مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3294465254064896431

اسپیلبرگ علیه موجودات فضایی

موفقیت بالای مالی و انتقادی «بازیکن شماره یک آماده» استیون اسپیلبرگ، ارنست کلاین داستان نویس را به صورت چهره مورد توجه صنعت سینما درآورده است. اسپیلبرگ فیلم تازه‌اش را براساس داستان نوول پرفروش «بازیکن شماره یک آماده» ساخت و حالا کمپانی‌های فیلمسازی به‌دنبال دیگر نوول‌های این نویسنده هستند.

در اولین قدم، کمپانی یونیورسال امتیاز برگردان سینمایی نوول «آرمادا»ی این نویسنده را خریداری کرده است. نوول سال 2015 روی پیشخوان کتابفروشیها قرار گرفت و بسرعت، وارد فهرست ده کتاب خواندنی و موفق هفته قرار گرفت. شخصیت محوری داستان آرمادا نوجوانی شیفته بازیهای رایانهای است، که لقب قهرمان این نوع بازیها را گرفته و این نوجوان متوجه میشود بازی ویدئوییای که خلق کرده، در خدمت یک کار بزرگ قرار گرفته است. این بازی ویدئویی به کمک خلبانانی که در آن حضور دارند، در تلاش هستند تا تهاجم موجودات بیگانه فضایی را خنثی و متوقف کنند. نکته جالب این است که کلاین در سال 2012 خلاصهای 20 صفحهای از داستان خود را به مدیران کمپانی یونیورسال ارائه کرده بود. اما این داستان مورد پسند آنها قرار نگرفته و به او گفته بودند داستانش ضعیف است و به درد تبدیل شدن به یک فیلم سینمایی نمیخورد! حالا گفته میشود کلاین برای واگذاری امتیاز برگردان سینمایی نوول خود به کمپانی یونیورسال، رقم بالایی گرفته است. البته مقدار پولی که او گرفته، فاش نشده است. خود نویسنده در امر تولید فیلم هم مشارکت دارد. دن فرح، مدیر برنامه و دوست قدیمی کلاین، یکی از تهیه کنندگان آرمادای سینمایی است.

کمپانی یونیورسال برای کار نگارش فیلمنامه اقتباسی آرمادا، از دن مازیائو دعوت به همکاری کرده است. او فیلمنامه را تا دو ماه دیگر تحویل تهیهکنندگان خواهد داد. اما یکی از شروط کلاین برای واگذاری امتیاز تولید فیلم سینمایی آرمادا، این بوده که فیلمنامه را قبل از شروع کار فیلمبرداری مطالعه و تائید کند. این درخواست با موافقت کمپانی یونیورسال همراه شده است. مازیائو قبل از این فیلم نام فیلمهای «فلش» و «خشم تایتانها» را نوشته است. او متخصص نگارش فیلمنامههایی است که حال و هوایی نوجوانانه و فانتزی دارند. مدیران یونیورسال هم او را به دلیل همین توانایی برای همکاری انتخاب کردهاند. کمپانی یونیورسال هنوز زمانی برای شروع کار فیلمبرداری آرمادا تعیین نکرده است. اما بعید به نظر میرسد تا زودتر از اواخر فصل تابستان پیش رو، کلید فیلمبرداری آن زده شود. به گفته منتقدان سینمایی، کارگردان فیلم دارای اهمیت بیشتری است تا بازیگران آن. پرسشی که رسانههای گروهی مطرح میکنند این است که آیا استیون اسپیلبرگ برای کارگردانی آن انتخاب میشود یا یک فیلمساز دیگر. به گفته آنها، اسپیلبرگ نهتنها کارگردان داستان نوول قبلی کلاین است و با دنیای ذهنی او آشناست، بلکه کارگردان فیلمهای علمی- تخیلی نوجوانانهای هم هست که داستانی شبیه آرمادا دارند. خود فیلمساز و کمپانی یونیورسال هنوز نسبت به این حرفها و شایعات واکنشی نشان ندادهاند. این در حالی است که اسپیلبرگ و کمپانی یونیورسال دوستی و همکاری صمیمانهای هم با یکدیگر دارند.

بازیکن شماره یک آماده که محصول مشترک شرکت فیلمسازی اسپیلبرگ آمبلین و کمپانی برادران وارنر است، بعد از گذشت چند هفتهای که از اکران عمومیاش میگذرد، هنوز مورد توجه تماشاگران سینما در آمریکا و خارج از آن است. فروش کلی فیلم در آمریکای شمالی به رقم 134 میلیون دلار رسیده است. در همین حال، رقم فروش بین المللی آن به 440 میلیون دلار رسیده است. جمع رقم فروش کلی بازیکن شماره یک آماده در آمریکا و بقیه کشورهای جهان به رقم خوب و بالای 574 میلیون دلار میرسد. برای تولید فیلم رقمی حدود 175 میلیون دلار هزینه شده است. داستان این اکشن ماجراجویانه علمی- تخیلی در سال 2045 اتفاق میافتد. در این زمان، عموم مردم با دوری جستن از دنیای واقعی، اغلب اوقات خود را در فضای مجازی میگذرانند. کاراکتر محوری داستان مرد جوانی به نام مارک با بازی تایشرایدن است. او هم مثل بقیه مردم، اوقاتش را به گشت و گذار در دنیای مجازی میگذراند. بزودی او وارد بازی تازهای میشود که براساس آن، باید یک تخممرغ خاص را پیدا و شکار کرد. اما واقعیت امر این است که این تخممرغ نام گنجی پنهان در فضای مجازی است. زمانی که شخصیت اصلی ماجرا متوجه میشود یک شرکت بزرگ هم بهدنبال این گنج است، داستان فیلم وارد مرحله و فضای هیجانانگیز خود میشود. در کنار تماشاگران، منتقدان هم به تحسین فیلم تازه اسپیلبرگ پرداختهاند. بازیکن شماره یک آماده، اولین فیلم پرفروش اسپیلبرگ بعد از چند سال عدم موفقیت در ساخت فیلمهای پرمخاطب است.