مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3323327668433259314

مدیریت اطلاعات خودرو

خودروهای جدید معمولا دارای یک رایانه داخلی هستند که در اصطلاح OBD نامیده می‌شود. این رایانه می‌تواند میزان مصرف سوخت، روغن و برخی مشکلات خودرو را تعیین کند.

در این میان، یک تیم نوآور موفق به طراحی گجتی شده که میتواند اطلاعات دریافتی از این رایانه را همراه انبوهی از اطلاعات دیگر به اطلاع کاربر برساند. این گجت جدید کیوی۴ (kiwi4) نام دارد. این دستگاه دارای یک شتابسنج پیشرفته است و میتواند اطلاعاتی درباره حرکت خودرو را بهصورت مستقیم و نیز پس از ترکیب با دادههای دریافتی از OBD به کاربر اطلاع دهد. این کار از طریق گوشی، تبلت یا ساعت هوشمند صورت میگیرد. در واقع فرستنده بلوتوثی موجود در کیوی4 همه این اطلاعات را بهصورت آنی به گوشی یا دیگر وسایل همراه کاربر ارسال میکند. کیوی4 در مجموع قادر به ارزیابی 125 متغیر (اعم از سرعت، شتاب، گشتاور و ...) و بهرهوری مصرف سوخت است.

مربی شخصی برای حالت درست بدن

بسیاری از ما هر روز وقت زیادی را در حالت نشسته، پشت میز، داخل خودرو یا موقعیتهای اینچنینی سپری میکنیم. مشکل اینجاست که اگر بدنمان حالت درستی نداشته باشد، زود خسته میشویم و البته این حالت نامناسب بدن بعدها مشکلات جدیتری را برای سلامتیمان دارد. ویوی (Wavii) یک حسگر است که به پشت شانه کاربر میچسبد و برای کمک به ما برای حل این مساله طراحی شده است. این حسگر اطلاعات مختلفی نظیر حالتهای مختلف بدن و بازههای زمانی آن را ارزیابی کرده و آمارهای مربوط به آن را به گوشی هوشمند کاربر میفرستد. سپس اپلیکیشن مربوطه با بهرهگیری از هوش مصنوعی، نرمشهایی ویژه را به کاربر پیشنهاد میکند. این نرمشها برای هر کاربر اختصاصی بوده و براساس آمارهای او و نیز مشخصاتی نظیر وزن و قد طراحی میشود. ویوی 149 دلار قیمت دارد.

پهپاد جیبی

فیری (Fairy) یک پهپاد کوچک است که قابلیتهای متعددی را دارد. این گجت به دوربینی بسیار قوی مجهز است که میتواند تصاویر فول اچدی با وضوح هشت مگاپیکسل را ذخیره کند. همچنین فیلمبرداری با سرعت 30 فریم در ثانیه از دیگر قابلیتهای آن است. کنترل فیری با استفاده از اپلیکیشن آن صورت میگیرد. برای این کار میتوان از دکمههای جهتدهی استفاده کرد یا اینکه از حالت فعالسازی حسگرهای حرکتی گوشی هوشمند بهره گرفت. در حالت دوم، با تغییر جهت گوشی به هر سو، این پهپاد نیز به همان سمت میرود. تصاویر دوربین فیری بهصورت آنی از صفحه نمایشگر گوشی هوشمند قابل مشاهده است و کاربر میتواند پس از انتخاب منظره دلخواه از آن عکس بگیرد. فیری با هر بار شارژ تا 16 دقیقه در هوا پرواز میکند. این گجت همچنین با داشتن دو موقعیتیاب میتواند دقیقا به نقطه شروع پرواز بازگردد.

مدیریت یخچال و فریزر

چند سالی است نسل جدیدی از یخچال و فریزر وارد بازار شده که به کاربر درباره غذاهای موجود درون خود نیز اطلاعرسانی میکند، اما اگر دوست ندارید فعلا برای خرید یکی از این محصولات هزینه کنید، اووی (ovie) میتواند راهحل جایگزین کمهزینه و البته جذابی باشد. اووی درواقع یکسری برچسب هوشمند است که روی انواع کیسه فریزر، ظرف غذا یا هر نوع محفظه دیگر نگهداری مواد غذایی قرار میگیرد. پس از قرار دادن این برچسب روی محفظه مورد نظر کافی است اطلاعات مربوط به آن خوراکی را از طریق گوشی وارد کنیم. همچنین میتوان از دستیار صوتی الکسای آمازون برای این کار بهره گرفت. امکان ارسال پیام برای یک کاربر دیگر (نظیر یکی از اعضای خانواده) درباره آن ماده غذایی از قابلیتهای اووی است. با اووی براحتی میتوانید از محتوای یخچال و فریزر خود از هر جایی آگاهی یابید.

دوربینی برای روز و شب

بسیاری از دوربینهای ویژه موقعیتهای پرتحرک (نظیر گوپرو) به هیچ وجه عملکرد خوبی در محیطهای بسیار کمنور ندارند. اورورا (Aurora) نخستین دوربین از این دسته محصولات است که میتواند تصاویر با کیفیتی در روز و شب تهیه کند. کاربر اورورا میتواند یکی از سه حالت روز، غروب و شب را انتخاب کند. اورورا تصاویری با وضوح 9 مگاپیکسل را روی کارت حافظه میکرواسدی 4 تا 32 گیگایابتی ذخیره میکند. این دوربین ضدآب بوده و میتواند تا 30 دقیقه در عمق یک متری آب هیچ آسیبی نبیند. باتری این دستگاه از جنس لیتیوم-یونی بوده و قابل شارژ و جدا شدن است. امکان اتصال به وایفای از دیگر قابلیتهای این گجت است. بهاینترتیب کاربر با استفاده از اپلیکیشن ویژه آن میتواند تصاویر دریافتی را در شبکههای اجتماعی به اشتراک بگذارد. اورورا قرار است بهزودی با قیمت 800 دلار به بازار عرضه شود.

ربات توپجمعکن

تنیس ورزشی شادیآفرین است. با این وجود، هیچ تنیسبازی دوست ندارد وقتش را برای جمع کردن توپ هنگام تمرین تلف کند. تنیبات (Tennibot) اولین ربات جمعآوری توپ تنیس است که میتواند این کار را بهصورت خودکار انجام میدهد. تنیبات مجهز به سامانه دیجیتال تشخیص اشیاء و نیز هوش مصنوعی است و توپهای روی زمین را شناسایی میکند و برمیدارد. این دستگاه نهتنها قادر است تمام سطح زمین تنیس را پوشش دهد، بلکه کاربر میتواند با اپلیکیشن ویژه گوشی هوشمند، بخشی از زمین را انتخاب و جمعآوری توپهای موجود در آن را به این دستگاه بسپارد. برای سهولت کار، امکان فرمان دادن به این ربات با ساعت هوشمند نیز فراهم است. باتری تنیبات در 90 دقیقه بهطور کامل شارژ شده و تا 48 ساعت انرژی آن را تامین میکند. اعلام آنی تعداد توپهای جمعآوری شده و امکان کار روی زمینهای گلآلود از دیگر قابلیتهای تنیبات است.

برطرفکننده بوی لباسها

تماس مستقیم انواع لباس و کفش با پوست بدن موجب فعالیت باکتریها و ایجاد بوی ناخوشایند میشود. با وجود اینکه راهحلهای موقتی نظیر استفاده از انواع مواد خوشبوکننده یا شستوشوی مکرر لباسها وجود دارد، فرشرباکس (fresherBoxx) گجتی است که با کمترین زمان و هزینه، بوی بد هر نوع لباس را از بین میبرد. برای استفاده از فرشرباکس کافی است ابتدا لباسهای موردنظر را داخل آن قرار داده و سپس جنس، اندازه و میزان خیسی لباس را انتخاب کنید. فرشرباکس ابتدا با استفاده از جریان هوا، لباس داخلش را خشک میکند. سپس با استفاده از تابش فرابنفش و نیز گاز ازن، میکروبهای موجود روی سطح و درون بافت لباس کشته میشوند. درواقع این شیوه میتواند تا9/99 درصد میکروبها را نابود کند. با وجود جذابیت استفاده از چنین دستگاهی شاید قیمت 499 یورویی آن، اصلیترین مانع در برابر خرید و استفاده از آن به شمار رود!

صالح سپهری فر