مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3294465672890372835

این‌بار «هلمز» کمدی!

کاراکتر شرلوک هلمز آن‌قدر برای صنعت سینما جذاب است، که هرازگاهی یک فیلم تازه سینمایی براساس ماجراجویی‌های او ساخته می‌شود. در تازه‌ترین حرکت، این کارآگاه سمج و نکته سنج انگلیسی الهام بخش کمدی درام «هلمز و واتسن» است. اتان کوهن برای کارگردانی فیلم انتخاب شده است. کل صحنه‌های هلمز و واتسن در لوکیشن‌های دو شهر نیویورک و لندن فیلمبرداری خواهد شد.

قرار است کلید فیلم برداری فیلم، تا قبل از شروع فصل تابستان پیش رو زده شود. تهیهکنندگان این کمدی درام پررمزوراز در شرکت فیلمسازی لاینزگیت، ویل فرل و جان سی ریلی را برای بازی در دو نقش اصلی دعوت به همکاری کردهاند. فرل قرار است نقش شرلوک هلمز را بهعهده بگیرد. همانطور که از نام فیلم پیداست، خط اصلی داستان فیلم در ارتباط با دوستی و همکاری هلمز و دوست صمیمیاش آقای واتسن است. واتسن در داستان نوولهای هلمز، به عنوان دستیار او ظاهر میشود و در حل مجهولات مربوط به جنایات مختلف، با هلمز همفکری میکند.

به این ترتیب، داستان فیلم بیشتر از آنکه به تلاش هلمز برای کشف واقعیات جنایتهای متفاوت متمرکز باشد، درگیریها و تضادهای بین دو دوست را به تصویر میکشد. برای همین لحن فیلم بیش از آن که دلهرهآور و پررمزوراز باشد، کمدی و خنده دار خواهد بود. فیلمنامه اصیل و غیراقتباسی هلمز و واتسن را خود کوهن نوشته است. البته او در کار نگارش فیلمنامه، نگاهی به کاراکترهای خلق شده توسط آرتور کونان دویل داشته است.

ویل فرل بازیگر نقش هلمز، در ارتباط با این کاراکتر میگوید: «همه شرلوک هلمز را میشناسند. بازیگران زیادی هم نقش او را جلوی دوربین سینما و تلویزیون بازی کردهاند. به همین دلیل، بازی در نقش او بسیار سخت است. از آن جا که مردم با زیر و بم این آدم آشنا هستند و هر بازیگری روایت خود از این کاراکتر را ارائه کرده، ارائه یک چهره تازه از او کمی مشکل است. بهصورت طبیعی، تماشاگران و منتقدان قبل از هر چیز بازی بازیگر این نقش را با بازیگران قبل از او مقایسه میکنند. این نکته، ترسی در دل بازیگر ایجاد میکند که حاصل کارش چگونه مورد قضاوت و بررسی قرار خواهد گرفت. از کودکی شخصیت هلمز را دوست داشتم. از جمله کسانی است که جان میدهد یک شخصیت محبوب و مورد توجه سینمایی باشد. نوع رفتارش و کارهایی که انجام میدهد، در نوع خود بینظیر است. به نظرم، هیچ یک از شخصیتهای پلیس، بازرس، کارآگاه و ضدجاسوسی سینما نمیتوانند به گرد پای او هم برسند. هلمز کاراکتری منحصربهفرد است که هیچ گاه کهنه یا تکرار نمیشود.»

دو صنعت سینما و تلویزیون طی دهههای گذشته تعداد زیادی فیلم و مجموعه براساس داستانها و ماجراجوییهای شرلوک هلمز تهیه و تولید کردهاند. جرمی برت هنرمند کلاسیک بریتانیایی، بیشترین شهرتش را برای بازی در مجموعه هلمز دارد. او در فاصله سالهای 1984 تا 1994، نقش این کارآگاه خصوصی را در این مجموعه پربیننده تلویزیونی بازی کرد. او حتی نقش هلمز را در چند نمایش صحنهای هم به عهده گرفت. چند دهه بعد از او، بندیکت کامبرباخ با ایفای نقش هلمز در یک مجموعه تلویزیونی دیگر، به شهرت رسید. تولید و پخش مجموعه کامبرباخ هنوز هم ادامه دارد. تازهترین اقتباس سینمایی از ماجراهای هلمز را کمپانی برادران وارنر انجام داده است. تا به حال سه فیلم سینمایی در این رابطه با بازی رابرت داونی جونیور ساخته شده است. سال 2015 هم فیلم سینمایی مستقل و غیرمتعارف «مستر هلمز» با بازی سر یان مک کلن، چهره تازه و متفاوتی از این کاراکتر ارائه کرد. هر دو گروه منتقدان سینمایی و ادبی روی این نکته اشتراک نظر دارند که شرلوک هلمز گرچه اولین کارآگاه خصوصی تاریخ ادبیات و هنر نیست، اما مشهورترین و محبوبترین آنهاست.