مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3293221231325963506
اردوی بعدی ملی‌پوشان در گیلان برگزار می شود

هدف وزنه‌برداری؛ 7 پولادمرد، 7 مدال

بازی‌های آسیایی سه ماه دیگر در جاکارتای اندونزی آغاز می شود و نفرات تیم ملی وزنه‌برداری به عنوان یکی از تیم‌های پرامید کاروان ایران برای کسب مدال، این روزها سخت مشغول تمرین هستند تا با بهترین رکوردها به این آوردگاه بزرگ اعزام شوند.

در بازیهای آسیایی امسال برخلاف ادوار گذشته یک سهمیه از نفرات اعزامی تیم ملی وزنهبرداری کم شده است که دلیلش کاهش یکی از وزن های رقابت مردان است. به این ترتیب این بار تیم ملی به جای هشت وزنهبردار، به اندازه هفت پولادمرد شانس کسب مدال دارد. البته هدفگذاری سرمربی تیم ملی فراتر از ادوار گذشته است و او از کسب هفت مدال توسط نفراتش، بهعنوان یک ایده آل حرف زد.

محمد حسین برخواه که خود سابقه دو بار حضور در بازی های آسیایی را دارد و هر دو بار نیز روی سکوی نایب قهرمانی ایستاده است، در مورد زمان اعلام ترکیب نهایی تیم ملی وزنهبرداری برای حضور در بازیهای آسیایی جاکارتا گفت: دومین مرحله اردوی آمادهسازی تیم ملی برای حضور در بازیهای آسیایی را پشت سر میگذاریم و حدود 40 روز است ملیپوشان شبانه روز تمرین می کنند و وضعیتشان در فاصله سه ماه باقیمانده تا بازیهای آسیایی نسبتا خوب است. ادامه تمریناتمان را در گیلان پیگیری میکنیم و نهم خرداد رکوردگیری داریم. او ادامه داد: از هجدهم خرداد نیز ادامه تمریناتمان را به صورت مداوم تا بازیهای آسیایی دنبال خواهیم کرد. پس از رکوردگیری نهم خرداد، هفت وزنهبردار به اضافه دو وزنهبردار ذخیره انتخاب می شوند، اما ترکیب هفت نفره اصلی اول مرداد اعلام می شود.

برخواه در مورد این که با توجه به برابری جنسیتی در بازی های آسیایی و کم شدن تعداد وزنهبرداران، چقدر کار برای انتخاب هفت ملی پوش سخت شده است، تاکید کرد: سهمیه وزنهبرداری در بازیهای آسیایی را کم کردند، به طوری که برخلاف دوره قبل، این دوره از رقابتها در هفت وزن برگزار میشود و هفت وزنهبردار هم باید از هر کشور شرکت کنند. از این رو انتخاب نفرات هم برای ما سخت میشود. با این حال تلاش میکنیم هر هفت وزنهبردار روی سکو قرار گیرند. در وزنهای بالا هم قاعدتا دو وزنهبردار در هر وزن خواهیم داشت.

برخواه درحالی از کسب هفت مدال توسط هفت وزنهبردار کشورمان صحبت می کند که آخرین بار تیم ملی وزنهبرداری در بازی های آسیایی 1958 توکیو، (60 سال پیش) توسط توسط تمامی نفرات خود به مدال دست پیدا کند.

برخواه در مورد کاهش سهمیه وزنهبرداری ایران در المپیک توکیو نیز گفت: تمرکز ملیپوشان الان روی بازیهای آسیایی و مسابقات جهانی 2018 است. اما ضربه بزرگی به کل ورزش ایران است. امیدوارم بتوانیم روی چهار سهمیه (دوسهمیه مردان و دو سهمیه زنان) خود کار و فدراسیون جهانی و کمیته بین المللی المپیک را متقاعد کنیم، چون وزنهبرداری بانوان تازه راهاندازی شده و باید از سهمیه بانوان کم و به مردان اضافه کنند.

او در پاسخ به این پرسش که فکر میکند این کار شدنی باشد، تاکید کرد: باید تلاش کنیم. به هر حال چهار سهمیه به ایران داده شده و امیدوارم بتوانیم فدراسیون جهانی و کمیته بین المللی المپیک را متقاعد کنیم.