مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3294584251746001107

برگزاری 377 جشن گلریزان در ماه رمضان

مدیرعامل ستاد دیه کشور در تشریح برنامه‌های ماه رمضان این نهاد حمایتی گفت: امسال با رشد 20 درصدی نسبت به سال قبل میزبان 377 مراسم ویژه برای آزادی زندانیان غیرعمد خواهیم بود.

به گزارش جامجم، اسدا... جولایی افزود: امسال با عنایت به افزایش جمعیت محکومان غیرعمد با لحاظ تنوع در برگزاری برنامهها تلاش شده از محل این محافل عمومی زمینه آزادی جمعیت زیادی از 13 هزار محبوس تحت حمایت این نهاد فراهم شود.

وی با اشاره به سرانه 40 میلیون تومانی مددجویان واجد شرایط ادامه داد: گرچه نمیتوان میانگین دقیقی از میزان بدهی زندانیان جرایم غیرعمد ارائه کرد، اما میتوان گفت میزان محکوم به برای متعهدان پرداخت دیه با وجود کمیت 5درصدی این بدهکاران، به مراتب سنگینتر از میزان مبالغ مندرج در پروندههای مالی است.

جولایی تصریح کرد: ناگفته نماند در محکومیتهای مالی ناشی از مهریه و حتی صدور چکهای بدون پشتوانه ما میزان بدهی را بعد از فرآیند اخذ گذشت و احتساب آورده شخصی و صد البته استطاعت اقتصادی افراد منظور میکنیم، به عبارت دیگر در این پروندهها حمایت ستاد دیه بیشتر به مانده بدهی زندانیان معطوف میشود.

جولایی با بیان اینکه آزادی زندانیان نیازمند از طریق ستاد دیه مربوط به موعد خاصی نیست، گفت: ما در طول سال بجز ایام تعطیل روزانه نسبت به استخلاص مددجویان واجد شرایط اهتمام داریم. گرچه این آزادیها در هفتههای منتهی به سال نو یا در همین ایام نورانی ماه شعبان و رمضان بیشتر میشود، اما چه موضوع آزادی و چه مقوله برگزاری جشنهای گلریزان هرگز محدود به این روزهای خاص
نیست. وی ادامه داد: از ابتدای سال طبق آمار بدون احتساب مراجعات و مساعدت‌های انجام شده به نمایندگی‌های استانی، بیش از 16هزار نیکوکار از طرق مختلف وجوهات نقدی و شرعی خود را با هدف آزادی دربندان دردمند به حساب‌های ستاد دیه کشور واریز کرده‌اند که به پشتوانه همین حمایت از آغازین روزهای سال‌جاری تا به امروز نزدیک به 1800 زندانی غیرعمد از بند زندان رهایی یافته و به آغوش جامعه برگشته‌اند.

مدیرعامل ستاد دیه کشور شکات خصوصی را جزو اثرگذارترین حامیان این ستاد در امر آزادی بدهکاران غیربزهکار عنوان کرد و افزود: در فرآیند آزادی چه در حوزه رسیدگی قضایی و چه در حمایت مستقیم از افراد، اولیای دم و طلبکاران همواره در خط مقدم خیرین این مجموعه تعریف شده‌اند.

وی افزود: همیاری این عزیزان ضمن گره‌گشایی از کار بسیاری از افراد بی‌بضاعت در بازه زمانی کوتاه، به مختومه شدن پرونده‌های زیادی منتهی می‌شود. به بیان دیگر پس از احراز تنگدستی یک زندانی، فرد شاکی با مناعت طبع ضمن چشم‌پوشی از دریافت حقوق خود در اقدامی خداپسندانه با رضایت قلبی حداقل مطالبه را با حلاوت رهایی یک انسان از بند و خوشحالی عزیزان چشم انتظار او معاوضه می‌کند. موضوعی که در امر آزادی 10هزار و 79 زندانی سال گذشته رشد 36درصدی نسبت به سال 95 داشت.