مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3363171243367437429
با توجه به فصل و مزاج

با حساب و کتاب عطر بزنید!

همیشه در مواجهه با برخی عطرها و بوها بشدت سرش درد می‌گرفت. دلیل این مشکل را نمی‌دانست تا این‌که ریشه آن را در طب سنتی یافت.

شاید تا به حال احساس کرده باشید که برخی عطرها بوی گرم و شیرین و برخی بوی سرد دارند. از دیدگاه طب سنتی عطرها و در کل بوها هرکدام مزاج مخصوص دارند. برخی طبع گرم و برخی مزاج سرد دارند. استفاده یا بوییدن آن دسته از عطرهای با مزاج گرم در افراد گرم مزاج یا در فصول گرم سال و در مناطق گرمسیر فرد را دچار سردرد و تنش میکند. اما استشمام بوهای با مزاج گرم در افراد سردمزاج آرامبخش و گاهی شادی آور و محرک خواهد بود. البته همین افراد سردمزاج اگر از عطرهای با طبع سرد به خصوص در مناطق سردسیر و فصول سرد استفاده کنند آنها هم دچار سردرد یا بی قراری میشوند. عطر گل محمدی، مریم، یاس و عطرهایی مشابه بوی مشک مزاج گرم دارند. اما سرکه، آبلیمو، ترشیها، بوهای اسیدی و شیمیایی مثل مواد سفیدکننده، بنزین، نفت، ضدعفونیکنندهها و بوی لجن اثرات سردی بخشی برای مغز دارند و مجاورت مستمر با این بوها میتواند در دراز مدت سبب مشکلات عصبی و عدم تمرکز شود.

به کدام نواحی عطر نزنیم ؟

عطر باعث بروز جوش و بثورات پوستی در نواحی محبوس بدن مثل فضای بین سینهها و رانها شده و در نواحی زیربغل در ترکیب با عرق بوی بدی تولید میکند. همچنین توصیه بر این است که در طول روز عطر را روی قسمتهایی از پوست که در مجاورت با نور خورشید و پرتوهای ماورای بنفش است نزنید چون سبب آسیب و حساسیتهای پوستی میشود. گفته میشود که برای پخش بهتر رایحه، عطر را روی نبض بزنید اما چون در محل نبض شریان عبور میکند احتمال اینکه درصدی از ترکیبات شیمیایی عطر از طریق پوست نفوذ و به عروق منتشر شود و در دراز مدت تهدیدکننده سلامت شود وجود دارد .

فاخره بهبهانی
جام‌جم