مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3328976372659520289
گفت‌وگوی جام‌جم با سرمربی ایران در جام جهانی 98

جلال طالبی: حالا وقت همدلی است

جلال طالبی، فارغ از این‌که او خودش بازیکن تیم ملی بوده و هدایت ایران در جام جهانی را برعهده داشته است اما آنچه باعث شده تا نام او در تاریخ فوتبال ما جاودانه شود به دلیل تنها پیروزی ایران مقابل آمریکا در سال 98 است. همان جام جهانی و بازی معروفی که به بازی قرن هم لقب گرفت و به سینه تاریخ فوتبال سنجاق شد. با طالبی تماس گرفتیم تا او درباره جام جهانی گفت‌وگویی اختصاصی داشته باشد.

فردا ایران مقابل مراکش بازی میکند. تحلیل شما درباره این مسابقه چیست؟

اینکه الان بخواهیم به این موضوع ریز شویم کار زیاد جالبی نیست.من کلی درباره جام صحبت میکنم. در این چند وقت چند بازی تیم ملی را دیدهام و آن چیزی که متوجه شدم این است که ما در ۵۰ متر زمین خودمان خوب ظاهر میشویم ولی باید در ۵۰ متر نیمه حریف بیشتر کار کنیم. نباید فقط به ضربات کرنر یا شروع مجدد دل خوش کنیم. اگر دنبال موفقیت هستیم باید گل بزنیم.

شما ظاهرا نقدی هم به تیم کی روش داشتید و ...

من منتقد نیستم اما میخواهم به یک نکته منفی اشاره کنم.آن هم این است که در بیشتر اوقات که گل خوردیم نتوانستیم بازی را ببریم و در نهایت یا متحمل شکست شدیم یا بازی را با تساوی تمام کردیم.

خود شما امیدوار هستید که ایران از گروه خودش صعود کند؟

در فوتبال هر اتفاقی ممکن است بیفتد.آن چیزی که مسلم است مراکش،اسپانیا و پرتغال در شرایط مساوی بازی را با ما شروع میکنند.یعنی بازی صفر - صفر است.توپ گرد است و زمین صاف و هر اتفاقی ممکن است در آن بیفتد.امیدوارم ایران نتایج خوبی را در جام جهانی کسب کند و با ارائه بازیهای خوب به کار خود پایان دهد.تیم ملی هنوز نواقصی دارد اما این مشکلات تا زمان شروع مسابقات قابل جبران است. سرمربی تیم ملی با تواناییهای فنی بازیکنانش آشنا است.من میگویم حالا زمان انتقاد نیست و باید همدل بود.

کیروش در این چند وقت خیلی زیر فشار انتقادها بوده است.به خصوص در ماجرای خط زدن سید جلال و وریا غفوری.

من سرمربی بوده ام و میدانم که کسی بهتر از او در شرایط فعلی روی تیمش اشراف ندارد. نباید انتقاد کرد. مطمئن باشید کیروش کاری نمیکند که به خودش لطمه بزند.هر نتیجهای که تیم ملی بگیرد برآیند کار کیروش است. در دوره گذشته هم چند بازیکن از تیم ملی جا ماندند و انتقاد هم صورت گرفت اما ایران در جام جهانی 2014 خوب بازی کرد. کیروش سابقه خوبی دارد. این اتفاق مختص ایران نیست و در تمام دنیا رخ میدهد. حق کیروش است که بازیکنانش را انتخاب کند.ما برای رسیدن به فوتبال روز دنیا باید بیشتر کار کنیم. هدف اول کیروش که در گذشته هم اینطور بود، این است که ابتدا گل نخورد و بعد گل بزند. این مساله در ذهن بازیکنان و هواداران نهادینه شده است. او به عقایدش پایبند است و در جام جهانی هم تغییر رویه نمیدهد.