مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3328695083548211874

کاهش درد با کمک امواج رادیویی

خیلی‌ها از دردهای مزمن گردن، کمر و دردهای ناشی از آرتروز مفاصل، ستون فقرات و سایر مفاصل، دردهای سر و صورت و دردهای مزمن محل زخم جراحی رنج می‌برند. متخصصان رشته درد می‌توانند با بهره‌گیری از روش رادیوفرکانسی (امواج رادیویی) چنین دردهایی را به طور موثری کاهش دهند .

در عملهای رادیوفرکانسی، جریان الکتریکی تولید شده ازامواج رادیویی با ایجاد ضایعه کوچک حرارتی در یک ناحیه از بافت عصب برای کاهش درد استفاده میشود.

در واقع ازنظر علمی امواج رادیویی باعث ایجاد حرکت و اصطکاک بافتهای مجاور و تولید گرمای موضعی در محل میشود که میتواند انتقال درد را کاهش دهد.

دوام تسکین درد با رادیو فرکانسی

میزان تخفیف درد، با توجه به علت و محل درد، متفاوت است. مدت تخفیف درد با استفاده از روش رادیوفرکانسی از۶ماه تا ۱۲ ماه و در بعضی بیماران، حتی برای سالها سبب تسکین درد میشود. بیش از۷۰ درصد بیماران درمان شده با رادیوفرکانسی، تسکین درد را تجربه میکنند.

رادیوفرکانسی؛ روشی بیخطر

ثابت شده است که رادیوفرکانسی، روشی مطمئن و موثر برای درمان بعضی از انواع درد است. عارضه عمده این روش، مختصر احساس ناراحتی شامل التهاب و خون مردگی در محل درد است که درعرض چند روز از بین میرود.

انتخاب مناسب بیمار

بهطور کلی انتخاب بیمار و محل انجام عمل، براساس نوع بیماری و علت ایجادکننده آن توسط پزشک معالج صورت میگیرد.

در بعضی بیماران بسته به نوع بیماری، ممکن است پزشک قبل ازانجام عمل رادیوفرکانسی، یک بی حسی موضعی که اصطلاحا «بلوک عصبی» نامیده میشود و مثل بیحس کردن دندانها قبل از عملهای دندانپزشکی است،
انجام دهد.

اینکار در واقع یک تست تشخیصی است که نشان میدهد که آیا بیمار از رادیوفرکانسی سود میبرد.

کاهش درد بدون نیاز به بیهوشی

بهطور کلی، عمل رادیوفرکانسی باید حتیالامکان درحالت بیداری انجام شود. قبل ازانجام عمل، بیحسی موضعی پوست محل عمل انجام میشود.

معمولا عمل رادیوفرکانسی بهطور سرپایی و با هدایت دستگاههای تصویربرداری انجام میشود و بیمارهمان روز مرخص میشود.

دکتر فریده محمدطاهری

فلوشیپ درد