مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3392801081151355166
گلخونه

زیبای خشن

احتمالا شما هم از تیتر این مطلب تعجب کرده‌اید، مگر می‌شود چیزی خشن باشد و زیبا! اگر از من بخواهید بپرسید پاسخم مثبت است و شاهد مثالم «نخل ماداگاسکار»، گیاهی که می‌توان از آن به‌عنوان یک وسیله دفاعی هم استفاده کرد، با تیغ‌هایی فوق‌العاده بُرنده، خشن و البته سرسبزی که به شکل خارق‌العاده‌ای این گیاه را درخشان و زیبا می‌کند، کافی است یکی از این نخل‌های کم نظیر ماداگاسکار را بخصوص در ابعاد بزرگ در گوشه خانه یا دفتر کارتان قرار دهید تا شکوه و ابهت خاصی را در دکوراسیون تجربه کنید.

برخی به اشتباه این گیاه را از خانواده کاکتوسها معرفی میکنند در حالی که نخل ماداگاسکار هیچ ارتباطی به کاکتوس ندارد، البته از نظر ظاهری قدری شبیه است اما ریشهاش به جزیره ماداگاسکار در آفریقا میرسد.

شیوه نگهداری:

قبل از آن که درباره نور و خاک و... صحبت کنم این را بگویم که بین علاقهمندان و کارشناسان گیاهشناسی یک ضربالمثل معروفی وجود دارد مبنی بر این که کشتن نخل ماداگاسکار نگهداریاش سختتر است! یعنی این گیاه آنقدر مقاوم است که اگر کسی بگوید نخل من خشک شده یا برگهایش ریخته و... واقعا باید رفت و دید چه بلایی سر این گیاه مقاوم آورده به این روز افتاده است، با این تفاسیر شاید بپرسید خب چرا همه نمیروند نخل ماداگاسکار بخرند؟! پاسخ روشن است این گیاه جزو گیاهان بهنسبت گران است و یک نخل قد کشیدهاش را در بازارهای گل و گیاه همین تهران تا چند میلیون تومان میفروشند و در اندازههای کوچکش حدود صدهزار تومان قیمت دارد.

نور: این گیاه چون ذاتا مقاوم و بیابانی است میتواند ساعتها نورمستقیم آفتاب را تحمل کند اما شما اگر یک پنجره پر نور داشته باشید برای نگهداری این گیاه عالی است و اگر در خانهای تاریک آن را قرار دهید کار دشواری برای نگهداری اش خواهید داشت.

آبیاری: نخل ماداگاسکار این قابلیت را دارد که در تنه اش میزان قابل توجهی آب را برای روز مبادا ذخیره کند اما نباید بگذارید دائم از این ذخیره مصرف کند، هفتهای دو بار این گیاه را سیراب کنید.

رطوبت: به قول یکی از استادان دوران دانشگاهیام وقتی درباره رطوبت صحبت میکرد میگفت گیاهی خوب است که اهل این سوسولبازیها نباشد، ماداگاسکار دقیقا همان گیاه است، ولی شما اگر هفتهای دو سه بار برگهایش را آبپاشی و غبارزدایی کنید ضرر
ندارد.

گلدهی: جالب است بدانید این گیاه در صورت بلوغ و رشد کافی و رسیدن به 1/5 متر در فصل بهار و تابستان گلهم میدهد.

نسیبه سادات میرباقر/ مهندس کشاورزی