مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3293212882426648320
با بالا رفتن آب دریای خلیج‌فارس

بسیاری از جزایر ایرانی، زیر آب می‌رود

رئیس مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور با بیان این که آب دریای خلیج‌فارس تا 20 سال آینده 20 متر بالاتر می‌آید، گفت: تغییر اقلیم به معنای تغییر بازگشت‌ناپذیر در شرایط آب و هوایی یک منطقه در بازه زمانی بلندمدت است.

به گزارش ایسنا، محمد پورکاظمی که در همایش ملی تغییر اقلیم و اکوسیستمهای آبی در بندرعباس سخن میگفت، افزود: تغییر اقلیم مهمترین چالش قرن حاضر است که باعث افزایش دما و بالا رفتن آب سطح دریاها میشود.

وی با بیان این که بالا رفتن آب دریا در روند 80 ساله باعث زیرآب رفتن بسیاری از جزایر ایرانی میشود، تصریح کرد: تغییر فصل بارشها و افزایش بارشهای تابستانه، افزایش سهدرجهای دما، شکوفایی جلبکی و از بین رفتن آبسنگها از دیگر تغییرات اقلیمی در کشور است.

رئیس مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور این را هم گفت که با افزایش سهدرجهای دما بیش از 14 درصد از زمینهای کشاورزی حاصلخیز از بین خواهد رفت و در مراحل رشد لاروی، بچه ماهیان و بسیاری از آبزیان اختلال ایجاد می‌شود.

وی از ارائه پیشنهاد تشکیل کارگروه تغییر اقلیم در استان‌ها با بودجه و ردیف اختصاصی به وزارت جهاد کشاورزی خبر داد و گفت: افزایش پوشش‌های گیاهی در ساحل و دریا و پرورش جلبک می‌تواند تغییر اقلیم‌ها را کند کند.