مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3328997461365973744

رای مجلس عوام کانادا برای توقف مذاکرات از سرگیری روابط با ایران

نمایندگان مجلس عوام کانادا به طرحی رای داده‌اند که بر اساس آن مذاکرات این کشور برای از سرگیری روابط با ایران متوقف می‌شود، البته این مصوبه، الزام‌آور نیست.

مجلس عوام کانادا با این مصوبه همچنین سپاه پاسداران را نیز در فهرست گروههای تروریستی قرار داده است.

تارنمای خبری تورنتو سان با بیان اینکه این طرح را گارنت گینویس، نماینده حزب محافظهکار این کشور به مجلس ارائه کرده بود در این باره نوشت: مشابه این طرح ماه گذشته در سنای کانادا به رای گذاشته شد، اما آن زمان به موجب مخالفت سناتورهای منصوب دولت از تصویب بازمانده بود. این تارنما افزود: نتیجه رایگیری روز سهشنبه موجب غافلگیری شد و پس از حمایت محافظهکارها، اولین فردی که درحمایت از آن قیام کرد، خود «جاستین ترودو» نخستوزیر کانادا بود. اعضای کابینه نفرات بعدی بودند.

روزنامه کانادایی ادامه داد: طرح مذکور با محکوم کردن «حکومت ایران» خواستار «توقف فوری هرگونه مذاکرات یا گفتوگو با تهران برای احیای روابط دیپلماتیک» شده است. مشخص نیست که چه موضوعی موجب این چرخش ناگهانی شده است. شاید آنطور که یک منبع امنیتی گمانهزنی میکند، رئیسجمهوری آمریکا در اجلاس گروه هفت، ترودو را در این زمینه تحت فشار گذاشته باشد. دلیل دیگر هم میتواند کسب حمایت جامعه ایرانیان مخالف جمهوری اسلامی در کانادا باشد که نارضایتیشان از ترودو رو به افزایش است. بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به تصویب طرح محدود کننده روابط با ایران در مجلس عوام کانادا و مطرح کردن برخی ادعاها و اتهامات علیه نهادهای نظامی کشور در خلال آن، ضمن محکومیت و ابراز ناخرسندی از این اقدام غیرسازنده اظهار داشت: هر چند تصویب این طرح در مراحل اولیه قرار داشته و تا تبدیل آن به قانون باید مراحل دیگری را طی کند، اما در صورت تصویب نهایی بی شک یک خطای راهبردی و اساسی با آثاری مخرب خواهد بود./ ایرنا