مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3349671180720087606

با لباس‌های آب‌رفته چه کنیم؟

حتما برای شما هم اتفاق افتاده است که بعد از شست‌وشوی لباس، متوجه شده‌اید لباس، دیگر اندازه شما نیست و به اصطلاح آب رفته است.

شستوشو و خشک کردن مناسب لباسها میتواند در جلوگیری از آب رفتن لباسها مؤثر باشد. در واقع، آب رفتن پارچه با نوع پارچه و شیوه شستوشو رابطه مستقیم دارد. حرارت، متهم درجه یک آب رفتن لباسهاست. گرمای خشککن یا درجه حرارت آبی که لباسها داخل آن شسته میشود، ممکن است باعث تغییر سایز لباس شود که بیشتر در پارچههای نخی دیده میشود. تولیدکنندگان هنگام تولید لباسهای نخی، نخها را فشرده میکنند. حرارت، بافت نخها را شل میکند و باعث آب رفتن لباس میشود. بافت پارچههایی که شل و از هم جدا میشود، بیشتر آب میرود اما لباسهایی که بافت سنگینتر و درهمتری دارد، احتمال آب رفتن آنها کمتر است. اما در هر حال، بهتر است برای جلوگیری از آب رفتن لباس، آنها را در آب سرد یا با دست بشویید و داخل خشککن قرار ندهید؛ بلکه بهترین راه برای خشک کردن این قبیل لباسها، پهن کردن آنها در هوای آزاد است.

آب رفته را به جوی برگردانید

تصور کنید شستوشوی لباسها به اتمام رسیده است. لباسها را که خارج میکنید، ناگهان متوجه میشوید لباس یا شلواری را که بتازگی خریدهاید، چند سایز کوچکتر از حالت اولیهاش شده است. در چنین شرایطی، تنها کاری که از دستتان برمیآید ممکن است این باشد که آن لباس را کنار بگذارید و لباس دیگری تهیه کنید. اما این تنها راهحل نیست و میتوانید آن را به حالت اولیه خود برگردانید. بعضی افراد زمانی که مشاهده میکنند لباسی آب رفته است، سعی میکنند با کشیدن، آن را به حالت اولیه برگردانند. به گزارش tipsbulletin، خشککن بافتهای پارچه را به هم فشرده میکند و برای برگرداندن این حالت، باید خلاف این روند را انجام دهید تا بافتها از هم باز شده و به شکل اولیه برگردد. اما چگونگی انجام این کار بسته به نوع پارچه فرق میکند.

لباسهای نخی

برگرداندن لباسهای آب رفته نخی براحتی انجام میشود. برای این کار، سینک ظرفشویی را با آبی همدما با محیط پرکنید. دو قاشق غذاخوری نرمکننده موی سر یا شامپوبچه داخل آن ریخته و لباس را به مدت 30 دقیقه در آن غوطهور کنید. سپس آب سینک را تخلیه و لباس را بردارید و بگذارید لباس خشک شود.

شلوارها و لباسهای جین

معمولا لباس جین مقابل آب رفتن مقاوماست، اما بعضی الیاف در شرایط نامناسب دمایی هنگام شستوشو ممکن است آب برود. برای برگرداندن لباسهای جین آب رفته به حالت اولیه، وان حمام را با آب گرم پر کنید. لباسها و شلوارهای جین را تنگاتنگ هم قرار دهید. آنها را 15 دقیقه داخل آب بخوابانید تا کاملا آب را به خود بگیرد. پس از تخلیه آب، بگذارید لباسها خشک شوند.

لباسهای پشمی

روش کار در این لباسها مشابه لباسهای نخی است با این تفاوت که با مواد دیگری باید آن کار را انجام دهید. سینک را از آب گرم پر کنید و به آن به ازای هر لیتر آب، یک تا دو قاشق غذاخوری سرکه اضافه کنید. لباسهای پشمی را در این محلول خیس کنید و همزمان آب بکشید تا به حالت اولیه برگردد.

الیاف مصنوعی و ریون

پارچههای ریون و پلیاستر الیاف ظریفی دارند که در حرارت بالا براحتی آب میروند. برای این که لباسهایی با این جنس را که آب رفتهاند، به حالت اولیه برگردانید، ابتدا با ریختن شامپوبچه یا نرمکننده مو داخل وان یا سینک ظرفشویی شروع کنید که مقدار آن به آبی که داخل آن میریزید بستگی دارد. میتوانید به ازای هر یک لیتر آب، یک قاشق غذاخوری شامپو یا نرمکننده بریزید و بگذارید 15 تا 20 دقیقه داخل این محلول بماند. سپس آن را خارج کرده، آب اضافی آن را بگیرید، هرگز آن را نچلانید و اجازه دهید خشک شود.

ندا اظهری