مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3363436689602364682
نمایشگاه پوستر حمایت از کالای ایرانی در حوزه هنری برپاست

نجاتش بدیم!

شما چه کالایی می‌خرید؟ ایرانی یا خارجی؟ حتی اگر طرفدار پروپا‌قرص کالای خارجی هم بوده باشید، حواستان هست که این روزها کالای داخلی بیش از هر زمانی نیاز به حمایت دارد تا چرخ صنعت در کشور بچرخد و کارخانه‌ها تعطیل نشوند. حمایت از کالای ایرانی مانند هر اتفاق دیگری نیاز به فرهنگسازی و حمایت اهالی هنر و فرهنگ دارد، نمایشگاه پوستری با همین عنوان با همکاری حوزه هنری و سازمان استاندارد در حال برگزاری است و تا شنبه 23 تیر در گالری ابوالفضل عالی حوزه هنری به نشانی خیابان سمیه، نرسیده به خیابان حافظ ادامه خواهد داشت.

در این نمایشگاه حدود صد اثر به نمایش درآمده و هنرمندان در طراحیهای خاص خود به حمایت از کالای ایرانی پرداختهاند و میتوانند در تصاویری گویا به مخاطب خود نشان دهند حمایت و پشت کردن به کالای ایرانی چه اتفاقاتی را در پی خواهد داشت. «آنچه خود داشت ز بیگانه تمنا میکرد» عنوان یکی از پوسترهای به نمایش درآمده است و این عبارت را که مصرعی از غزل زیبای حافظ شیرازی اس،ت برای حمایت از کالای ایرانی استفاده کرده است. نگاه منفی این طراحان نسبت به واردات بیرویه از کشور چین هم از جمله موضوعات جالب نمایشگاه است. آنها در پوسترهای مختلف سراغ این موضوع رفته و نشان دادهاند واردات کالای چینی با چرخ صنعت کشور ما چه کرده است. امیدواریم به دیدن این نمایشگاه بروید و همه با هم کاری کنیم که چرخ صنعت کشورمان همیشه بچرخد و شرایط معیشتی و اقتصادی را برای کارگر ایرانی بهتر کند، که اگر چنین اتفاقی رخ دهد همه در جامعهای بانشاط تر و سالم تر زندگی خواهیم کرد، ایرانی، کالای ایرانی میخرد...

فرهنگسازی با هنر

مسعود شجاعی طباطبایی، مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری که علاوه بر داوری، انتخاب آثار این نمایشگاه را نیز به عهده دارد، درباره لزوم برگزاری چنین نمایشگاهی در صحبتهایش بیان کرد: بحث حمایت از تولید داخلی امسال که دورانی مبتنی بر اقتصاد مقاومتی داریم، اهمیت ویژهتری پیدا کرده، موضوعی که جای پرداخت بسیار دارد. در حوزه هنر هم این دست برنامهها میتواند باعث آگاهسازی و تأثیرگذاری شود که جریان سازندهای را راه بیندازد. این اتفاق هم که ضمن تعامل با سازمان ملی استاندارد صورت گرفت، جزو رویدادهای خوبی است که خروجی با کیفیت و جالب توجهی نیز داشت.

او درباره سبک آثار موجود هم میگوید: زبان کاریکاتور و گرافیک ویژگیهایی دارد که میتواند با مخاطب ارتباط برقرار کند، از سوی دیگر در این آثار به واسطه مفاهیمی که وجود دارد، به مسئولان هم پرداخت شده و به آنها یادآوری میکند واردات بیرویه چه آسیبهایی به بدنه تولید ایرانی وارد میکند. علاوه بر اینها جلوگیری از واردات بیرویه، حمایت از کارگر ایرانی، تولید کالای ایرانی و مواردی از این دست، جزو موضوعاتی است که در آثار موجود به تصویر کشیده شدهاند.

شجاعیطباطبایی در بخش دیگری از صحبت هایش ضمن تأکید به قدرتی که هنر میتواند در شکلگیری فرهنگ و یک جریان موثر داشته باشد، گفت: جا انداختن یک فرهنگ و مفهومی که اهمیت دارد، میتواند توسط همین هنر اتفاق بیفتد، اما لازمه این جریان حمایت و همکاریهایی است که باید برای اشاعه گستردهتر چنین موضوعی، اتفاق بیفتد. در این مسیر ما صحبتهایی را با شهرداری برای نمایش این آثار روی بیلبوردها و محلهای پرتردد شهر مطرح کردهایم، رویدادی که نهتنها در تهران بلکه در همه شهرها میتواند رخ دهد. ما هم امیدواریم با تعامل و همکاری بتوانیم در سطح گستردهتری این آثار را به نمایش بگذاریم.