مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3363478488721503390

رایزنی‌های حساس ولایتی در مسکو

مشاور امور بین الملل مقام معظم رهبری در حالی قرار است امروز در دیدار با رئیس‌جمهور روسیه، پیام مقامات عالیرتبه کشورمان را به وی ابلاغ کند که همزمانی سفر وی با سفر نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به مسکو و همچنین دیداری که قرار است در آینده نزدیک میان روسای جمهوری روسیه و آمریکا برگزار شود اهمیت خاصی به این سفر داده است.

علیاکبر ولایتی که دیروز ظهر وارد مسکو شد در همین ارتباط و در پاسخ به سوالی درباره سفر همزمان نخستوزیر رژیم صهیونیستی به روسیه گفت: او فرد دوره گردی است که هر روز به یک نقطه جهان سفر و اظهاراتی بیمبنا و بیمنطق بیان میکند. علیاکبر ولایتی در جمع خبرنگاران ادامه داد: کم کم به جایی رسیده که کسی به حرفهای نخستوزیر رژیم صهیونیستی اهمیتی نمیدهد. از این رو، وجود یا عدم حضور او در روسیه هیچ تاثیری در ماموریت استراتژیک ما در این کشور ندارد. مشاور امور بین الملل مقام معظم رهبری با اشاره به استراتژیک بودن رابطه ایران و روسیه گفت: در سالهای اخیر، این رابطه دو جانبه و منطقهای رو به افزایش و ارتقا بوده است. وی اظهار کرد: همکاریهایی که در منطقه بین مجموعه جبهه مقاومت به رهبری ایران و روسیه در تقابل با تروریسم و بانیانش در سوریه و سایر کشورهای منطقه صورت گرفت، یک الگوی مثال زدنی از همکاری ایران و روسیه است که فقط رابطه استراتژیک و بلند مدت می تواند چنین همکاری هایی را توجیه کند. وی ادامه داد: شرایط کنونی بسیار حساس است و دنیا تحت تاثیر هژمونی یک فرد عاصی به عنوان رئیسجمهور آمریکا نسبت به قوانین بین المللی قرار دارد. بنابراین ضرورت این همکاری ها بیشتر و بیشتر می شود و دلیل اینکه بنده افتخار دارم حامل پیام مقام معظم رهبری و جناب آقای رئیس جمهور باشم، همین وضعیت ویژه و حساس کنونی است. ولایتی ابراز امیدواری کرد گفتوگوهای وی با پوتین رئیس جمهور روسیه و سایر مقامات این کشور همانگونه که انتظار دارند پیش برود و این سفر نقطه عطفی در روابط راهبردی دوکشور باشد. سفر ولایتی به روسیه، سه روزه است و آنطور که اعلام شده قرار است پیام رهبر معظم انقلاب، ظهر امروز در دیدار پوتین ابلاغ شود.

انتقاد از همکاری مسکو با ریاض

در هــــــــمین حــــــــــال حـســـــــــــین امیرعبداللهیان، مشاور رئیس مجلس در امور بینالملل که روز سهشنبه با سفیر روسیه در تهران دیدار داشت در گفتوگو با خبرگزاری صداوسیما اظهار کرد: برخی اعم از بعضی جناح ها در داخل روسیه و نیز در سطوح منطقه و بین الملل تلاش می کنند که میان تهران - مسکو شکاف ایجاد شود. امیرعبداللهیان افزود: این در حالی است که نگاه و تصمیم راهبردی جمهوری اسلامی ایران و روسیه در عالیترین سطوح بر توسعه همکاری ها و ادامه دادن به الگوهایی مانند الگوی همکاری مشترک در سوریه استوار است که میتواند در مسائل مربوط به امنیت، صلح و ثبات در منطقه و در حوزه مناسبات دوجانبه، کمک کننده باشد.

وی با اشاره به دیدار خود با سفیر روسیه در تهران تصریح کرد: در این دیدار به آقای جاگاریان گفتم که اخبار ناخوشایندی درباره همکاری روسیه و عربستان برای افزایش تولید نفت در چارچوب اقدام ترامپ برای برخورد با کشورمان منتشر شده است که به هیچ عنوان مقبول ما نیست. امیرعبداللهیان تاکید کرد: به سفیر روسیه گفتم توقع ما این است که دوستان ما در مسکو با طرح های ناجوانمردانه و نادرست آمریکایی ها در این زمینه مقابله کنند. وی همچنین با اشاره به اخبار منتشر شده مبنی بر برنامه سفر نتانیاهو به مسکو گفت: نخستوزیر رژیم صهیونیستی در پی این است به طور مشترک با روس ها تلاش کنند که مستشاران نظامی کشورمان از سوریه خارج شوند. امیرعبداللهیان تاکید کرد: در این باره به صراحت گفته شده است که این مسأله ای مرتبط با تهران - دمشق است که به امنیت ملی و منطقه ای دو کشور مربوط می شود و هیچ طرفی حق مداخله در این موضوع را ندارد.