مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3363486171268292129
خبرچین

رونمایی از جایزه «دروغ طلایی!»

کلا هر اتفاقی که می‌افتد را عده‌ای حاضر و آماده منتظرند تا سیاسی کنند. نمونه‌اش همین ماجرای تصادف یک تانکر حمل سوخت با یک اتوبوس که اول گفتند مربوط به نیروهای مسلح بوده، بعد که معلوم شد دروغ است گفتند از عراق می‌آمده و بعد که آن هم دروغ بودنش مسجل شد، باز شایعه و حرف و حدیث دیگر درآوردند! حالا خوب است کشف حقایق کنید اما جعل حقیقت و شایعه پردازی آن هم تا این حد، خودش هنری است که باید برایش جایزه هم طراحی کرد؛ مثلا جایزه «دروغ طلایی!»

در کشور ما بعضی چیزها با بعضی چیزها بهطور اتفاقی همزمان میشود و داغ دل بعضیها را تازه میکند. مثلا وقتی که هواپیمای آسمان آنطور افتاد و مسافرانش در آتش سوختند، مدیرعامل این شرکت استعفا نکرد. اما به محض تصادف اتوبوس، مدیرعامل شرکت آسمان استعفا داد. حالا باید منتظر ماند تا مثلا مسئول مربوط به حادثه تانکر سوخت، پس از تصادف دو قطار عذرخواهی یا استعفا کند و سایر مدیران هم در حوادث اتفاقی دیگر بالاخره میز مدیریتی خود را رها کنند تا دیگران هم شانسی برای مدیریت داشته باشند.

فیسبوک محکوم شده حدود 500 هزار پوند جریمه به علت نقض حریم شخصی کاربران خود در انگلیس پرداخت کند. این اتفاق بدون سروصدا و دعوای رسانهای رخ داده، اما اگر در ایران بود، همه ناگهان هواداران شبکههای اجتماعی شده و فریاد میزدند که آزادی نیست و چرا بهجای جریمه فیسبوک با اختلاسگران برخورد نمیکنید و این حرفها.

از این نمونهها کم نیست، فقط خواستیم یادآوری کنیم در همه جهان سعی میشود از امنیت اخلاقی و حریم مردم دفاع شود فقط نوع مواجهه بعضیها با این دست اقدامات دولتها متفاوت است.