مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3293286039723180229
تصویب 2 فوریت طرح استفساریه افزایش حقوق کارمندان

الزام دولت به افزایش 20 درصدی حقوق کارمندان حداقل‌بگیر

به دنبال اصرار دولت بر افزایش ناچیز حقوق کارمندان در سال جاری و برخلاف قانون بودجه، نمایندگان مجلس دو فوریت طرح استفساریه جزء یک بند الف تبصره 12 قانون بودجه 97 را تصویب کردند تا دولت بصراحت به افزایش 20 درصدی حقوق کارمندان حداقل‌بگیر مکلف شود.

نمایندگان در نشست علنی سهشنبه، 25 اردیبهشت مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی دو فوریت استفساریه جزء یک بند الف تبصره 12 قانون بودجه 97 در خصوص افزایش حقوق طبقات پایین جامعه و جلوگیری از افزایش حقوق نمایندگان، وزرا، معاونان، استانداران و مقامات دیگر با 168 رأی موافق، 22 رأی مخالف و هفت رأی ممتنع از مجموع 209 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

گفتنی است احمد امیرآبادی در توضیح دو فوریت این طرح گفت: نمایندگان زمان تصویب قانون بودجه سال 97 کار بزرگی مبنی بر افزایش حقوق پایینترین طبقات جامعه انجام دادند.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی افزود: هدف این بود افرادی که دارای پایینترین دریافتی حقوق هستند در سال 97 دریافتی بیشتری داشته باشند، همچنین طبقات بالاتر حقوقشان به میزان کمتری افزایش پیدا کند، بنابراین قرار شد به صورت پلکانی و نزولی این مصوبه اجرایی شود.

وی تصریح کرد: البته در بند دیگری از تبصره 12 تاکید شد حقوق مقامات، نمایندگان مجلس، وزرا، سفرا و استانداران در سال 97 اضافه نشود، بنابراین دولت میتوانست با دست بازتر حقوق افراد پاییندست را افزایش دهد، اما دولت در آییننامه اجرایی افزایش را بین 6 تا 12 درصد در نظر گرفته است.

امیرآبادی تاکید کرد: منظور مجلس از این مصوبه آن بود که حقوق پایینترین طبقه جامعه باید 20 درصد افزایش پیدا کند، بنابراین استفساریهای مطرح شد مبنی بر اینکه آیا منظور از افزایش پلکانی نزولی حقوق مندرج در جزء یک بند الف تبصره 12 قانون بودجه 97 یعنی برای طبقات پایینتر افزایش 20 درصدی حقوق در نظر گرفته شود که پاسخ آن بله است.

محمدمهدی مفتح، سخنگوی کمیسیون بودجه مجلس، از تصویب طرح استفساریه میزان افزایش حقوق کارکنان در سال 97 در نشست کمیسیون متبوعش خبر داد. وی بااشاره به تصویب دو فوریت طرح استفساریه افزایش حقوق کارکنان در سال 97، گفت: بر اساس مصوبه مجلس میزان افزایش حقوق در سال جاری باید به صورت پلکانی نزولی تا سقف 20 درصد باشد، اما دولت آییننامهای در این باره به تصویب رساند که به اعتقاد نمایندگان با این آییننامه هدف قانونگذار تأمین نمیشود.

سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، افزود: در این راستا استفساریهای به صورت دوفوریتی توسط نمایندگان تهیه شد که روشی دیگر برای اعمال همان حکم قانونی موردنظر مجلس را مطرح و نظر مجلس را بیان میکند.

نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: کمیسیون بودجه بعدازظهر سهشنبه با حضور مسئولان مربوط در دولت این موضوع را بررسی کرد که صبح چهارشنبه نیز اصل طرح استفساریه در صحن علنی مجلس مطرح میشود.