فضای سبز کاربرد دارد. اما در ایران بتازگی کاشت آن در گلدان رواج زیادی گرفته است. درست است در سایه هم رشد میکند، ولی در صورت دریافت نور غیرمستقیم، گلدان شادابتری خواهید داشت. تجربه شخصی من میگوید به هوای بسته و گرم اتاق حساس است. مثلا اگر زمستان در یک اتاق گرم قرار گیرد به حالت گندیده در میآید و میمیرد.
با آبیاری بیش از اندازه هم، چنین اتفاقی برای آن خواهد افتاد. برگهای ظریف با رنگ سبز تیره و رشد خیلی سریع، آن را به گیاهی پرطرفدار تبدیل کرده است. برای پرپشت شدن گلدان هر چند وقت یکبار انتهای ساقهها را هرس کنید و مستقیم در گلدان جدیدی بکارید. از این گل در ترکیب تراریومها و پوشاندن سطح گلدانهای بونسای میتوان استفاده کرد. به این نکته خیلی دقت کنید: موقع آبیاری هلکسین اگر از بالا و با فشار آب را روی گلدان بریزید ساقههای ظریف آن در هم تنیده و باعث بدشکلی آن میشود. حوصله کنید، گیسوهای آن را با دست بلند کنید و از زیربرگها و کنارههای گلدان به آن آب بدهید. از هلکسین میتوانید به عنوان سبزه عید هم استفاده کنید. از همین حالا برای آن برنامه بریزید.

برگ بیدی

برگ بیدیها از آن گلهای نوستالژیکی هستند که در خانههای قدیمی هنوز هم که هنوز است، سروری میکنند. خطوط رنگی موازی روی برگ از نشانههای اصلی این خانواده است. چشم آشناترین گونه آن به رنگ بنفش راه راه و به نام چشم آهویی معروف است. آنقدر گیاه مقاومی است که در بعضی جاها به آن گل بیعار میگویند. اگر تازه میخواهید به جمع پرورش دهندگان گلهای آویز بپیوندید از برگ بیدی شروع کنید. بزودی میبینید چند گلدان اضافه از آن در خانهتان خواهید داشت.

سیسوس یا پیچ کانگورویی

همانطور که از شکل برگهایش پیداست از خانواده انگور است. علت نامگذاریاش به پیچ کانگورویی شاید به خاطر زادگاه استرالیاییاش باشد. این گل هم برای مبتدیها و آنها که وقت کمی برای رسیدگی به گلدانهایشان دارند یک گل بسیار آسان است. برای جلوگیری از رشد طولی بیش از اندازه و پرپشت شدن گلدان هر از گاهی جوانههای انتهایی آن را بچینید. این گل برخلاف گرمسیری بودن زادگاهش سایه دوست است و محیط خنک را میپسندد. پس آن را در معرض نور مستقیم قرار ندهید. این پیچ همیشه سبز بیدردسر و کمتوقع میتواند دماهای
بالا و پایین را تحمل کند. اما این دلیل نمیشود شما بهترین شرایط رشد را برایش فراهم نکنید.

زینب خزایی

جامعه