مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3327688434411096407
پس از 48 سال در مشهد رونمایی شد

نخستین قرآن مصور جهان

یک هنرمند حدود نیم‌قرن از عمرش را صرف تصویرگری قرآن کرده است؛ تمام 114 سوره آن را و آخرین سوره ملک بود. حالا نخستین قرآن مصور جهان در تالار برج میلاد به نمایش درآمده است.

سهمالدین زمانی 48 سال از 72 سالی که زندگی کرده را به تحقق رویایش اختصاص داده است؛ رویایی که در مشهد متولد شد. او به فارس گفته: همه چیز از یک خواب در مشهدالرضا(ع) شروع شد. 24 ساله بودم که با دوستانم به پابوس امام رضا(ع) رفتم. برای منی که از ده - دوازده سالگی نقاشی کلاسیک و صورتگری میکردم، دیدن نقش و نگارها و کاشیکاریهای حرم یک حس متفاوت بود، چون تا قبل از آن هیچوقت طرحهای اسلیمی و خطایی نکشیده بودم. همان شب خواب عجیبی دیدم و وقتی فردا دوباره به حرم بازگشتم، محو کاشیکاری سوره توحید شدم. همانجا دست به کاغذ و قلم بردم.

سهمالدین جوان پس از بازگشت به تهران با خود عهد می‌‌کند با هنرش فقط در مسیر خدا گام بردارد و تصمیم میگیرد 114 سوره کلاما... مجید را در قالب 114 طرح با گلها و رنگهای متفاوت تصویر کند.

او برای درک بهتر سورهها و آیات، تفاسیر موجود را مطالعه میکرد تا تصویری که خلق میکند به مفهوم آیات و سورهها نزدیکتر باشد. در انتخاب رنگها به این مقوله توجه کرده و از هنر ایران پس از اسلام الهام گرفته است. اندازهها و تکرارها برگرفته از اعداد قرآنی است، مثلا آیات قرآن در دایرهای با شعاع 30 سانتیمتر (به نیت 30 جزء قرآن) نوشته شده و 14 معصوم و 5 تن آل عبا هم اعداد دیگری هست که در برخی تکرارها استفاده شدهاند.

سهمالدین زمانی تا امروز آثارش را به تدریج در 90 نمایشگاه داخلی و خارجی به نمایش گذاشته که آخرین آنها نمایشگاهی است شامل 35تابلو که این روزها در برج میلاد برپاست.