مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3400123735248595886

سلفی با رای‌گیری!

مقامات ایالت وست ویرجینیای آمریکا قصد دارند از یک فناوری پیشرفته برای ایمن سازی سیستم‌های رای‌گیری الکترونیک استفاده کنند. در این سیستم از گوشی‌های هوشمند ایمن‌سازی شده بر مبنای فناوری بلاک چین برای جمع‌آوری آرا استفاده می‌شود. انتظار می‌رود از این شیوه رای‌گیری در انتخابات میاندوره‌ای سال ۲۰۱۸ کنگره آمریکا استفاده شود.

مقامات محلی به همین منظور قراردادی را با شرکت وآتز در بوستون امضا کرده اند تا سربازان آمریکایی بتوانند با استفاده از گوشیهای هوشمند خود در هر نقطه از جهان رای بدهند. به همین منظور یک برنامه ویژه تلفن همراه هم طراحی خواهد شد و آرای ثبت شده در قالب فناوری بلاک چین ثبت و ذخیره میشود تا امکان تقلب و دستکاری در آنها به حداقل برسد.

رایدهندگان برای استفاده از این برنامه تلفن همراه، باید عکسی از خود را به عنوان شناسه هویتی مورد تائید دولت ثبت کنند سپس در زمان اقدام به رایگیری یک ویدئوی سلفی از خود در برابر دوربین گوشی تهیه و ارسال کنند. برنامه یادشده عکس قبلی را با این ویدئو مطابقت میدهد و از هویت فرد داوطلب اطمینان حاصل میکند. در ادامه داوطلب میتواند به فرد یا افراد موردنظرش رای بدهد.

البته برخی کارشناسان هشدار میدهند هنوز نمیتوان به طور قطعی در مورد امنیت چنین شیوه رایگیری اطمینان داشت و ضروری است در مورد این روش تحقیقات و بررسیهای بیشتری صورت بگیرد. مقامات آمریکایی مدعی هستند روسیه قصد دارد بار دیگر در انتخابات میاندورهای کنگره ایالات متحده دخالت کند. سنای آمریکا هم برای مقابله با این نگرانیها ۲۵۰ میلیون دلار بودجه به منظور نوسازی و ایمنسازی فرآیندهای رایگیری در آمریکا اختصاص داده است.