مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3361506919066441384

پرسش و پاسخ قضایی

با توجه به پرسش خوانندگان درخصوص موضوعات حقوقی بخصوص ارث،طلاق،سفته و ضمانت تپش در مصاحبه با مریم جنت آبادی،کارشناس ارشد حقوق خصوصی به پرسش‌های شما خوانندگان پاسخ داده است.

مخاطبان میتوانند پرسشهای حقوقی خود را با ارسال پیامک به شماره 300011224 مطرح کنند و پاسخ را در همین صفحه بخوانند.

پدرم مرا از ارث محکوم کرده و در وصیتنامهاش هم نوشته است. من رفتم دستش را بوس کردم و از او عذرخواهی کردم، اما بازهم مرا نبخشید. شنیدم نمیتواند قانونی من را محروم کند. این موضوع درست است؟

در ماده 837 قانون مدنی تصریح شده است که اگر شخصی به موجب وصیت یک یا چند نفر از ورثه خود را از ارث محروم کند، وصیت مزبور نافذ نیست.

سه ماه است از شوهرم جدا شدم و دختر سهسالهام پیش من است. چهکار کنم که همیشه نزد من بماند؟ اگر ازدواج کنم دخترم را به شوهرم میدهند؟

حضانت طفل تا هفت سالگی با مادر و پس از آن اولویت حضانت با پدر است. درباره موضوع حضانت فرزند در قانون، در صورت وقوع طلاق زوجین از یکدیگر، اگر دادگاه براساس ادله موجود و عدم صلاحیت پدر، حضانت صغیر را به مادر واگذار کند، در صورت ازدواج دوباره مادر با توجه به مبنای مواد قانونی و مصلحت کودک، نمیتوان حضانت را از او گرفت، مگر آنکه انحطاط اخلاقی مادر اثبات شود.

سفتهای متعلق به دوران پهلوی در مورد طلب مردی از پدرم دارم.الان میتوانم روی آن نسبت به ورثه بدهکار اقدام کنم؟

با توجه به خروج سفته از سند تجاری بودن به دلیل گذشت زمان، اقدامی روی سفته نمیتوانید انجام دهید. اما موضوع طلب پدرتان به موجب سفته قابل پیگیری در مراجع قضایی است.

ممنون میشوم جواب من را زود بدهید. همسرم در بانک ضامن کسی شده و طرف اقساطش را نداده، حالا بانک روی شوهرم اقدام کرده و ما درخواست اعسار دادیم، مستاجریم و شوهرم ماشین باربری دارد و با آن کار میکند. الان ماشین را بانک توقیف میکند؟

در مورد بدهی بانک دادخواست اعسار پذیرفته نیست. در صورتی که از بابت بدهی وامگیرنده مبلغی را پرداخت کند، به همان میزان حق رجوع به وی را دارید. در صورت توقیف خودرو، صرفا توقیف فیزیکی صورت میگیرد.