مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3392800273570118234
غذاها را چگونه با فریز کردن تازه نگه داریم

بفرمایید شام یخ زده!

مشغله کاری دارید؟ شاغلید یا بچه کوچک دارید؟ یا مهمان‌دار هستید و فرصت نمی‌کنید سبزی و گوشت تازه آماده کنید؟ همه اینها بهانه‌هایی است که خانم‌های خانه‌دار برای فریز کردن انواع موادغذایی پشت سر هم ردیف می‌کنند تا بتوانند اندکی در زمان و نیز هزینه‌ها صرفه‌جویی کنند.

اگر شما هم در خانه فریزر صندوقی یا یخچالی دارید، بهتر است اصولی را برای فریز کردن انواع موادغذایی رعایت کنید.

غذاها را سرد کنید: غذاها را قبل از فریز کردن حتما سرد کنید. فریز کردن غذا هنگامی که داغ است، تنها درجه حرارت فریزر را بالا میبرد و باعث آب شدن یخهای موادغذایی دیگر
میشود.

فریزر را پر کنید: وقتی فضای فریزر مملو از موادغذایی باشد، کارکرد فریزر از نظر اقتصادی مقرونبهصرفهتر بوده و نیازی به جریان یافتن حجم بالای هوای سرد نیست، بنابراین به قدرت کمتری هم نیاز دارد. اگر داخل فریزر فضای خالی وجود داشته باشد، سعی کنید آن فضاهای خالی را با بطریهای پلاستیکی نیمپر، اشغال کنید یا در این فواصل خالی، تکههای نان یا لوبیای فریز شده قرار دهید.

موادغذایی را بستهبندی کنید: قبل از قرار دادن موادغذایی داخل فریزر، آنها را بستهبندی کنید یا آنها را داخل ظروف دردار بگذارید. در غیر این صورت، مواد بر اثر سرمای زیاد
میسوزند.

بستهبندیها را کنترل کنید: داخل هر کدام از بستهبندیها به اندازهای از موادغذایی قرار دهید که تنها در یک وعده مصرف شوند و نیازی به یخزدایی مجدد نداشته باشند.

در صورت لزوم، مواد فریز شده را دور بریزید: برخلاف آنچه عامه مردم تصور میکنند، فریز کردن، باکتریها را از بین نمیبرد. اگر مطمئن نیستید ماده مورد نظرتان از چه زمانی داخل فریزر باقی مانده، آن را دور بریزید.

مواد تازه را فریز کنید: فریز کردن، کیفیت ماده غذایی را بهبود نمیدهد، پس برای هدر نرفتن آن، غذاهای کهنه را فریز نکنید.

روی بستههای غذایی برچسب بزنید: برای این که بعدا موقع استفاده، بستهها را اشتباه نگیرید، حتما با چسباندن برچسب، آنها را از هم مشخص کنید. به عنوان مثال برای غذاهای پخته، از قلم قرمز رنگ استفاده کنید و تنها با علامتهای مشخصی، هویت ماده داخل بسته را نشان دهید.

چه غذاهایی را فریز کنیم: معمولا اغلب موادغذایی که در مصارف روزمره به کار میبریم، قابل فریز کردن هستند.

کره و مارگارین را تا سه ماه و پنیر رنده شده را تا چهار ماه میتوان فریز کرد. بیشتر نانها بجز نانهای پوستهای مانند نان فرانسوی تا سه ماه قابلیت فریز شدن دارند. شیر تا یک ماه قابل فریز شدن است و نیز شیرینی را تا شش ماه میتوان فریز کرد.

چه موادی را فریز نکنید؟ بهطور کلی، بسیاری از موادغذایی قابلیت فریز شدن دارند، اما بعضی از آنها هم هستند که میانه خوبی با یخ بستن ندارند و کیفیت خود را از دست میدهند. تخممرغ خام یکی از موادی است که در صورت فریز شدن، شکسته و پخش میشود. تخممرغهای پخته هم با فریز کردن مانند لاستیک میشوند. سبزیجات حاوی آب فراوان مانند کاهو، خیار، جوانههای لوبیا و تربچه با فریز کردن، شل و وارفته میشوند.

از سوی دیگر، گیاهانی مانند جعفری، ریحان و پیاز کوهی نیز خیلی برای فریز کردن مناسب نیستند. سسهایی چون مایونز که بر پایه تخممرغ تهیه میشوند هم با فریز کردن به اصطلاح میبُرَد و خراب میشود. ماست ساده، پنیر خامهای کمچرب، خامه و پنیر محلی هم آب میاندازند و خراب میشوند.

منبع: bbcgoodfood