مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3394005207431301991
هشدار هفته

دزدان را به خانه دعوت نکنید!

معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی ناجا با هشدار به شهروندان از آنها خواست هنگام سفر و مهمانی، نکات ایمنی را برای جلوگیری از سرقت خانه رعایت کنند.

سرهنگ رضا مؤذن افزود: افزایش جمعیت، گسترش شهرها، تغییر و تحولاتی که در بافت شهرها و محل کسب و کار مردم بهوجود آمده، گرایش به زندگی آپارتمانی و مجتمعهای مسکونی در بهکارگیری ترفندهای جدید سرقت از خانه تأثیر مستقیم داشته است. تحول در بافت قدیمی و محلهای شهرها و گمنامی و بیگانگی نسبت به همسایه و ساکنان محل، امکان حضور و تردد افراد بیگانه را با اهداف مجرمانه در کنار و همسایگی دیگر شهروندان ممکن کرده است.

وی افزود: با توجه به شروع تعطیلات تابستانی و آغاز سفرهای استانی و به تبع خالی شدن منازل از سکنه، سارقان با علم به این موضوع، گرایش خود را به سمت سرقت از خانهها افزایش میدهند. شهروندان میتوانند با رعایت توصیههای پلیسی، با ایفای نقش خود از جمع شدن عوامل موثر در سرقت جلوگیری کرد و  با انصراف سارقان از ارتکاب سرقت، خود را در مقابل آسیبهای مادی و جانی حفظ کنند. معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی ادامه داد: بیتوجهی صاحب خانهها به بالا بردن ضریب ایمنی و امنیتی ساختمان، نصب نکردن وسایل هشداردهنده و دوربین مداربسته، بهکار نگرفتن نگهبان در مجتمع مسکونی و استفاده از اتباع بیگانه غیرمجاز بهعنوان نگهبان و سرایدار از دلایل وقوع سرقت خانه است.

همچنین تضمین کافی گرفتن از شرکتها هنگام استخدام افراد با عنوان (نگهبان، سرایدار و باغبان) یا استخدام از طریق شرکتهای نامعتبر، نگهداری اقلام با ارزش، پول، طلاجات در خانه، خاموش کردن تمام چراغهای خانه و اطمینان سارقان از خالی بودن خانه از دیگر دلایل جذب سارقان به خانه است.

موذن با اشاره به راههای پیشگیری از وقوع سرقت هم گفت: از بستگان و آشنایان قابل اعتماد بخواهید به صورت مستمر به خانه شما سرکشی کنند. طلا، جواهرات و وجوهات نقد خود را به صندوق امانات بانکها بسپارید و از همراه بردن زیورآلات، اشیای قیمتی و اسناد و مدارک غیرضروری خودداری کنید. از دادن کلید به افراد غیرمطمئن، شرکتها و کارگرانی که برای تعمیر مراجعه میکنند، خودداری کنید. نصب حفاظ روی نورگیر و پنجرهها بخصوص در طبقات همکف و مسیر لولههای گاز و استفاده از قفلهای محکم و استاندارد برای در منازل از دیگر راههای سد کردن مسیر سارقان است.