مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3293018425946401399
نگاه

حفظ جنگل با مشارکت مردم

جنگل‌ها را به عنوان ریه‌های زمین می‌شناسند، زیرا نقش مهمی در حفظ حیات در کره خاکی دارند، جنگل‌ها را که از زمین بگیرند دیگر از هوا و آب سالم چیزی باقی نمی‌ماند.

در کشورمان یکی از این اکوسیستمهای با ارزش زاگرس است و با توجه به ارزش و اهمیت این جنگل باید برای حفظ آن تلاشهای بسیاری صورت بگیرد.

امروزه تخریب این جنگلها سرعت گرفته و روز به روز از تعداد و کیفیت گونههای گیاهی و جانوری آن کاسته میشود؛ در حالی که مراقبت از جنگلها موضوع کم اهمیتی نیست، عواملی مثل آفات، آتش سوزی و دام مازاد همگی دست به دست هم داده‌اند تا روند تخریب جنگل‌ها و مراتع را سرعت بخشند.

یکی از عوامل مهمی که آینده جنگل‌های زاگرس را تهدید می‌کند، آتش سوزی است که سبب از بین رفتن گونه‌های گیاهی و جانوری می‌شود و در نهایت مرگ اکوسیستم را در پی دارد.

براساس اطلاعات جمع آوری شده و با توجه به اقداماتی که در حوزه فرهنگسازی، تامین تجهیزات و امکانات صورت گرفته است درسال 1396نسبت به سال 1395
آتش سوزی‌ها در سطح کشور حدود 60 درصد کاهش داشته است.

سالانه درختان زیادی ازجمله درختان بلوط به دلیل بالا بودن کیفیت زغال شان برای تامین سوخت قطع می‌شوند که ادامه این روند جنگل‌ها را به جنگل‌های شاخه‌زاد تبدیل کرده است .در این ارتباط تلاش می‌شود با تغییر الگوی سوخت و جایگزین کردن آبگرمکن‌های خورشیدی برای رفع نیاز‌های روزمره وگرم کردن آب، نیاز چوبی انسان از جنگل کاهش یابد.

با توجه به این که بازار قاچاق چوب همچنان گرم است و هنوز قاچاق چوب خبرساز می‌شود، یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها در زمینه جلوگیری از قاچاق چوب و قاچاق کوره‌های زغال نیز تاکنون اقدامات گسترده‌ای صورت داده است.

افزون براین، نیروی انتظامی نیز در صورت مشاهده هرگونه تخریب منابع طبیعی متخلفان را دستگیر و برای پیگیری تخلفات به دستگاه قضا معرفی خواهد کرد.

اما با توجه به نبود نیروی کافی در یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها بهتر است جوامع محلی نیز در حفاظت از منابع طبیعی سهیم شوند. به همین دلیل در سازمان جنگل‌ها تلاش‌هایی نیز در این خصوص انجام می‌شود؛ چراکه به این شکل بخشی از نیاز‌های جوامع محلی تامین می‌شود و آنها در مقابل از منابع طبیعی محافظت می‌کنند.

برای نتیجه گرفتن بهتر نیز باید از تشکل‌های مردم نهادی که در حوزه محیط‌زیست فعالند استفاده شود، زیرا آنها می‌توانند در آموزش جوامع محلی نقشی تاثیر گذار داشته باشند. علاوه براین حفظ منابع طبیعی کشور در گرو بهبود فرهنگ استفاده از طبیعت است و این مهم اتفاق نمی‌افتد مگر با آموزش کودکان و نوجوانان از کودکی و آشنا کردن آنها با طبیعت.

قاسم سبز علی

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگلها