مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3327451175063687058

احیای بناهای تاریخی با ترویج صنایع‌دستی

ایرانیان به‌عنوان یکی از مردمان خوش‌ذوق در خلق محصولات هنرمندانه بشری همواره نقش شایان توجهی در عرضه صنایع‌دستی به جهانیان داشته‌اند. در این میان در قالب طرح‌های مبتکرانه که ریشه در اندیشه ناب و ذهن خلاق ایرانی دارد، می‌توان این صنایع را بیش از پیش به عالمیان شناساند، طرح‌هایی نظیر خانه ایرانی که با تلفیق زیباشناسانه میان بناهای تاریخی این مرز و بوم و دست ساخته‌های هنرمندان ایران زمین، چشم‌های هر بیننده‌ای را به خود معطوف می‌کند. با توجه به نقش تعیین‌کننده ظرفیت‌های درون‌زای صنایع‌دستی در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی باید گام‌های جدی‌تری در توسعه این حوزه برداشت. در همین راستا، صندوق احیا و بهره‌برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی به تأسی از سیاست‌ها و نقش حمایتی سازمان میراث فرهنگی، به نوبه خود تلاش کرده است در ابنیه تاریخی که دارای شاخصه‌های لازم هستند به گونه‌ای تعیین کاربری کند که این بناها مرجعی برای حضور فعالان صنایع‌دستی باشند و این هنرمندان بتوانند در غرفه‌های احیاء شده به فعالیت‌های خود ادامه دهند.

در واقع این اماکن تاریخی میتوانند مأمنی مناسبی برای حمایت از هنرمندان یاد شده باشند. نمونه موفق چنین رویدادهای مثبتی در کاروانسرای افضل شوشتر، سعد السلطنه قزوین و تعداد دیگری از بناهای تاریخی واگذار شده صندوق احیاء بخوبی قابل مشاهده است؛ کاروانسراهایی که به حلقه وصلی برای احیای بناهای تاریخی و باززنده سازی صنایعدستی بومی تبدیل شدهاند.

هماکنون در کاروانسرای افضل 44 غرفه صنایعدستی مشغول فعالیت هستند ضمن اینکه فرآیند مرمت و احیای این مجموعه نیز ادامه دارد. احیای صنعت لُنگبافی به عنوان یکی از صنایعدستی قدیمی و کهنِ شهر شوشتر یکی از اتفاقات مهمی بود که در سال جاری در این بنای به بهرهبرداری رسیده صندوق احیاء، تحقق یافت و به مرحله تولید رسید. همچنین در سعد السلطنه قزوین بالغ بر 126 غرفه در حوزههای مختلف صنایعدستی فعالیت دارند که این افزایش سطح بهرهوری به عنوان عاملی برای رشد اشتغال در بنای تاریخی یاد شده با تکیه بر صنایعدستی خواهد بود. از دیگر سو علاوه بر غرفههای دائمی فعال، صندوق احیاء تلاش داشته با ایجاد رویدادهای فرهنگی در بناهای مختلف احیاء شده در ترویج و توسعه صنایعدستی بکوشد. در همین راستا در این رویدادها که در شش ماهه نخست سال 97 در 10 بنای تاریخی به اجرا در میآیند، 30 هنر از مجموعه هنرهای صنایعدستی شاخص به گردشگران داخلی و خارجی معرفی شده و میشود.

این رویدادهای فرهنگی در شش ماهه دوم سال نیز ادامه خواهد یافت و امید است با توسعه اقدامات صندوق احیاء در این عرصه بتوان آنچنان که شایسته است به صنایعدستی پرداخت، قدردان زحمات هنرمندان این عرصه بود و پیوند آن با بناهای تاریخی را مستحکمتر از گذشته کرد.

پرهام جانفشان مدیرعامل صندوق احیای بناهای‌تاریخی