مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3293014438532063619

امید به درمان تصلب شرایین با یک تزریق

آزمایش‌های جدید نشان می‌دهد تزریق نانوفیبرهای مصنوعی به موش‌ها به شکستن پلاک‌های شریانی که از نشانه‌های عارضه تصلب شرایین است، کمک می‌کند.

تصلب شرایین، عارضهای است که پلاکهای ساخته شده از کلسترول، چربی، ضایعات سلولی، کلسیم و فیبرین - نوعی پروتئین انعقادی نامحلول - درون شریانها شکل گرفته و آنها را مسدود میکنند. تشکیل پلاکها درون شریانها باعث از بین رفتن قابلیت ارتجاعی عروق، کاهش کارآمدی پمپاژ خون، ضخیمتر شدن دیواره داخلی شریانها، محدود شدن جریان اکسیژن به سلولها، لخته شدن خون و انسداد شریانها و در نتیجه سبب بروز بیماریهای قلبی، عروقی، آنژین، بیماریهای شریان محیطی یا بیماریهای مزمن کلیه میشود. درمانهای موجود برای تصلب شرایین شامل استفاده از استاتینهاست که به تنظیم سطح کلسترول و حفظ وضعیت پایدار آن کمک میکند، اما نمیتواند به طور کامل این بیماری را درمان کند. از این رو آزمایشهای جدید در دانشکده پزشکی دانشگاه فینبرگ نشان داده تزریق نانوفیبرهای مصنوعی با طراحی و ویژگی خاص به موشها باعث شکستن و تجزیه پلاکهای ایجاد شده در شریانها و در نتیجه درمان تصلب شرایین میشود.

متخصصان با هدف دستیابی به نوعی شیوه درمان غیرتهاجمی و بدون نیاز به جراحی، رشتههای کوچک حاوی توالی نوعی آمینو اسید کلیدی را طراحی کردهاند که کلسترول را تجزیه میکند و باعث کاهش پلاکهای شریانها تا 11 درصد میشوند و مستقیم دیواره رگها را هدف قرار میدهند. با وجود این نتایج امیدوارکننده، متخصصان میگویند این یافتهها مقدماتی بوده و قبل از استفاده از آن، انجام آزمایشهای بیشتر روی نمونههای انسانی مورد نیاز است. / ایسنا