مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3363461540093647676
کمپانی یونیورسال فیلمی درباره یک میلیاردر سرشناس را روی پرده می‌برد

مت دیمون «سلطان نفتی» سینما

«سلطان نفتی» داستانی در ارتباط با کمپانی‌های نفتی و درگیری‌ها درخاورمیانه بر سر طلای سیاه را تعریف نمی‌کند. این درام پرتنش اجتماعی، درباره مارک ریچ میلیاردر سرشناس، جنجالی و بدنام است. نقش او را هم در جلوی دوربین مت دیمون بازی خواهد کرد. کمپانی یونیورسال که امتیاز برگردان سینمایی نوول پرفروش سلطان نفتی را خریداری کرده، آن را با همکاری شرکت فیلمسازی جان کراسینسکی ساندی نایت پروداکشنز تهیه می‌کند. خود کراسینسکی در فیلم بازی هم می‌کند. فیلمنامه براساس داستانی نوشته می‌شود که سال 2009 منتشر شد و خیلی زود، به تجدید چاپ‌های متعدد رسید. دانیل آمان نویسند این نوول پرمخاطب است. او در نوول خود تصویری تازه و متفاوت از میلیاردر بین‌المللی و رسوایی‌های او ارائه داد. فیلمنامه اقتباسی سلطان نفتی را تیم دونفره جو شراپنل و آنا واترهاوس می‌نویسند.

مدیران کمپانی یونیورسال عقیده دارند مت دیمون بازیگر مناسبی برای به تصویر کشیدن چهره مارک ریچ روی پرده سینماست. اما از داخل کمپانی خبر میرسد که او به راحتی حاضر به قبول پیشنهاد بازی در این نقش نشده است. منفی بودن این شخصیت، از دلایل اصلی تردید این بازیگر بوده است. با این حال، تهیه‌کنندگان فیلم به دیمون گفته‌اند این نقش یکی از آن نقش‌های اسکاری است که می‌تواند برای بازیگرش جوایز مهم سینمایی را به ارمغان بیاورد! ظاهرا دیمون هم که رابطه کاری خوبی با یونیورسال دارد (او با این کمپانی در مجموعه اکشن دلهره‌آور و افشاگرانه پرفروش «بورن» همکاری کرده است) به دوستانش در این کمپانی اطمینان کرده است. البته این اطمینان می‌تواند یک جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد را هم برایش به همراه داشته باشد.

دیمون جلوی دوربین فیلم باید کاراکتری را به نمایش بگذارد که سابقه‌ای طولانی در امر تجارت داشت. اما بزودی معلوم می‌شود او ثروت خود را از راه‌های غیرقانونی به دست آورد و باید حساب پس بدهد. مارک ریچ برای فرار از مجازات زندان به اروپا گریخت و به نوعی، یک زندگی مخفی را آغاز کرد. او به دلیل ازدواج با دنیس ریچ ترانه سرای سرشناش هم معروف بود. مارک ریچ سال‌ها در اروپا زندگی کرد و نتوانست یک زندگی عادی و دور از جنجال داشته باشد. او بالاخره توسط بیل کلینتون رئیس‌جمهور وقت آمریکا بخشیده شد و اجازه بازگشت به آمریکا و یک زندگی بدون زندان را پیدا کرد. کلینتون در آخرین روزهای زمامداری اش، ریچ را بخشید. اما همین بخشش هم باعث جنجال تازه‌ای برای مارک‌ریچ شد. منتقدان به این بخشش، به این نکته اشاره کردند که همسر ترانه سرای او در ستاد تبلیغاتی هیلاری کلینتون (که آن زمان سناتور نیویورکی بود) و بنیاد آزادی کلینتون‌ها فعال بوده است. به باور منتقدان، این نکته عامل اصلی بخشش مارک ریچ بوده و او به نوعی با پارتی بازی موفق به کسب اجازه بازگشت بدون دردسر شده است!

سازندگان فیلم اشاره‌ای به نقش کراسینسکی در سلطان نفتی نکرده‌اند و معلوم نیست او نقش کدامیک از کاراکترهای داستان را بازی خواهد کرد. نشریه هالیوود ریپورتر خبر می‌دهد که کراسینسکی احتمالا یک‌خبرنگار سمج است که پرونده مارک ریچ را دنبال می‌کند. نزدیکان به کمپانی یونیورسال می‌گویند کراسینسکی نقش مهمی در داستان فیلم ندارد و بیشتر، به عنوان بازیگر مهمان در آن حضور خواهد داشت. همین منابع احتمال کارگردانی فیلم را توسط او، غیر محتمل می‌دانند. کراسینسکی که به خاطر درام علمی تخیلی «مکانی ساکت» معروف شده است، این روزها گزینه اصلی تعدادی از فیلم‌های پرسروصدای جدید سینمایی است. اما از آنجا که او قرارداد کارگردانی قسمت دوم این فیلم را دارد، بعید به نظر می‌رسد فرصتی برای کارگردانی سلطان نفتی هم پیدا کند.

رسانه‌های گروهی هنوز نتوانسته‌اند اخبار و اطلاعات زیادی پیرامون قسمت دوم فیلم به دست بیاورند. فیلم با نام «مکانی ساکت 2: بوگالوی خاموش» جلوی دوربین می‌رود! داستان قسمت دوم در دورانی قبل از شروع داستان نسخه اصلی اتفاق می‌افتد و به نوعی، پیش درآمدی بر داستان آن خواهد بود.

زمزمههای خوش آواز

زمزمههایی که این روزها شنیده میشود، بیشتر از هر کس دیگری جان کراسینسکی را خوشحال میکند. منتقدان و مطبوعاتیها که «مکانی ساکت» این فیلمساز را به شدت پسندیدهاند، از آن به عنوان یک فیلم اسکاری اسم میبرند. آنها عقیده دارند این درام خانوادگی علمی ـ تخیلی، ظرفیت بالایی برای نامزد شدن در رشتههای بهترین فیلم و کارگردانی و فیلمنامه نویسی دارد. در دور گذشته اسکار، «برو بیرون» مورد توجه اعضای آکادمی قرار گرفت و رسانهها از آشتی مراسم اسکار با ژانر ترس و دلهره خبر دادند.

داوری اعضای سنتی

پرسشی که این روزها در سطح وسیعی مطرح شده این است که آیا هشت هزار و اندی اعضای آکادمی اسکار، روی خوش به جان کراسینسکی و فیلمش نشان خواهد داد یا نه؟ اعضای آکادمی معمولا به عنوان افرادی محافظه کار شناخته و معرفی میشوند و تصمیم گیری چنین افرادی هم معمولا از قبل مشخص است. اما جان کراسینسکی دو برگ برنده در جیب دارد. اول نقدهای بسیار مثبت منتقدان و دوم فروش کلان 400 میلیون دلاری جهانی فیلمش.

کیکاووس زیاری

سینما