مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3328908890313211603

«کالا»ی هندی در بازار عربستان

اکشن درام و گنگستری «کالا» اولین محصول سینمای هند است که در سینماهای کشور عربستان سعودی روی پرده می‌رود. راجنیکانت، سوپراستار جنوب هند که در بالیوود فعالیت می‌کند، بازیگر اصلی این فیلم است. او یکی از تهیه‌کنندگان کالا هم هست. اما این اکشن گنگستری یکی از محصولات همیشگی پرزرق و برق بالیوودی نیست و یک کار مستقل از سینمای جنوب هند به حساب می‌آید. حتی زبان فیلم تامیلی است و نه هندی. اما صنعت سینمای هند عقیده دارد این فیلم، همان فیلمی است که باید به عنوان اولین محصول سینمایی این کشور در عربستان سعودی اکران عمومی شود.

پا رانجیت، کارگردان کالا است و راجنیکانت در آن در نقش گنگستری سابقهدار و پرقدرت ظاهر میشود که در شهر مومبای زندگی و فعالیت میکند. کالا در زبان هندی به معنی آدمی با پوست سیاه و تیره است و اشارهای دارد به نام مستعار راجنیکانت در داستان این فیلم. گفته میشود این بازیگر محبوبیت بسیار زیادی در بین هندیهای مقیم کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس دارد. به همین دلیل است که فیلم او افتتاحکننده اکران عمومی فیلمهای هندی در عربستان سعودی است.

عربستان که سالها فاقد سالن سینما بود، مدتی قبل چند مولتی پلکس را افتتاح کرد. حکومت عربستان با اعلام سیاست درهای باز، نمایش عمومی فیلمهای خارجی را در داخل کشور آزاد اعلام کرد. تحلیلگران اقتصادی سینما میگویند تهیهکنندگان هالیوودی و بالیوودی برای کسب موقعیت بهتر در بازار سینمایی عربستان رقابت سختی با هم خواهند داشت.

ماه آوریل اکران عمومی فیلمهای سینمایی در عربستان با اکشن کمیک استریپی«پلنگ سیاه» شروع شد. نمایش عمومی این اکشن ابرقهرمانانه نقطه پایانی بر 35 سال ممنوعیت نمایش فیلمهای سینمایی در این کشور سنتگرای عربی بود.

اهل فن با اشاره به جمعیت چهار میلیون هندی مقیم عربستان (که 13 درصد از کل جمعیت کشور را تشکیل میدهند)، میگویند سینمای هند یک بازار بسیار خوب و موفق برای محصولات خود در یکی از کشورهای منطقه پیدا کرده است. این جمعیت هندی، بجز شهروندان خود عربستان سعودی است که از دیرباز علاقه وافری به محصولات رنگارنگ و پرزرق و برق بالیوودی داشتهاند.