مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3439583218779558473
معرفی چند اثر خاص و جذاب در مورد عاشورا

شرح دهم غم تو را / نکته به نکته مو به مو

به مناسبت محرم امسال تصمیم گرفتیم چند کتاب خواندنی در رابطه با ماه عزای حسینی معرفی کنیم، اما نه کتاب‌هایی که به واقعه عاشورا می‌پردازند، بلکه کتاب‌هایی که هر کدام یک روایت، اتفاق یا ماجرا را از محرم وام گرفته‌اند تا حرفشان را بزنند؛ حرف‌هایی که شاید نه دیدگاه مشترکی با یکدیگر داشته باشند و نه حتی مفهوم یکسانی، اما در یک چیز مشترک‌اند و آن هم این‌که همه‌شان مثل این روزها، حال و هوای محرم دارند.

داستانی برای پیدا کردن حق

نام اثر: نامیرا

نویسنده: صادق کرمیار

نامیرا نوشته صادق کرمیار، داستان فردی به نام عبدا... بن عمیر است، مردی از قبیله بنی کلب که بین پیوستن به سپاه امام حسین(ع) و یزید تردید دارد. روایتی ساده و در عین حال جذاب که از اوضاع کوفه شروع میشود و به واقعه کربلا میرسد.

نامیرا یعنی «کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا» تاریخی که تکرار میشود و انتخابهایی که همیشه سرنوشت سازند. این کتاب از تردیدهایی حرف میزند که شاید تردیدها همه ما در برابر حق و باطل باشد؛ سختی تصمیمگیری و تشخیص و رنج و درد ماندن پای عهد این کتاب ما را با کوفیان در مقابل حسین همراه میکند و باعث میشود از خودمان بپرسیم اگر ما جای آنها بودیم چه میکردیم؟ طرف حق را میگرفتیم یا باطل یا اصلا تشخیص میدادیم حق کدام است و باطل کدام؟

داستان این کتاب به آرامی شروع میشود و شخصیتها یک به یک به ماجرا اضافه میشوند، اما ویژگی خوبش این است که اسیر اختلاف روایتهای تاریخی نشده و از عقبه تحقیقی درستی بهره برده است. اطلاعات و چینش وقایع بخوبی انجام شده است و کتاب خیلی از پرسشها را در رابطه با چرایی کربلا پاسخ میدهد یا حداقل این پرسش مهم را در ذهن خواننده ایجاد میکند که چرا اصلا حسینبنعلی(ع) با وجود علم به شهادت چنین واقعه تراژیکی را رقم زد؟

وقتی غروب بدرقه کرد آفتاب را

نام اثر: فراموشان

نویسنده: داوود غفارزادگان

غفار‌‌زادگان این کتاب را داستانی از واقعه کربلا معرفی میکند. کتاب «فراموشان» روایتی تازه از واقعه کربلا را با زبانی ساده ارائه و از زاویهای که تاکنون دیده نشده به آن نگاه میکند. نحوه ادبیات نویسنده نسبت به این اتفاق تاریخی نیز مدرن شده است. برخلاف مقاتل دیگر که در آنها حادثه عاشورا به صورت داستان خطی و اکثرا از زاویه دید دانای کل روایت میشود، در این کتاب ماجراها تفکیک شده و در داستانهایی جداگانه به آنها پرداخته میشود.

در این کتاب غفارزادگان سراغ کسانی رفته که همیشه از نگاه مقتل نویسان پنهان ماندهاند. او سراغ نقشهای فرعیتر رفته و واقعه عاشورا را از زبان آنها روایت میکند. قاصد والی مدینه، همسر زهیر بن قین، یکی از سربازان حربن یزید ریاحی، غلام عبیدا... بن زیاد، یک کاتب گمنام و قیس بن اشعث راویان این کتاب هستند. هرکدام از این افراد در این قصه شرکت داشته یا شاهد آن بودهاند و به نوبت در فصلهای فراموشان وارد میشوند و از زاویه دید خودشان ماجرا را تعریف میکنند و میروند.

نشستن بر سر سفره دل

نام اثر: رستخیز و کاشوب

دبیر مجموعه: نفیسه مرشدزاده

«کاشوب» سال گذشته همین موقعها بود که منتشر شد. کتابی نه در رابطه با عاشورا بلکه در رابطه با رسم و رسوم هیات رفتن و روضه شنیدن، کتاب آشوب بیست و سه روایت از نسلهای متفاوت است. روایتها به زبانی روشن و ساده نوشته شدهاند و هرکدام طعم لحن و بیان خاص خودشان را دارند، اما در یک ویژگی با یکدیگر مشترک هستند و آن هم تجربه مواجهه با پدیدهای به نام محرم و عزاداری است.

تجربههای روایت شده در این کتاب شاید مطابق با تجربههای شخصی ما نباشند، اما آنچنان روان و دلپذیر نوشته شدهاند که ما میتوانیم خودمان را جای تکتک شخصیتهای آن قرار دهیم، با آنها در روضه شنیدنها همراه شویم و جای آنها سبک زندگی بچه هیاتی بودن را تجربه کنیم.

در این کتاب نوشتههایی به قلم حمید محمدی، احسان حسینینسب، محسن حسام مظاهری، سید احمد بطحائی، مرتضی کاردر، یاسر مالی، احسان رضایی، آرش سالاری و... میخوانیم. توصیه میکنم اگر زندگی کردن در قالبی دیگر نزدیک یا دور برایتان جذاب است این روایتها را از دست ندهید که هر کدامشان صاف و ساده شما را با دنیایی مواجه میکنند که سفر به آن مخصوصا در این ایام قطعا لذتبخش و منحصر بهفرد است.

جلد دوم این کتاب به نام «رستخیز» امسال محرم به چاپ رسیده است. این کتاب همچنان در رابطه با عزاداریهای محرم است، اما دیگر نه از زبان بچه مذهبیها بلکه از زبان آنها که خیلی اهل هیات و منبر نیستند. آنها که پایشان به حسینیه و تکیه باز شده، اما هنوز توی دلشان شکی هست. آنها که بیشتر کنجکاوند تا معتقد رستخیز تجربه آنهاست که برای ثواب بردن به مجلس عزاداری نیامدهاند، اما به قول مداحها دست خالی هم از مجلس نخواهند رفت. رستخیز روایت معجزه نیست. روایت رستگاریهای کوچک است که هر سال عدهای را دامنگیر عزای حسین میکند.

فائزه خابوری

خبرنگار