مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3294182274786811998

چین می‌داند چگونه تحریم‌های ایران را دور بزند

چین همیشه راهی برای دور زدن اکثر تحریم‌های تضعیف‌کننده غرب علیه ایران یافته است و درحالی‌که باقی کشورها از تجارت با این کشور سر بازمی‌زنند، تجربیات خوبی در ایجاد روابط با کشورها در اروپا، آمریکای لاتین و شمالی دارد.

به گزارش اسپوتنیک، سخنگوی وزارت خارجه چین گفته است به رغم خروج آمریکا از توافق هستهای ایران، چین از گفتوگو با تمامی کشورها و از توافق حمایت خواهد کرد.

وی افزود : حتی اگر آمریکا علیه ایران تحریمهایی اعمال کند، پکن به توسعه همکاری با ایران ادامه خواهد داد.

ایرینا فیودوروا، یک کارشناس مسائل ایران در موسسه مطالعات شرق در مسکو گفت : «چین همیشه راهی برای دور زدن بیشتر تحریمهای تضعیفکننده غرب علیه ایران یافته است و در حالی که باقی کشورها از تجارت با این کشور سرباز میزنند و در برابر فشار آمریکا سر خم میکنند، تجربیات خوبی در ایجاد روابط با کشورها در اروپا، آمریکای لاتین و شمالی دارد. این بدان معناست که چین شرکتهایی ایجاد میکند که در داخل ایران فعالیت و با ایرانیها کار خواهند کرد و در برابر تحریمهایی آمریکا مصون خواهند بود.»

وی اضافه کرد حتی اگر ایرانیها احتمالا از وابستگی بیش از حد به چین خوشحال نباشند اما مبادلات تجاری دوجانبه دو کشور اکنون در نزدیکی 60 میلیارد دلار است و آنها انتخاب دیگری ندارند.

برخی تحلیلگران معتقدند اگر چین و اتحادیه اروپا در مورد تحریمهای آمریکا علیه ایران گفتوگو کنند و راههای قانونی و اقتصادی برای مقاومت کردن بیابند، میتوانند یک پیام روشن سیاسی به واشنگتن بفرستند.

تاتی اراستو، محقق خلع سلاح و عدم اشاعه هستهای در موسسه بینالمللی تحقیقات صلح استکهلم گفت حتی ممکن است چین با ارائه کانالهای مالی جایگزین برای تجارت با ایران، به اتحادیه اروپا برای دور زدن تحریمهای آمریکا کمک کند.