مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3400015741130008208
درباره فاجعه مرگ 3 فوتبالیست در گرجستان

وداع در باتلاق

شهر یزد درست بعد از خوشحالی کوتاه‌مدت قهرمانی والیبال یزد خاتم در آسیا، به سوگ نشست. سه بازیکن 12 و 13 ساله فوتبال که همراه با تیم خود و برای یک سفر توریستی به گرجستان رفته بودند، در باتلاق گیر کردند و جان خود را از دست دادند.نه‌تنها یزد بلکه ایران تحت‌تاثیر این فاجعه دلخراش قرار گرفته است. پیش از برچیدن ارز دولتی برای سفرهای خارجی، آژانس‌های مسافرتی به مسافران خود پیشنهاد می‌دادند آنها را به سفر رایگان خارج می‌برند، به شرط آن‌که ارز مسافرتی خود را در اختیار آژانس قرار دهند. به دلیل فاصله قیمت ارز دولتی و آزاد، این موضوع برای آژانس‌ها به‌صرفه بود. یکی از مسئولان مدرسه فوتبال آرمان کویر یزد نیز با این تز که سفر بازیکنان به گرجستان می‌تواند پرسود باشد، این برنامه را چید.

بازیکنان که سرخوش بودند به این اردوی تفریحی میروند و از ابتدا سفر برایشان کلی داستان شیرین داشت، تصور نمیکردند درنهایت با اشک و اندوه، به ایران بازگردند. روز گذشته اولین کاروان این تیم که شامل 20 نفر بود وارد کشور شد و امروز هم کاروان دوم به تهران میرسد، اما دیگر سه نفر از بچهها زنده نیستند و تنها پیکر بیجانشان وارد کشور خواهد شد.

در همین خصوص مدیرکل اداره ورزش و جوانان یزد هم به اتفاق رخ داده واکنش نشان می‌دهد و می‌گوید مرگ این کودکان به خاطر ارز دولتی بوده است. او در این باره به جام جم توضیحاتی می‌دهد:

آقای شریعتی خیلی فاجعه تلخی رخ داده است.

بله، متاسفانه این اتفاق افتاده و همه در شوک هستیم. ما اصلا از سفر این تیم به گرجستان خبر نداشتیم. این‌طور که متوجه شدیم سفر تفریحی بوده و تاکید می‌کنند برای سفر تفریحی نیازی به مجوز نبوده است.

برایمان اتفاق را شرح می‌دهید.

بچه‌ها مشغول بازی بودند که توپشان به آب می‌افتد و متاسفانه وقتی به داخل می‌روند، این اتفاق رخ می‌دهد. ما در این زمینه قطعا پیگیر خواهیم بود. استاندارد به اداره ورزش و جوانان نامه زده که کارگروهی برای بررسی این موضوع تشکیل دهیم. ما هم منتظریم تیم به یزد بازگردد و در این زمینه بررسی‌های دقیق را انجام دهیم. معمولا وقتی تیم‌ها می‌روند باید مجوز بگیرند، ولی این بچه‌ها بدون مجوز و تفریحی رفته‌اند. آقای محمدی، مدیر آکادمی می‌گوید از خانواده‌ها اجازه گرفته‌اند. باید این مسائل بررسی شود تا به نتیجه برسیم.

آقای محمدی در حال حاضر کجا هستید؟

از ایشان توضیحات خواسته شده و برای ادای توضیحات باید به سازمان مربوط مراجعه کند.

این درست است که مسافرت به خاطر ارز دولتی بوده است؟

بله، خود آقای محمدی هم این مساله را تائید کرده است. به هر حال آنها ارز دولتی گرفتند. یعنی انگیزه سفر متاسفانه چنین چیزی بوده است.

چرا؟

علاوه بر این‌که خود ایشان گفته‌اند، مشخص شده مدرسه فوتبال از بچه‌ها پول زیادی هم نگرفته است. بیشتر خانواده‌ها می‌گویند 140هزار تومان داده‌اند. بعضی‌ها هم می‌گویند 500‌هزار تومان.

شما از خانواده این بچه‌ها خبر دارید؟

بله، به دیدار آنها هم رفتیم. متاسفانه فاجعه خیلی تلخ و باورنکردنی است.

مسئولان استان یزد از دادستان گرفته تا مدیرکل اداره ورزش، بشدت پیگیر این موضوع هستند و به نظر می‌رسد با بازگشت تیم به ایران و بررسی کامل و گفت‌و‌گو با شاهدان، می‌تواند ابعاد پنهان قصه را مشخص کند.