مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3294436857876782838
کره شمالی پس از لغو دیدار سران 2 کره، خطاب به آمریکا گفت: ما را از «مدل لیبی» نترسانید

بازگشت تنش در روابط «ترامپ» و «اون»

پس از چند ماه رفت و آمد و آشتی‌کنان بین کره شمالی و جنوبی از یک سو و پیونگ یانگ و واشنگتن از سوی دیگر، خبرهایی می‌رسد که گویا این دوران خوش به جای آن‌که به پایانی بهتر منجر شود، می‌رود که با یک پایان تلخ پایان یابد. روز گذشته هرچند قرار بود رهبران دو کره با همدیگر ملاقات کرده و گفت‌وگوهای‌شان را درباره خلع سلاح شبه‌جزیره ادامه دهند، اما ناگهان اعلام شد این دیدار لغو شده است. کره شمالی با اعلام این خبر دلیل آن را برگزاری یک مانور مشکوک و مشترک بین کره جنوبی و آمریکا عنوان کرد. همین مساله تردیدها را در باره احتمال لغو دیدار سران آمریکا و کره شمالی نیز دامن زد.

به گزارش مهر، یک رسانه رسمی کرهشمالی به نقل از کیم کیگوان، معاون اول وزارت خارجه این کشور از جدیت برای تجدیدنظر در برگزاری نشست دوجانبه پیونگیانگ ـ واشنگتن که قرار است
12 ژوئن برگزار شود، خبر داد و گفت: چنانچه آمریکا به لغو یکجانبه برنامه هستهای پیونگیانگ اصرار کند، دیداری بین کیم جونگ اون،رهبر کرهشمالی و ترامپ، رئیسجمهور آمریکا انجام نخواهد شد.

کیم کی گوان تاکید کرد: چنانچه آمریکا در خلع سلاح هستهای کره شمالی دنبال اجرای مدل لیبی باشد، سرنوشت نشست دوجانبه از هماکنون واضح است. ترامپ اگر دنبالهروی اسلاف خود باشد، رئیس جمهور شکستخورده تلقی خواهد شد.

پیشتر جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید از احتمال خلع سلاح هستهای کره شمالی با مدل لیبی سخن گفته بود.

وی در ادعاهای خود گفته بود: دست کشیدن از تسلیحات هستهای یک تصمیم استراتژیک است که کرهشمالی باید آن را اتخاذ کند. چیزی که ما از آنها میخواهیم مدرک واقعی است، نه لفاظی. به عنوان مثال، مذاکرات در مورد لیبی به طور محرمانه صورت گرفت و علنی نبود. اما کاری که لیبی برای از بین بردن شک و تردیدهای ما انجام داد، این بود که به ناظران آمریکا و انگلیس اجازه داد از پایگاههای هستهای این کشور دیدن کنند . بولتون در بخش دیگری از صحبتهایش گفته بود، کره شمالی باید مانند معمر قذافی تسلیحات اتمی خود را به آمریکا منتقل کند.

لغو دیدار سران 2 کره

روز گذشته کره شمالی برنامه دیداری را در سطح عالی با کره جنوبی که مقرر بود چهارشنبه برگزار شود، لغو کرد.

خبرگزاری کی.سی.ان.ای کره شمالی گفت، رزمایش مشترک بین کره جنوبی و آمریکا عملی تحریکآمیز و تمرینی برای حمله بوده است. به گزارش بی. بی. سی، حدود صد جنگنده از جمله شماری بمب افکن ب ـ 52 و جتهای اف ـ 15کی، روز جمعه مانور موسوم به مکس تاندر را شروع کردند. آمریکا و کره جنوبی همواره گفتهاند اینگونه تمرینها صرفا برای مقاصد دفاعی است و برپایه یک توافق متقابل که در سال 1953 امضا شد، انجام میشود. اما کره شمالی آنها را تهدیدی برای خود تلقی کرده و میگوید دست کم دراین شرایط که هردو کشور به سمت بهبود روابط پیش میرفتند، باید این مانورها تعطیل میشد. دونالد ترامپ ماه مارس گذشته دعوت برای ملاقات با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی را پذیرفت و دو طرف از آن زمان مشغول برنامهریزی برای تعیین زمان و مکان آن شدند. وزارت خارجه آمریکا سهشنبه گفت همچنان برای آن دیدار در سنگاپور آماده میشود چون از تغییری در موضع کره شمالی خبر ندارد. قرار بود مذاکرات رهبران دو کره در مجتمعی در نوار حائل غیرنظامی موسوم به پانمونجوم انجام شود. نمایندگان دو طرف قصد داشتند در این دیدار درباره گامهایی صحبت کنند که به پاکسازی شبهجزیره کره از سلاحهای اتمی منجر میشود .

حسننیت اندک

رسانههای دولتی کره شمالی دیروز در واکنش به برگزاری مانور مشترک آمریکا و کره جنوبی گفتند: حسن نیت اندکی و فرصتهای محدودی برای صلح نشان داده و ارائه شده است. ما تحت چنین شرایط بد و وحشتناکی که در جریان آن جنگ و رویارویی با کرهشمالی را در نظر دارد و این اقدام در کرهجنوبی آغاز شده، نمیتوانیم پیشبرویم. این درحالی بود که پنتاگون مانورهای نظامی کنونیاش با سئول را معمولی جلوه داد و گفت مانور هوایی تاندرمکس قرار است 24 اردیبهشت تا 4خرداد ادامه داشته باشد. در همین حال کره جنوبی گفت: اقدام کره شمالی برای لغو نشست عالیرتبه در آخرین دقایق به خاطر مانورهای نظامی معمول میان متحدان تاسفآور است و ما از کره شمالی میخواهیم فورا به پای میز مذاکرات بازگردند.

زیادهخواهیهای آمریکا

به اعتقاد ناظران، تحولات اخیر بخصوص لغو دیدارهای سران دو کره میتواند تاثیری تعیینکننده در دیدار آینده دونالد ترامپ و کیم جونگ اون داشته باشد. به گفته آنها آمریکاییها در شرایطی از کره شمالی خواستهاند خلع سلاح اتمی شده و بمبهای هستهایاش را از کشور خارج کند که خود با بمبافکنهای اتمی بر فراز شبهجزیره کره این کشور را مورد تهدید قرار دادهاند.

دو کشور آمریکا و کره شمالی کماکان دارای روابط خصمانه هستند رزمایشهای آمریکا برگزار میشود و تحریمها ادامه دارد و هیچ فشاری از روی دوش کره شمالی برداشته نشده است. این در حالی است که بتازگی کره شمالی با آزاد کردن سه تبعه آمریکایی، حسننیت خود را نیز نشان داد. این نگرانی اکنون در کره شمالی شکل گرفته است که وقتی این کشور خلع سلاح شود چه قدرتی برای مقابله با آمریکا و متحدانش خواهد داشت؟ وزارت خارجه چین در واکنش به تحولات شبهجزیره کره میگوید با حسننیت همه طرفین میتوان به خلع سلاح اتمی در شبهجزیره دست یافت.