مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3294424552958395000

سوباتان، موزه‌ای عشایری بر بلندای بهشت ایران

تا روز جهانی موزه یعنی 28 اردیبهشت، تنها یک روز باقی مانده و از همین حالا موزه‌های کشورمان به صف ایستاده و یکی‌یکی خود و داشته‌هایشان را به رخ شهروندان می‌کشانند تا شاید از این فرصت برای بهتر دیدن شدن استفاده کنند؛ فرصتی که بی شک غنیمتی برای موزه‌های مهجور اما زیبا و تماشایی کشورمان است، زیرا خودمان هم خوب می‌دانیم ما ایرانی‌ها چندان اهل موزه گردی و تماشای موزه نیستیم.

و اما یکی از این هزار موزه که قطعا دیدنش خالی از لطف نیست، موزه عشایر سوباتان است. موزهای که توسط یکی از مجموعهداران عشایری در بهشت سوباتان شهرستان تالش گیلان احداث شده است. موزه به همت بهمن جلیلی، دانش آموخته حقوق و از مدرسان دانشگاه که امروز به یکی از چهرههای گرشگری گیلان تبدیل شده، گردآوری شده است. سوباتان امروز در هندسه گردشگری گیلان به بهشت ایران زمین شهرت یافته و هر ساله هزاران گردشگر داخلی و خارجی را با بستهای از انواع گردشگری تخصصی میزبان میشود. جلیلی به ایرنا میگوید اولین شیء از مجموعه 200 قلمیاش، کوزه سفالین کرهگیری است که از حاج نبیا... باقری، بزرگ خاندان قوم تخت لویی سوباتان به یادگار گرفته است. حاج نبیا... البته 12 قلم شیء دیگر را هم به وی اعطا کرده است. تورگردی، گردشگری سوباتان و ایجاد موزه عشایری، اکنون وضعیت اقتصادی را بهبود بخشیده و آنها در همه نمایشگاههای بینالمللی گردشگری همراه پسران، عروسها و نوه هایشان سیاه چادر عشایری بر پا میکنند و فرهنگ و تمدن عشایر تالش را به جای جای کشور معرفی میکنند.

موزه آنها یک کلبه چوبین عشایری مردم شناسی است که بخشی از آن را لباسهای محلی تشکیل میدهد و یک بار گروهی توریستی فوقتخصصان سوئدی پس از بازدید از موزه، شروع به کف زدن گروهی کرده و گفته بودند نخستین موزهای است که زندگی واقعی یک قوم را لمس کردیم.

چوبهای سرخدار و درخت گیلاس جنگلی که در گذر زمان به چرم میماند و ادواتی با آنها ساخته شده از دیگر اشیای موزه است. همچنین پیهسوز چند صد ساله مطالعه و جا کتابی که به خورجینی کوچک میماند. جلیلی توضیح میدهد این موزه را با توانمندی شخصی و به حمایت وام بیبهرهای از سوی رضا علیزاده، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایعدستی و گردشگری گیلان دایر کرده و در نظر دارد به سبب استقبال گردشگران آن را ارتقاء ببخشد و طرح بومگردی خویش را در این منطقه وسعت دهد.