مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3328907337505340544
گفت‌وگو با سلمان خان درباره فیلم تازه اش که بعد از عید فطر روی پرده سینماهای هند می رود

اکشن نباید مردم را بخنداند!

مثل هر سال، ایام تعطیلات عید فطر در هند به فیلم تازه سلمان خان اختصاص دارد. «مسابقه 3» یک اکشن خوش‌ساخت است که سلمان را در نقشی مرموز دارد. این خان بزرگ مسلمان بالیوودی جشن‌های عید فطر را سکه شانس خود می‌داند. او در ابتدای یک گفت‌وگوی تازه در پاسخ به این پرسش که به نظر می‌رسد بعد از ورود شما به اکشن ماجراجویانه «مسابقه»، این مجموعه فیلم بزرگ‌تر شده است، با خنده می‌گوید: «قصد ما تولید مجموعه فیلمی بزرگ‌تر از «دوم عامرخان» بود! (می‌خندد) شوخی کردم. باید بگویم قسمت سوم مسابقه متفاوت‌تر از دو قسمت قبلی آن است. شاید بهتر باشد بگوییم مسابقه 3 در حال مسابقه دادن با «من کی تو هستم» باشد تا مجموعه فیلم دوم!»

مسابقه 3 همزمان با هند در پاکستان هم اکران عمومی میشود. واکنشتان نسبت به این موضوع چیست؟

واقعا؟ خیلی خوشحالم. خیلی خوب است.

در حال حاضر، یکی از بزرگترین بازیگران اکشن سینمای هند هستید. آیا این احساس را دارید که هر اکشن تازهای که بازی میکنید باید بهتر و بزرگتر از آن قبلیها باشد؟

این یک کار ریسکآمیز است. نباید در این کار آنقدر اغراق کرد که مردم احساس کنند جعلی و مصنوعی است. وقتی کارتان را به صورت طبیعی انجام میدهید، میبینید که تماشاگران با آن ارتباط بهتر و راحتتری برقرار میکنند. پس باید نسبت به کاری که میکنید و مقدار اکشنی که مورد استفاده قرار میدهید، خیلی مراقب باشید و دقت کنید. در کنار بزرگ بودن اکشن کار، تماشاچی هم باید آنرا باور کند و برایش قابل قبول باشد. بعضی فیلمهای اکشن را دیدهام که در صحنههای مهم آن، تماشاگران به خنده میافتند. اکشن ماجرا نباید به گونهای باشد که به جای جلب توجه مردم، آنها را به خنده بیندازد.

توجه به این نکته، شما را از نظر فیزیکی در شرایط دشواری قرار میدهد و کار فیلمبرداری تحت چنین شرایطی ساده و راحت نیست. از آنجایی هم که فیلمهای قبلیتان فروش خوبی داشتهاند، میخواهید که این یکی هم در جدول گیشه نمایش موفق باشد. یادتان نرود که فیلمهای اکشن معمولا کارهایی گران قیمت و پرخرج هستند.

نوع کاراکتری که در فیلمها به عهده میگیرید، مهمترین بخش کار است؟ معلوم است نقشهایتان را به دقت و خردمندانه انتخاب میکنید. تماشاگران در «داداش باجرانجی» و «تیوبلایت» با بخش متفاوت و دیگری از هنر بازیگریتان آشنا و روبهرو شدند. از همین رو، برایشان جالب است که سلمان خان متفاوتی را در مسابقه 3 ببینند.

کاراکترم در این اکشن، آدم تند و تیزی است و شوخطبعی سیاهگونهای دارد. در عین حال، بیرحم است و خیلی خوب میتواند احساساتش را کنترل کند. به خاطر همین، تا پایان داستان فیلم نمیدانید با
چه جور آدمی سروکار دارید.

همیشه حامی هنرمندان جوان و تازهوارد بودهاید و کمک زیادی به بازیگران زن جوان کردهاید. یکی از تهیهکنندگان مسابقه 3 هم بودهاید. در فکر آن نیستید که یک اکشن زنانه تهیه کنید؟

همه چیز بستگی به فیلمنامه دارد. در عین حال، باید ببینید چه فیلمی به شما پیشنهاد میشود و کدام بازیگران قرار است در آن بازی کنند. اگر فیلمی بتواند هزینههای تولید خود را تامین کرده و سودی به تهیهکنندگانش بدهد، میتوان روی تولید آن مانور داد. ساخت فیلمهای اکشن هزینههای بالایی را طلب میکند.

برای همین باید دید تماشاگران از یک اکشن زنانه استقبال میکنند یا نه.

رمو دسوزا کارگردان فیلم گفته یکی از هواداران بزرگ شماست. آیا این نکته زمانی که کار فیلمبرداری را شروع کردید، مشخص و عیان بود؟

ابتدا قرار بود ما فیلم دیگری را با هم کار کنیم. اما داستان آن به گونهای بود که در حال حاضر آمادگی بازی در آن را ندارم. در همان ابتدای کار فیلمبرداری، مجروح شدم. کارگردان خوبی است و سر صحنه با کسی شوخی ندارد.

تبلیغات افطاری

تماشاگران هندی در یک دهه اخیر از تمام فیلمهای سلمان خان در ایام تعطیلات عید فطر استقبال خوبی کردهاند. این فیلمها با فروشهایی بالای 200 کرور (32 میلیون دلار) جزو موفقترین محصولات بالیوود بودهاند. تحلیلگران اقتصادی سینما برای مسابقه 3 هم پیشبینی موفقیت مشابهی میکنند.

این فیلم امروز در سراسر هند به روی پرده سینماها میرود. در طول ماه رمضان، سلمان خان در افطاریهای مختلف گروهها و سازمان های مختلف اجتماعی و فرهنگی شرکت کرد و به تبلیغ این فیلم پرداخت.

ادامه راه بازیگران قدیمی

خودش را تنها بازیگری نمیداند که دنبالهرو راه آمیتاب باچان، ریشی کاپور و آنیل کاپور است و میگوید: «فقط من نیستم که نقش کاراکترهای سخت را بازی میکنم. آکشی کومار، شاهرخخان، عامر خان و حتی سانجی دات هم در این فهرست قرار میگیرند.

سانجی کارهایی کرده که تا به حال بازیگر دیگری، جرات نزدیک شدن به آنها را نداشته است. دلیل ماندگاری آمیتاب، ریشی و آنیل هم به همین خاطر است. تلاش من هم این است که به چهرههایی که اسم بردم نزدیک شوم.»

کیکاوس زیاری