مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3293211846162123873

بارش‌هایی که خسارت‌زا شده‌اند

بارش‌های هر روزه اردیبهشتی آن‌قدر خوشحال و ذوق‌زده‌مان کرده بود که هر غم و اندوهی را می‌توانستیم با یاد آن فراموش کنیم. اما انگار این روزها باران سر ناسازگاری گذاشته و می‌خواهد در کنار روی لطیف و باطراوتش، چهره خشن و ویرانگرش را هم نشانمان دهد، دلیلش را نمی‌دانیم؛ چراکه اصلا با این باران زیبا و دوست‌داشتنی سر جنگ نداریم، اما بارش‌ها متاسفانه در کنار زیبایی، طراوت و برکات بی‌حد و حصرشان این روزها هر چه را هم سر راه خود می‌بینند، می‌شورند و می‌برند. از بوته و درخت و جاده و ریل قطار گرفته تا شهروندانی که به هردلیل مسیرشان با مسیر بارش‌های سیلابی یکی می‌شود.

نمونهاش این روزها در خراسانهای جنوبی و رضوی گزارش شده است؛ آنجا که بارشهای سیلابی در خراسان جنوبی جان شهروندان را نشانه گرفت. خبری که سیدابوالحسن میرجلیلی، مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی گفت: بارشهای رگباری 24 ساعت گذشته و جاری شدن سیلاب در استان 311 حادثه دیده، چهار گمشده و دو کشته بر جا گذاشت.

میرجلیلی با بیان این که بر اثر این بارندگی‌ها همراه با باد شدید چهار شهرستان بیرجند، درمیان، زیرکوه و سربیشه دچار سیلاب شدند، افزود: هر چهار نفر گمشده با تلاش نیروهای امدادی پیدا شدند، ولی دو نفر از آنان جان باختند. به گفته وی، بر اثر سیلاب در این چهار شهرستان 32 منزل مسکونی هم درگیر آبگرفتگی و 20 خودرو گرفتار سیل شد. این بارندگی‌ها سبب تخریب 25 درصدی 16 رشته قنات و تخریب راه‌های روستایی و ایل راه‌های عشایری نیز شده است.

خسارت محصولات باغی و زراعی شهرستان‌های بیرجند، زیرکوه و سربیشه را درمیان بارش تگرگ هم باید به مجموعه خسارات بالا افزود. سیلاب در خراسان رضوی هم بی حادثه نبوده، چراکه گفته شده سیلاب مسیر کلات ـ درگز را مسدود کرده است. خبری که ابوالفضل حسینی، رئیس مرکز مدیریت راه‌های اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان رضوی به خبرگزاری‌ها داده و افزوده به دلیل جاری شدن سیلاب در سطح جاده، مسیر این جاده مسدود شده و تردد در آن امکان‌پذیر نیست. بارش‌های رگباری از عصر دوشنبه در استان خراسان رضوی آغاز شده است.

خط آهن میانه ـ زنجان از تخریب سیل بی‌نصیب نماند

از آذربایجان هم خبر رسیده که سیلاب، بخشی از خاکریز خط آهن مسیر میانه ـ زنجان را تخریب کرده است. علی جهانگیرزاده، رئیس ایستگاه راه آهن میانه با اعلام این خبر گفته در این حادثه حدود 20 متر از خاکریز این مسیر واقع در ایستگاه‌های آذرپی و نیک‌پی شسته شده است. وی با بیان این که مسافران قطار این مسیر با اتوبوس به مقصد منتقل شدند، افزود: توقف حرکت قطارها در مسیر میانه ـ زنجان برای تامین امنیت مسافران انجام شده است.