مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3293276134423074509

موضع غیرمنتظره روس‌ها یک روز پس از مذاکره با ظریف

معاون وزیر خارجه روسیه دیروز تاکید کرد: حفظ توافق هسته‌ای ایران (برجام) بدون این‌که تهران امتیازات جدیدی واگذار کند، غیرممکن خواهد بود.

به گزارش فارس، سرگئی ریابکوف که یک روز پس از مذاکرات محمدجواد ظریف با مقامات روسیه در مسکو صحبت میکرد افزود: وزارت خارجه روسیه معتقد است که آمریکا در تصمیم خود برای وضع مجدد تحریمهای یکجانبه علیه ایران تجدید نظر نخواهد کرد. به گزارش خبرگزاری «اینترفکس»، ریابکوف افزود: «اتحادیه اروپا به حفظ همکاریها با ایران با وجود تحریمها مصمم است. آنها تجربه مشابه دارند».

معاون وزیر خارجه روسیه با تأکید بر اینکه بدون آمریکا نیز میتوان این توافق هستهای را حفظ کرد ادامه داد: «خروج آمریکا از توافق هستهای ایران باعث افزایش تنشهای نظامی در منطقه خاورمیانه (غرب آسیا) خواهد شد». وی افزود: «طرفین امضاکننده برجام باید درباره اشکال و پارامترهای کار بدون توافق با آمریکا تصمیمگیری کنند... میتوان از تجارتهای مختلف در تعامل با ایران در قبال تحریمهای برونمرزی آمریکا حفاظت کرد... اتحادیه اروپا، چین و روسیه میتوانند خطرات ناشی از تحریمهای ضد ایرانی را کاهش دهند و در حال حاضر چنین اقداماتی در حال انجام است». معاون وزیر خارجه روسیه علاوه بر این گفت: «مسکو شدیدا به برجام پایبند است و به تعهدات خود ذیل این توافق عمل خواهد کرد... روسیه برای اجرای جامع برجام مادامی که تمامی طرفین آن به این توافق پایبند باشند، آمادگی دارد... ما خواستار شفافسازی مکانیسم اجرای برجام بدون آمریکا هستیم». دیپلمات ارشد روسیه همچنین تأکید کرد: «اگر تلاشها برای حفظ برجام نتیجهبخش نباشد سالگرد برجام در ماه جولای آخرین سالگرد آن خواهد بود.» این دیپلمات روس ادامه داد: «مسکو فرضیات آمریکا مبنی بر اینکه ایران باید از منابع درآمدی خود محروم شود را قاطعانه رد میکند».

برنامه موشکی ایران، قانونی است

معاون وزیر خارجه روسیه در ادامه تأکید کرد: «برنامه موشکی ایران یک اقدام قانونی برای تضمین امنیت ملی این کشور است و تمام درخواستها در رابطه با برنامه موشکی ایران غیرسازنده است». این دیپلمات روس معتقد است که اصلاح برجام و گنجاندن برخی سیاستهای منطقهای ایران و همچنین برنامه موشکی این کشور در متن توافق، امکانپذیر نیست.