مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3349672489718782073
گلخونه

کاج خانگی

کم نیستند خانم‌های خانه‌دار و علاقه‌مند به گل و گیاه که دوست دارند در خانه‌شان یک درختچه زیبا داشته باشند و همین‌طور در محیط کار هم در دفتر مدیران معمولا اولین گزینه برای زیبایی‌بخشی به دکور دفتر یک درختچه است، اما همه می‌دانیم که پرورش و نگهداری از درختچه‌ها معمولا کار چندان ساده‌ای نیست.

امروز یک درختچه را به شما معرفی میکنیم که تقریبا میتوان گفت خرید، پرورش و نگهداری از آن مانند یک پتوس گلدانی آسان است.

صحبت از کاج مطبق است، برخی آن را کاج ژاپنی هم معرفی میکنند، درختچه همیشه سبزی که با برگهای سوزنی زیبایش، گیاهی مقاوم و مناسب است. تنها نکته منفی رشد بسیار آهسته و کند آن است که به همین دلیل قیمت انواع مرتفع و بزرگ آن بالاست.

برخلاف پسوند ژاپنی، وطن اصلی این گیاه استرالیاست و به اکسیژن علاقه زیادی دارد و باید آن را در مکانی قرار دهید که رفت و آمد هوا صورت بگیرد. این گیاه در فضای باز رشد بیشتری دارد، ولی در محیطهای بسته نیز تا 170ـ 150 سانتیمتر رشد میکند. رشد کاج مطبق همانطور که گفته شد کند است و هر سال یک یا در بهترین حالت پرورش و نگهداری، دو طبقه بر ارتفاع آن اضافه میشود.

دمای مناسب نگهداری این کاج بین 5تا 15 درجه از زمستان تا تابستان متغیر است. اگر میتوانید تابستان کاجتان را در محیط باز ولی بدون نور مستقیم نگهداری کنید.

اگر کاج مطبق در محیط پرنور ولی بدون تابش مستقیم قرار داده شود، رشد بهتری خواهد داشت. در بهار و تابستان که نور بیشتری به گیاه میرسد، هفتهای یک بار گیاهتان را بچرخانید وگرنه به سمت نور خورشید خم میشود.

خاک مورد علاقه این گیاه باید کمی اسیدی و با زهکشی خوب باشد. کمپوست سبک خاک مناسب و مورد نیاز این گیاه است.

هفتهای دوبار آبیاری برای کاج کافی است. در زمستان باید هر ده روز یکبار به گیاه آب بدهید. به خاک گیاهتان دقت کنید که همیشه مرطوب باشد. از نظر رطوبت هم غبارپاشی هفتهای یک بار همراه با آب دادن به گیاه لازم است.

چند نکته مهم نگهداری:

اگر فکر میکنید رشد گیاهتان متوقف شده به دلیل متراکمشدن ریشههاست و زمان تعویض گلدان است.

اگر برگهایتان سبز است، ولی میریزد بهدلیل آبیاری بیش از حد گیاه است.

اگر شاخههای گیاه به سمت پایین متمایل شده، گیاه سردش شده است و باید آن را به محیطگرمتری منتقل کنید.

نسیبه سادات میرباقر - مهندس کشاورزی