مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3438312214221842480

پرسش و پاسخ قضایی

با توجه به پرسش خوانندگان درخصوص موضوعات حقوقی بخصوص دیه ماه‌حرام، فحاشی، وکالت و قرارداد کار، تپش در مصاحبه با مریم جنت آبادی،کارشناس ارشد حقوق خصوصی به پرسش‌های شما خوانندگان پاسخ داده است.

مخاطبان میتوانند پرسشهای حقوقی خود را با ارسال پیامک به شماره 300011224مطرح کنند و پاسخ را در همین صفحه بخوانند.

با سلام. ماههای حرام که دیه افزایش پیدا میکند چه ماههایی است؟

سلام. چهار ماه ذیالقعده، ذیالحجه، محرم و رجب ماههای حرام هستند. هدف از این امر ایجاد امنیت برای افرادی است که قصد حج یا تجارت داشتند. در این چهار ماه به جز برای دفاع، جنگ کنار گذاشته میشود. بنابر قانون مجازات اسلامی، نرخ دیه در ماههای حرام یک سوم افزایش پیدا میکند.

سلام، بنده یک آگهی در سایت دیدم برای خرید ماشین. بعد به فروشنده پیامک دادم که ماشین را اقساطی خریدارم، اما او شروع به فحاشی ناموسی کرد. حالا میتوانم از او شکایت کنم؟

سلام. با توجه به اینکه فحاشی هم از مصادیق هتک حرمت محسوب میشود در صورت اثبات جرم از جانب شخص، میتوان نسبت به این موضوع طرح شکایت کرد.

سلام، آیا وکالت خرید اموال منقول و غیرمنقول دستنویس میان وکیل و موکل- پدر و پسر- با امضای شاهدان محلی در دادگاه قابل استناد است؟

سلام. سند در مفهوم کلی عبارت از هر نوشتهای است که در مقام دعوی یا دفاع، قابل استناد باشد. دستنوشته با شرایط ذکر شده نوعی سند عادی محسوب میشود که در صورت اثبات اصالت این سند با موضوع مطروحه قابلیت استناد دارد.

برای کار به ادارهای مراجعه کرده و قرارداد یکساله بستم، اما بعد متوجه شدم که در قرارداد نوشته شده من بیمه نمیشوم. میخواستم بدانم این کار قانونی
است؟

طبق ماده 36 قانون تامین اجتماعی، کارفرما مسئول پرداخت حق بیمه سهم خود و بیمه شده به سازمان تامین اجتماعی است و مکلف است در موقع پرداخت مزد یا حقوق و مزایا، سهم بیمه شده را کسر کرده و سهم خود را بر آن افزوده و به این سازمان تادیه کند. با این توضیح، چنین شرطی فاقد اثر قانونی میباشد.