مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3293213476931707887

سواحل مازندران برای پذیرایی از شناگران آماده می‌شود

آنها که منتظر بودند فصل گرما از راه برسد و تنی به آب‌های دریای شمالی بزنند و جسم و جانی تازه کنند، خوشحال و به‌هوش باشند که سواحل شمالی هم مشتاق دیدار آنها هستند و خود را کم‌کم آماده پذیرایی از این هموطنان می‌کنند که مطمئنیم تعدادشان هم کم نیست. خبر آماده شدن سواحل را رئیس ستاد اجرایی طرح‌های ساماندهی دریا در مازندران اعلام کرده و گفته اجرای طرح سالم سازی دریا در این استان از اول خرداد آغاز می‌شود و در ماه رمضان هم فعال خواهد بود.

احمد حسین‌زادگان در گفت‌وگو با ایرنا افزود: امسال این طرح در بیش از 90 نقطه ساحلی و حدود 50 شناگاه با حضور ناجیان غریق و امدادگران هلال‌احمر اجرا می‌شود.

وی تعداد ناجیان غریق آماده به کار در این طرح را حدود یک هزار نفر اعلام و تصریح کرد: سال گذشته تمامی دستمزد معوقه ناجیان پرداخت شد تا دغدغه‌ای برای فعالیت در سال جاری نداشته باشند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران از ورود شرکت‌های دانش بنیان به طرح‌های سالم سازی در استان خبر داد و هدف از آن را افزایش ضریب امنیت شناگران با ارائه تجهیزات روزآمد و بالا بردن کمی و کیفی خدمات رفاهی و بهداشت برشمرد.

حسین‌زادگان گفت: امسال برای نخستین‌بار در منطقه ایزدشهر نور، شرکت دانش‌بنیان طرح تجهیزات رفاهی را به صورت پایلوت اجرایی می‌کند و پس از رفع نواقص از ماه تیر در هشت نقطه ساحلی دیگر استان هم اجرا خواهد شد.

به گفته وی، یکی از خدماتی که در این طرح به شناگران ارائه می‌شود، در اختیار قرار دادن جلیقه‌های نجات است که یک شرکت دانش بنیان طراحی کرده است.

البته معاون استاندار مازندران بر اجرای برنامه‌های فرهنگی هم اشاره کرد و آن را از جمله خدمات پیش بینی شده در طرح‌های سالم‌سازی دریا معرفی کرد و گفت امسال به خاطر همزمانی بیشتر طرح با ماه مبارک رمضان سعی شده است بیشتر برنامه‌ها و بسته‌های فرهنگی پس از این ماه اجرا شود.

طرح سالم‌سازی دریا از تابستان 92 با هدف جلوگیری از روند افزایشی غرق شدن شناگران به‌صورت برنامه‌ریزی شده و منسجم و با پیش‌بینی امکانات رفاهی و امدادی در سواحل مازندران آغاز شد.

این طرح با رفع نواقص از جمله شناسایی نقاط کور و حادثه خیز، نصب تابلوهای شنا ممنوع، افزایش تعداد ناجیان غریق، استقرار ماموران انتظامی در مناطق خطرساز، افزایش ساعات فعال ماندن طرح در شب و ساماندهی شناگاه‌های خصوصی موفق شد آمار غرق‌شدگان در آب‌های ساحلی دریای مازندران را از بیشتر از 200 نفر در سال 93 به 62 نفر در سال گذشته کاهش دهد.

فعال نگهداشتن طرح سالم‌سازی دریا در ماه مبارک رمضان از سال 94 به بعد بیشترین تاثیر را در کاهش میزان مرگ ناشی از غرق شدگی در دریای مازندران داشت .