مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3294188285967566495

نگرانی مالکان نفتکش‌ها از بازگشت تحریم‌های بیمه‌ای ایران

به دنبال خروج آمریکا از برجام و اعلام وضع مجدد تحریم‌ها علیه ایران، مالکان تانکرهای نفتی با نگرانی منتظرند ببینند آیا می‌توانند همکاری خود با ایران را ادامه دهند یا نه؟

به گزارش بلومبرگ ، براساس اعلام گروه بینالمللی کلوبهای حمایت و جبران خسارت که سازمانی متشکل از شرکتهای بزرگ بیمهکننده نفتکشهاست، بازگشت تحریمهای ایران احتمالا «تاثیر قابل توجهی» بر تجارت دریایی با ایران خواهد داشت. این تاثیرات زمانی آشکار خواهد شد که واکنش شرکای آمریکا به تصمیم ترامپ مشخص و جزئیاتی از زمان اجرای تحریمهای جدید اعلام شود.

زمانی که دور قبلی تحریمها علیه ایران برقرار بود، بیمه نفتکشها یکی از موانع عمده صادرات نفت ایران محسوب میشد. این بدان معنا بود که بیشتر مالکان کشتیهایی که نفت ایران را حمل میکردند قادر به برخورداری از تامین مالی بیمهای نبودند و برخی خریداران آسیایی مجبور بودند اقدام به ارائه پوششهای بیمهای تحت حمایت دولتها کنند.

برایان گالاگر، رئیس بخش روابط سرمایهگذاری در شرکت یوروناو، که یکی از بزرگترین شرکتهای تانکری جهان است گفت: «مدتی زمان خواهد برد تا ما بتوانیم تاثیر تحریمها را ارزیابی کنیم زیرا ما باید منتظر باشیم و ببینیم واکنش اروپا به این تحریمها چه خواهد بود و آمریکا با چه میزان از جدیت این تحریمها را اجرا میکند.» وی افزود، تاکنون هنوز تغییری در رویکرد مالکان نفتکشها در قبال همکاری با ایران مشاهده نشده است.

زمانی که سال 2012، دولت وقت آمریکا تحریمهایی را علیه ایران به اجرا گذاشت، تحریمهای اتحادیه اروپا نیز نیز شرکت اینترنشنال گروپ (آیجی) مستقر در لندن را از ارائه هرگونه پوشش بیمهای به محمولههای ایرانی بازداشت. این امر موجب شد عملا ناوگان تانکری ایران و کشتیهای خارجی ای که خواهان حمل نفت ایران بودند، از بازار اصلی بیمه نفتکشهای جهان کنار گذاشته شوند. اما این بار مشخص نیست اتحادیه اروپا چه مسیری را در پیش خواهد گرفت.

سه شرکت بیمهای مهم ارائه کننده پوششهای بیمهای به ناوگان اصلی تانکری ایران، یعنی شرکتهای اسکولد، سوودیش کلاب و وست آو انگلند کلاب گفته اند نمیخواهند دستورالعملهایی از آنچه در سایتهای اینترنتیشان عنوان کردهاند ارائه دهند.

شرکت اسکولد در سایت اینترنتی خود آورده است: «بازگشت تحریمهای آمریکا علیه ایران تاثیر عمدهای بر مالکان کشتیها و شرکتهای بیمهکننده آنها خواهد داشت و شرکتهای اسکولد و آی جی بدقت در حال رصد اوضاع هستند.»

شرکت وست آو انگلند کلاب هم گفته، هرگونه همکاری با هر شرکتی که در فهرست تحریمهای اداره کنترل داراییهای خارجی وزارت خزانه داری آمریکا قرار بگیرد، بلافاصله متوقف خواهد شد. شرکت سوودیش کلاب هم اعلام کرده: «در صورتی که دولت آمریکا مجددا تحریمهای فراسرزمینی خود را اعمال کند، این امر ممکن است تاثیرات منفی
قابل توجهی بر توانایی اشخاص غیرآمریکایی برای تجارت با ایران و منافع ایران بگذارد.»