مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3400152569483667460
رئیس سازمان صداوسیما در آیین نکوداشت راویان 40 سال اقتدار ملت ایران:

خبرنگاران زبان مردم باشند

دکتر علی عسکری در مراسم قدردانی از خبرنگاران رسانه ملی، صداقت، دانش و هنر را عامل جذابیت خبر دانست.

رئیس سازمان صداوسیما در این مراسم با بیان اینکه خبرنگاران راویان صادق هستند، گفت: خبرنگاران، راویانی امین، دانا، آگاه و هنرمند هستند که جهانیان از دریچه نگاه و درک آنان دنیا را میبینند.

دکتر علی عسکری با بیان اهمیت کار خبرنگاران در دنیای امروز رسانهها بخصوص رسانههای الکترونیک و برشبکه افزود: کشور ما در منطقه از اهمیت بالایی برخوردار بوده و با جریان خبری دشمن در این منطقه در تقابل است و قهرمانی و پهلوانی خبرنگاران در این هماورد آشکار میشود.

وی تصریح کرد: در این هماورد جوهر وجودی، اهمیت کلمات و هنر شما آشکار
میشود.

رئیس رسانه ملی با بیان توطئههای دشمنان برای ناامید کردن مردم ایران و تاریک جلوه دادن آینده گفت: دشمن290 شبکه فارسیزبان راهاندازی و سیل اخبار بد را به سوی کشور ما روانه کرده و همین امر اهمیت رسانه - که یکی از جوانب آن خبر است - را نشان میدهد.

رئیس رسانه ملی با اشاره به اینکه آمریکا با آگاهی از اثرگذاری اینترنت و فضای مجازی تاکنون در مالکیت اینترنت با کشور دیگری سهیم نشده است، گفت: اینترنت، سامانهای قوی برای اثرگذاری و اطلاعرسانی است و آمریکا از آن در جهت منافع خود استفاده حداکثری میکند.

رئیس سازمان صداوسیما با تأکید بر اینکه ادبیات بستههای خبری دشمن مبتنی بر ادبیات تخریبی است، عنوان کرد: ما نباید مغلوب چنین فضایی شویم و باید مراقب باشیم تراز، شان، صحت و سلامت خبر حفظ شود. وی افزود: هنر ما این است که ضمن بیان اخبار خوب و سازنده، هنرمندانه همه اخبار را پوشش دهیم و نقدهای سازنده ارائه کنیم. رئیس سازمان صداوسیما سه عنصر صداقت، دانش و هنر را در بیان اخبار موثر دانست و گفت: در هیاهوی تبلیغاتی دشمن، نوآوری و خلاقیت در بستههای خبری بسیار مهم است.

دکتر علی عسکری سپس از ضرورتهای کار خبر در اوضاع کنونی سخن گفت و تصریح کرد: ما باید در میان مردم و زبان گویای آنها باشیم و با آگاهی از نیازهای مردم، فرهنگ پرسشگری را نهادینه کنیم. وی همچنین بر رصد دائمی رسانههای دشمن تأکید کرد و صیانت از هویت و برند رسانه ملی را وظیفه همه کارکنان سازمان دانست.

رئیس رسانه ملی تمرکز بر نیازهای واقعی مردم، دفاع جانانه از نظام جمهوری اسلامی و دستاوردهای آن و ضرورت مطالعه و پژوهش برای آگاهی از اوضاع کنونی دنیا و کشور را از دیگر نکاتی دانست که خبرنگاران باید به آن توجه جدی داشته باشند. دکتر علی عسکری فضای مجازی را بستر مهمی برای اطلاعرسانی در دنیای امروز برشمرد و گفت: ما باید به اهمیت فضای مجازی واقف باشیم و با آگاهی از قواعد انتشار اخبار، هدایت افکار عمومی را به دست گیریم.

رئیس سازمان صداوسیما از توطئه آمریکا برای مقابله با کشور ایران، نه در میدان جنگ که در کارزار افکار عمومی سخن گفت و تأکید کرد: دشمن به دنبال خسته کردن افکار عمومی از نظام است و با استفاده از اشتباههایی نظیر آنچه در بازار ارز رخ داد، میخواهد با فشار، ایران را پای میز مذاکرهای بیاورد که برای ملت ایران فایدهای نداشته و فقط جلوی قدرت ایران اسلامی را سد
کند.

وی با اشاره به تلاش دشمن برای ایجاد دو قطبی مذاکره و تحریم گفت: اخلال در کارها نظیر حمله سایبری، دامن زدن به خشونت، بحران اقتصادی و انتقال رأس آشوبها به خارج کشور از برنامههای دشمن برای برهم زدن آرامش کشور است و آنها با ایجاد این دوقطبی میخواهند یکپارچگی و وحدت کشور را هدف قرار دهند.

رئیس رسانه ملی سپس از عملکرد معاونت سیاسی در زمینه تبیین شعار سال و حمایت از کالای ایرانی ابراز رضایت و تأکید کرد: روی موضوعاتی نظیر اشتغال جوانان و قطع واردات کالا کار کنید.

وی با اشاره به چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی از خبرنگاران خواست پیشرفتهای کشور را برای مردم در این 40 سال تبیین کنند. رئیس سازمان صداوسیما ایران را از نظر برخورداری از مواهب طبیعی از کشورهای برتر جهان برشمرد و یادآور شد: کشور ما، کشوری غنی است و این توانایی باید برای مردم کشور و دنیا
تبیین شود.

در این مراسم، معاون سیاسی رسانه ملی نیز ضمن ارائه گزارشی از عملکرد واحدهای مختلف خبری سازمان، محورهای عملیاتی روانی آمریکا علیه جمهوری اسلامی را تشریح و بایدها و نبایدهای رسانه ملی را برای مقابله با این عملیات تبیین کرد.

در این مراسم، ضمن تجلیل از شهدای عرصه خبر (شهیدان رهبر، خزایی و حسینی) و از پیشکسوتان عرصه خبر فریبرز فروغی، حسن قربانی، ناصر جهانگیری، حسن حکیم هاشمی، فریده فرخینژاد، فواد بابان، سولماز اصغری، اردشیر زابلیزاده، ناهید تاجنیا، کاظم روحانینژاد و خانواده مرحوم قاسم افشار قدردانی شد.

در پایان مراسم نیز 40 خبرنگار به نشانه 40 سال روایت اقتدار ملت ایران بهعنوان خبرنگاران برگزیده معرفی شدند.

حاشیهنگاری خبرنگار جامجم

برای این مراسم محمدرضا حسینی بای یک کلیپ از مدینه منوره آماده کرده و در گوشی به دستاندرکاران مراسم اعلام کرده بود که به حاضران سالن بگویند این کلیپ زنده است، اما مجری برنامه هم نامردی نکرد و قبل از پخش کلیپ این حرف درگوشی حسینی بای را مطرح و اعلام کرد که این کلیپ تولیدی است و حسینی بای فقط خواسته حاضران سالن را گول بزند!

بعد از پخش کلیپ هم دوباره شیطنت مجری گل کرد و تاکید داشت که آقای بای اسم همه عواملی را که در مدینه منوره کنارش حضور دارند گفت، اما هیچکدام را جلوی دوربین نیاورده است!

یکی از ویژگیهای خبرنگاران جسارت و سماجت آنهاست. در این مراسم مجری اعلام کرد پنج نفر از خبرنگاران داوطلبانه میتوانند بیایند پشت تریبون و حرفهایشان را بگویند. به هر حال پنج نفر این جسارت را به خرج دادند و پشت تریبون از وضعیت بیمه و حقوقشان گلایه کردند و رئیس سازمان صدا و سیما هم در این جلسه اعلام کرد تلاش میکنند به مرور وضعیت خبرنگارانی را که برنامهای با سازمان همکاری میکنند، اصلاح شود.

دکتر علی عسکری در این مراسم فضای صمیمانهای را به وجود آورد، به همین دلیل در زمان سخنرانی، حاضران در سالن مطالباتشان را بلند میگفتند و ایشان هم خطاب به آنها توضیح میدادند، اما از جایی مطالبات زیاد شد و دکتر علی عسکری با گشادهرویی رو به حاضران تاکید کرد که انتظار ندارید من الان همه مشکلات شما را پشت این تریبون حل کنم!

متاسفانه خبرنگاران گاهی فحش خورشان ملس است و باید در همه حالات خونسردیشان را حفظ کنند و چیزی نگویند. در این مراسم کلیپی از خبرنگاران پخش شد که موقع تهیه گزارش از طرف مردم با حرفهای گاهی ناخوشایند روبهرو میشوند، اما به روی خودشان نمیآورند و گزارشهایشان را ادامه میدهند. همچنین کلیپی از تپقهای قبل از ضبط گزارشگران هم پخش شد که لبخند را مهمان چهرههای حاضران کرد. کلیپی هم از خبرنگاران در عرصه بینالملل پخش شد که آنها هم سختیهای بسیاری را هنگام گزارش متحمل میشوند.

در این مراسم از خانواده شهدای خبر رسانه ملی و گویندگان پیشکسوت خبر هم تجلیل به عمل آمد.

گاهی این سوال ایجاد میشود که مدیران در میدانهای سخت حضور نداشتند، اما کلیپی از اردشیر زابلی زاده مدیر شبکه ایران کالا پخش شد که در سالهای دفاع مقدس در جبهه حضور داشت و مشغول به گزارشگری بود.

در بخشی از این مراسم مجید آخوندی، معاون سیاسی سازمان صدا و سیما با نگاهی به عملکرد خبرنگاران معاونت سیاسی گزارشی را ارائه کرد.